Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Ta pravá dřevěná podlaha? Jedině z masivu!

Ta pravá dřevěná podlaha? Jedině z masivu!

Různých typů podlahových krytin existuje celá řada, od laminátových, vinylových či korkových po PVC krytiny a mnohé další. Výsadní postavení mezi nimi si však stále drží podlahy dřevěné, které se v našich obydlích používají již stovky let. Ceníme si na nich přírodní přirozenosti, originálního vzhledu i toho, jak příjemně teplé jsou při kontaktu s bosou nohou. Je však třeba mít se na pozoru, i mezi dřevěnými podlahami existují rozdíly. Tou pravou královnou je jen jedna – podlaha z masivního dřeva.

Jak rozumět dřevěným podlahám?

Zdaleka ne vždy se pod pojmem dřevěná podlaha skrývá ta poctivá, masivní. Velmi časté jsou podlahy vrstvené, lepené. I ty svoji službu jistě splní, oproti podlahám sestaveným z prvků z jednoho jediného kusu dřeva mají ale několik nevýhod. Tou hlavní je nižší životnost, vrchní vrstva, která určuje vzhled podlahy, je totiž u lepených podlah poměrně tenká a je schopna vydržet pouze dvě či tři přebroušení. Oproti tomu se může životnost podlahy z masivu při správném zacházení s ní počítat na celé generace.

Kam se hodí masiv?

Masivní podlaha může být vyrobena z mnoha různých typů dřeva – smrk, borovice, jasan, buk, dub, ořech… tato rozmanitost ve spojení s mnoha možnými povrchovými úpravami (lakování, použití olejů a vosků…) dává možnost výběru přesně takové podlahy, které se nejlépe hodí pro náš interiér. Pozornost je ale třeba věnovat podmínkách, které v tomto interiéru budou panovat. Shodou okolností jsou ideální podmínky pro dřevěnou podlahu prakticky totožné s těmi, které vyhovují lidskému organismu: teplota okolo dvaceti stupňů a vlhkost okolo padesáti procent. Vyšší či nižší hodnota vlhkosti by vedla k absorpci vody, či naopak vysychání dřeva a díky tomu by se začaly vytvářet trhliny. Komplikované je i použití podlahového topení, které není pro umístění pod masivní podlahu příliš vhodné.

Ta pravá dřevěná podlaha? Jedině z masivu!

Údržba masivní podlahy

Stejně jako u podmínek, které bychom měli podlaze zajistit i při údržbě masivní podlahy platí, že bychom měli s vodou šetřit a používat spíše vlhký, nikoliv mokrý hadr. Ideální potom je zvolit podle typu dřeva a jeho povrchové úpravy čistící přípravek „na míru“. Již bylo zmíněno, že na rozdíl od lepených podlah není problém ani mnohonásobné přebroušení. Masivní podlaha by ho měla podstoupit vždy jednou za 8-10 let. Rozhodnete-li se pro povrchovou úpravu lakováním, mějte na paměti, že podlahu nepůjde v případě potřeby opravovat pouze lokálně, ale nevyhnete se broušení celé podlahy a jejímu přelakování.

Podlaha z dřevěného masivu je skutečnou královnou dřevěných podlah a je-li umístěna správně a stejně je s ní i zacházeno, bude spolehlivě sloužit opravdu dlouhou dobu.

Štítky: podlahy

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock