Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Ta pravá dřevěná podlaha? Jedině z masivu!

Ta pravá dřevěná podlaha? Jedině z masivu!

Různých typů podlahových krytin existuje celá řada, od laminátových, vinylových či korkových po PVC krytiny a mnohé další. Výsadní postavení mezi nimi si však stále drží podlahy dřevěné, které se v našich obydlích používají již stovky let. Ceníme si na nich přírodní přirozenosti, originálního vzhledu i toho, jak příjemně teplé jsou při kontaktu s bosou nohou. Je však třeba mít se na pozoru, i mezi dřevěnými podlahami existují rozdíly. Tou pravou královnou je jen jedna – podlaha z masivního dřeva.

Jak rozumět dřevěným podlahám?

Zdaleka ne vždy se pod pojmem dřevěná podlaha skrývá ta poctivá, masivní. Velmi časté jsou podlahy vrstvené, lepené. I ty svoji službu jistě splní, oproti podlahám sestaveným z prvků z jednoho jediného kusu dřeva mají ale několik nevýhod. Tou hlavní je nižší životnost, vrchní vrstva, která určuje vzhled podlahy, je totiž u lepených podlah poměrně tenká a je schopna vydržet pouze dvě či tři přebroušení. Oproti tomu se může životnost podlahy z masivu při správném zacházení s ní počítat na celé generace.

Kam se hodí masiv?

Masivní podlaha může být vyrobena z mnoha různých typů dřeva – smrk, borovice, jasan, buk, dub, ořech… tato rozmanitost ve spojení s mnoha možnými povrchovými úpravami (lakování, použití olejů a vosků…) dává možnost výběru přesně takové podlahy, které se nejlépe hodí pro náš interiér. Pozornost je ale třeba věnovat podmínkách, které v tomto interiéru budou panovat. Shodou okolností jsou ideální podmínky pro dřevěnou podlahu prakticky totožné s těmi, které vyhovují lidskému organismu: teplota okolo dvaceti stupňů a vlhkost okolo padesáti procent. Vyšší či nižší hodnota vlhkosti by vedla k absorpci vody, či naopak vysychání dřeva a díky tomu by se začaly vytvářet trhliny. Komplikované je i použití podlahového topení, které není pro umístění pod masivní podlahu příliš vhodné.

Ta pravá dřevěná podlaha? Jedině z masivu!

Údržba masivní podlahy

Stejně jako u podmínek, které bychom měli podlaze zajistit i při údržbě masivní podlahy platí, že bychom měli s vodou šetřit a používat spíše vlhký, nikoliv mokrý hadr. Ideální potom je zvolit podle typu dřeva a jeho povrchové úpravy čistící přípravek „na míru“. Již bylo zmíněno, že na rozdíl od lepených podlah není problém ani mnohonásobné přebroušení. Masivní podlaha by ho měla podstoupit vždy jednou za 8-10 let. Rozhodnete-li se pro povrchovou úpravu lakováním, mějte na paměti, že podlahu nepůjde v případě potřeby opravovat pouze lokálně, ale nevyhnete se broušení celé podlahy a jejímu přelakování.

Podlaha z dřevěného masivu je skutečnou královnou dřevěných podlah a je-li umístěna správně a stejně je s ní i zacházeno, bude spolehlivě sloužit opravdu dlouhou dobu.

Štítky: podlahy

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Odvážný obývací pokoj s trávou

JEDINEČNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO BYTU

Interiér se zaoblenou kuchyní

Rodinná rezidence ze 16.století

PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY, ŠPIČKOVÝ DESIGN A DOKONALÉ ZPRACOVÁNÍ

Interiér Opava

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock