Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Která podlaha je pro vás ideální? PVC, vinyl nebo linoleum?

Která podlaha je pro vás ideální? PVC, vinyl nebo linoleum?

Na trhu se objevuje spousta podlah patřící do skupiny vinylových, pvc podlah nebo linolea, jenže jak mezi nimi poznat rozdíl? A podle čeho se rozhodnout, že je právě jedna ze zmiňovaných pro vás ta ideální? Nejprve je dobré znát, jaké jsou mezi nimi rozdíly spolu výhodami či nevýhodami každé z nich.

PVC

Nejdelší dobu se na trhu nabízí PVC podlahy. PVC je zkratkou pro polyvinylchlorid, který je znám už od roku 1872 a je to vlastně spojení vlastností dvou podlahových krytin, a to koberce a vinylu. Díky tomu, že jsou PVC podlahy měkčené, se mohou dodávat v rolích o různých šířkách. Mezi jejich největší benefity patří přijatelná cena, atraktivní vzhled dekorů, výborné tepelné vlastnosti a vhodnost k pokládce na podlahové vytápění. PVC podlahy je možné sehnat s několika druhy podložek. Prvním typem je PVC s textilní (filcovou) podložkou, která dokáže vyrovnat drobné nerovnosti povrchu a je velmi pohodlná při chůzi. Další možností je pěnová podložka, která díky skelné mřížce zvyšuje rozměrovou stabilitu a odolnosti materiálu. Ve chvíli, kdy víte, že je PVC pro vás ideální variantou je dobré se ještě zaměřit na zátěžovou třídu a tloušťku zátěžové vrstvy - čím vyšší jsou obě čísla, tím lepší je odolnost podlahy.

I přes všechna tato pozitiva mají PVC podlahy oproti vinylu nižší životnost a jejich povrch je mnohem náchylnější k poškození. Také jejich renovace je náročnější, protože nelze vyměnit pouze část podlahy, ale vždy rovnou celou plochu v místnosti.

Vinyl

Tento typ podlahy je vyroben z ethylenu, látky nacházející se v surové ropě, a chloru. Vinylové podlahy jsou vždy tvořeny z dílců, které mohou mít různou velikost i tloušťku. Jsou k dostání ve variantě vhodné jak na lepení, tak na click systém, dobře známý z pokládky plovoucích laminátových podlah.

Click systém je pak k dostání ve variantě s vinylovou podložkou (takzvaném celo-vinylovém provedení) nebo variantě na HDF desce s podložkou. Díky tomu, že jsou vinylové podlahy tvrzené, jsou velmi odolné proti poškrábání. Navíc je možnost při hrubém poničení v místnosti vyměnit pouze poničený díl, a ne celou podlahu, jak je to nutné u PVC. Vinylové podlahy jsou navíc vhodné na různé typy podlahového vytápění a díky obrovskému množství dekorů a stálobarevnosti je možné je umístit do každé místnosti a bez problémů zvládnou i komerční provoz.

Která podlaha je pro vás ideální? PVC, vinyl nebo linoleum?
Foto: embed.widencdn.net

Linoleum

Největším rozdílem linolea oproti vinylovým a pvc podlahám je fakt, že je vyráběno z lněného oleje, korku, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a barevných pigmentů. K dostání je hlavně v jednobarevném nebo melírovaném provedení.

Hlavní druhy linolea jsou dva - korkový a s dřevitou moučkou. Korková linolea jsou velmi měkká, což zajišťuje sice velmi příjemnou pochůzku, ale také vysokou náchylnost k ošoupání a poškození. Linoleové podlahy si ovšem žádají díky své vysoké poréznosti speciální pravidelné ošetřování pastou nebo voskem. V případě, že se jim nedostává potřebné péče, ztrácí lesk a vysychají. Bohužel i s maximální péči nejsou tyto podlahy odolné vůči UV záření a plochy, kam velmi často svítí sluníčko, postupně žloutnou a tmavnou. Na druhou stranu jsou pro své antibakteriální vlastnosti a pružnosti velmi oblíbené do nemocnic nebo kanceláří.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, pamatujte, že podlaha je jedním z nejvýraznějších prvků v interiéru, proto je dobré si na jejím výběru dát opravdu záležet a nebát se investovat do kvalitního zpracování s vyšší zátěží.
 

Která podlaha je pro vás ideální? PVC, vinyl nebo linoleum?
Foto: gerflor.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock