Parní trouba – proč je tak skvělá?
Vaříme

Parní trouba – proč je tak skvělá?

Překvapivě mnoho lidí se na parní troubu stále dívá s notnou dávkou nedůvěry. Ta se však zakládá spíše na mýtech a mylných představách než na objektivních faktech. Pravdou je, že parní trouba nejen, že hravě zvládne vše, co trouba standardní, umí totiž přidat i něco navíc. Pokud do své kuchyně hledáte opravdovou kvalitu a záleží vám na tom, aby byly vámi připravované pokrmy skutečně zdravé a chutné, zvažte při výběru nové trouby i tu parní.
6. 3. 2018 / 9:12:45
21808
Osvědčené triky pro majitele malých bytů
Bydlení

Osvědčené triky pro majitele malých bytů

Ne každému se poštěstí vlastnit velký, prostorný byt či dům, ve kterém nebude mít nikdy nouzi o další a další čtvereční metry. Mnoho z nás naopak v malých bytech o místo doslova válčí a každý vybojovaný centimetr prostoru je tak malým vítězstvím. Ačkoliv u malých bytů pravděpodobně nikdy nebudeme řešit nastěhování kulečníkového stolu nebo zařizování posilovny, s pomocí několika málo osvědčených triků lze dostupný prostor alespoň opticky zvětšit a udělat bydlení v něm příjemnějším. Jaké jsou ty nejzajímavější z nich?
5. 3. 2018 / 6:22:28
11425
Rébus zvaný pračka - kam umístit pračku?
Bydlení

Rébus zvaný pračka - kam umístit pračku?

Na rozdíl od některých jiných zemí nejsou u nás v bytových domech rozšířené společné prádelny a nenarazíme zde ani na samoobslužné prádelny známé např. z amerických filmů. Pračka je proto standardem a nedílnou součástí každého domu či bytu. Současně se však nejedná o typický designový prvek a není proto divu, že mnoho domácností řeší problém s umístěním pračky. I díky tomu, že se jedná o poměrně rozměrného pomocníka, nejde o jednoduchý rébus. Zvláště v případě bytů je obtížné najít pro pračku samostatný technický prostor nebo komoru a zbývá tak její umístění v některé z běžných místností.
18. 2. 2018 / 23:07:30
8053
Zaostřeno na interiérové dveře
Bydlení

Zaostřeno na interiérové dveře

Dveře jsou nedílnou součástí naprosté většiny interiérů, oddělují jednotlivé místnosti a části bytů či domů, zajišťují soukromí, slouží jako tepelná i zvuková izolace a také jako designový prvek. Jejich výběr je proto důležitý a ovlivní celkový vzhled interiéru. Podle čeho však dveře vybírat? Parametrů je více než dost!
15. 2. 2018 / 0:16:03
6942
Krb bez komínu? S biolihem ano!
Bydlení

Krb bez komínu? S biolihem ano!

Romantice ohně plápolajícího v krbu se vyrovná jen máloco. Ne každý dům je ale na instalaci klasického krbu vybaven a v bytech je jeho použití vyloučeno úplně, k sousedům zkrátka komín prorazit nelze. Ani v takových případech se ale posezení u krbu nemusíte vzdávat. V krbu vám sice nebudou praskat velká polena, přesto není ani v takových případech třeba hned utíkat k náhražkám typu elektrického krbu, které plamen pouze simulují. Řešením je v takovém případě použití biolihu coby paliva. Co všechno tedy používání krby na biolíh obnáší?
8. 2. 2018 / 18:35:47
9855
Jak na výběr dřezové baterie?
Bydlení

Jak na výběr dřezové baterie?

Jedná se o jedno z těch vůbec nejpoužívanějších zařízení, které doma máme. Přesto máme tendenci věnovat dřezové baterii menší pozornost, než by si zasloužila a při zařizování kuchyňské linky jí často odsouváme do pozadí. Jak by měl tedy výběr baterie vypadat a na jaké otázky bychom se měli při výběru ptát abychom zvolili model, který bude odpovídat jejímu významu a nám dlouho a dobře sloužit.
7. 2. 2018 / 14:36:45
7480
Úspory mají zelenou – i na střeše
Bydlení

Úspory mají zelenou – i na střeše

Zateplení domu je v dnešní době u nových staveb prakticky samozřejmostí, a i u starších objektů je součástí naprosté většiny rekonstrukčních projektů. Klasické zateplovací postupy pak také čím dál tím častěji doplňují i dosud méně rozšířené metody a technologie. Jednou z nich je potom i zelená střecha, na jejíž instalaci je navíc možné od ledna 2017 čerpat státní dotaci z projektu Zelená úsporám.
6. 2. 2018 / 15:36:00
8723
Jak si vybrat kuchyňský dřez?
Bydlení

Jak si vybrat kuchyňský dřez?

Kuchyňský dřez je přirozeným středem kuchyňského prostoru, a jehož vzhled významně ovlivní celkový dojem z kuchyně. Navíc jej používáme denně a při jeho výběru je proto potřeba skloubit designovou stránku se stránkou funkční. Na jaké otázky je třeba se při jeho výběru ptát? A jaké typy dřezů vlastně existují?
4. 2. 2018 / 12:48:57
7599
Ta pravá dřevěná podlaha? Jedině z masivu!
Bydlení

Ta pravá dřevěná podlaha? Jedině z masivu!

Různých typů podlahových krytin existuje celá řada, od laminátových, vinylových či korkových po PVC krytiny a mnohé další. Výsadní postavení mezi nimi si však stále drží podlahy dřevěné, které se v našich obydlích používají již stovky let. Ceníme si na nich přírodní přirozenosti, originálního vzhledu i toho, jak příjemně teplé jsou při kontaktu s bosou nohou. Je však třeba mít se na pozoru, i mezi dřevěnými podlahami existují rozdíly. Tou pravou královnou je jen jedna – podlaha z masivního dřeva.
1. 2. 2018 / 10:11:30
9732
Podlahové vytápění – pro a proti
Bydlení

Podlahové vytápění – pro a proti

Podlahové topení je mezi majiteli rodinných domů stále oblíbenějším způsobem vytápění. Tvoří jej buď systém potrubí pro teplou vodu uložený v hloubce 4-5 cm pod podlahou a připojený na kotel v domě, nebo systém elektrických topných kabelů či fólií. Spolu s méně častým vytápěním stěnovým patři do skupiny velkoplošných vytápění a stejně jako každý jiný typ má svá pro a proti. Jaká to však jsou? Co je na něm skvělé a kde má svá slabá místa? A pomůže vám lepší orientace v problematice při rozhodování se o tom, zda využít tento typ vytápění i ve vašem domě?
25. 1. 2018 / 7:54:22
8945
Nový život pro půdu - rekonstrukce
Bydlení

Nový život pro půdu - rekonstrukce

Půdní byty se z mnoha důvodů těší velké oblibě a rekonstrukce půdních prostor je tak hojně diskutované téma. Každý, kdo se k ní odhodlá je posléze odměněn originálním bydlením a krásným výhledem. Půdě navíc rekonstrukce vdechne nový život a v řadě případů může být navíc dostupnější alternativou ke koupi pozemku nebo celé nemovitosti. Jaká má ale taková pudní rekonstrukce specifika? Na co je třeba se připravit a čeho se vyvarovat?
17. 1. 2018 / 9:20:01
20407
Dřevo a interiéry – vztah, který přetrvá věky
Bydlení

Dřevo a interiéry – vztah, který přetrvá věky

Dřevo je materiál, který pro stavbu a úpravy svých obydlí používali již naši dávní předci v hlubinách pravěku a ke kterému se rádi stále obracíme i my. Ceníme si ho pro jeho krásu, schopnost zateplit interiér i pro jeho univerzálnost. Dřevo přináší do našich interiérů kus přírody a může přitom plnit roli nosného prvku stejně jako prvku funkčního nebo estetického. Pro dřevostavby je navíc dřevo tím nejpřirozenějším materiálem a bez dřeva v interiéru by nebyly kompletní.
14. 1. 2018 / 8:36:32
9213
Využití překližky jako interiérového materiálu
Bydlení

Využití překližky jako interiérového materiálu

Překližka – materiál z navrstvených tenkých dřevěných listů – je většinou lidí vnímána jako druhořadý materiál vhodný maximálně pro výrobu nábytku nižší kvality, skrytých konstrukcí či obalů. Tento pohled je však zbytečně omezující. Překližka má totiž mnohé vlastnosti, které z ní mohou udělat vyhledávaný a hýčkaný materiál. A rozhodně to nemusí být jen v dobách válečných konfliktů, kdy překližka v minulosti nahrazovala některé strategické materiály. Překližku přijal za svou např. nastupující modernismus a hojně ji v interiérovém designu využíval. Stejně jako před sto lety, i dnes má překližka
12. 1. 2018 / 23:07:26
16725
Romantika krbu v dřevostavbě?
Bydlení

Romantika krbu v dřevostavbě?

Reálný svět prakticky v žádném svém aspektu příliš nepřeje lidem, kteří vyhledávají jen jednoznačná a obecně platná řešení. Zlidovělé tvrzení o tom, že svět není černobílý, je maximálně pravdivé a o jeho platnosti se mohou přesvědčit nejen historici či politici, nýbrž třeba i majitelé dřevostaveb, kteří by rádi vyřešili problém vytápění svého obydlí. Ačkoliv patří otázka „Mám si pořídit raději krb nebo krbová kamna“ k těm častým, neexistuje na ni jasná odpověď. Ta vždy závisí na okolnostech a majitel domu si nejprve musí zodpovědět celou řadu otázek. Jaké jsou ty nejdůležitější?
10. 1. 2018 / 18:10:28
15732
Dotace na nové solární elektrárny – druhé kolo výzvy je tady!
Bydlení

Dotace na nové solární elektrárny – druhé kolo výzvy je tady!

V průběhu minulého roku vyřizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na 274 žádostí firem o dotaci na instalaci nových solárních elektráren a v rámci této výzvy následně poskytlo celkem 612 milionů korun. Program „Úspora energie – Fotovoltaické systémy s/bez akumulace pro vlastní spotřebu“ (UEFS) však pokračuje i letos a ministerstvo na projekty opět vyčlenilo celé 2 miliardy korun. Kdy a jakým způsobem lze o podporu žádat? A liší se nějak podmínky prvního a druhého kola výzvy?
9. 1. 2018 / 10:48:30
7608