Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Kam v bytě umístit zrcadlo?

V zrcadle zkoumáme svůj obličej těsně po probuzení, kontrolujeme před ním, jak nám to sluší, než se vypravíme do práce, abychom se před ním ukázali opět předtím, než po náročném dni ulehneme do postele. Zrcadlo je zkrátka náš společník, bez kterého bychom si interiér dokázali jen stěží představit. Plní v něm praktickou i estetickou stránku v závislosti na tom, jak dobře jej do bytu zakomponujeme.

Zrcadlo v interiéru nezastává jen svou základní funkci. Umí toho daleko více. Jednou z dalších pozitivních vlastností zrcadla je, že dokáže opticky zvětšit malé místnosti a přinést do nich mnohem více světla. Toho lze dosáhnout tak, že se velkoformátová nebo malá nástěnná zrcadla v rámu či bez něj umístí na pohledovou stěnu nebo na konec místnosti. Takto situovaná zrcadla totiž vytvářejí dojem, že místnost pokračuje dál. Takový dojem je možné v případě velkoformátových zrcadel umocnit minimem viditelných spár. O prosvětlení místností se zase stará hra se světlem, které zrcadla odrážejí. Díky této hře mají zrcadla velký vliv na výslednou atmosféru a energii v interiéru. Zrcadla sice energii nevytvářejí, ale odrážejí ji. V tomto případě ovšem platí, že méně je někdy více. Přespříliš zrcadel v bytě totiž může narušit lidskou psychiku, která musí neustále vyhodnocovat, co je realita a co pouhý obraz.

Zrcadlo jako dekorace

Vedle své ryze praktické stránky plní zrcadlo v interiéru také tu estetickou. Ta je umocněna, pokud je zrcadlo zasazeno do ozdobného rámu nebo jestliže představuje mozaiku z malých zrcadel. Tak se i zdánlivě obyčejné zrcadlo může stát dominantou nebo doplňkovou dekorací interiéru. V místnosti tak může působit jako solitér nebo jej lze zkombinovat s obrázky, fotografiemi či ozdobnými rámečky. S trochou citu se dá zkrátka se zrcadlem v bytě kouzlit. K jeho dalším výhodám navíc patří, že nikdy nevyjde z módy.

Kam v bytě umístit zrcadlo?
Foto: homebnc.com

Kam umístit zrcadlo?

Zrcadlo rozhodně nemůže chybět na chodbě a v koupelně. To umístěné na chodbě by mělo být natolik velké, abyste se v něm před odchodem z bytu mohli zkontrolovat od hlavy až k patě. Při výběru zrcadla je tedy zapotřebí dbát na výškové rozdíly jednotlivých členů rodiny. Zrcadlo na chodbě byste měli umístit tak, abyste se v něm viděli v denním světle. Pokud to není možné, vsaďte na osvětlení zrcadla pomocí LED světel, přičemž zvolte barvu světla s denním odstínem. Zrcadlo je nezbytné také v koupelně, kde před ním trávíte čas minimálně v rámci ranní a večerní hygieny. Zrcadlo v koupelně se doporučuje věšet přímo nad umyvadlo, a to způsobem, že mezi umyvadlem a dolní hranou zrcadla by mělo být rozmezí 15-20 cm. Jen tak se zabrání tomu, aby byla spodní část zrcadla díky vodě šplouchající z umyvadla neustále zašpiněná. Také v koupelně může vhodně zvolené a umístěné zrcadlo plnit funkci optického zvětšení prostoru. Postará se o to sprchová zástěna, do které se zrcadlo zakomponuje. Rovněž v případě umístění zrcadla v koupelně je důležité jeho osvětlení. Světlo by mělo přicházet zleva a zprava, což zabrání nežádoucím stínům ve tváři.

Umístění zrcadla v kuchyni, ložnici a obývacím pokoji

V obytných místnostech se doporučuje zrcadly šetřit. Plní zde především funkci ozvláštnění, zvětšení či prosvětlení prostoru. V případě ozvláštnění prostoru platí, že zrcadlo musí být umístěno tak, aby se v něm odráželo to, co chceme vidět. Velmi efektně tak působí především odraz okolní krajiny. Je-li zrcadlo dostatečně velké, můžeme si s jeho pomocí do bytu přinést kousek zahrady. Co se týče optického zvětšení a prosvětlení prostoru pomocí zrcadla, v obytných místnostech se doporučuje vsadit raději na nábytek s lesklým lakem. Místností, do které je zrcadlům vstup zakázán, je ložnice. V ní umístěné zrcadlo by totiž násobilo světlo, a tak i rušilo spánek. Jediné zrcadlo, jež se v této odpočinkové místnosti může vyskytnout, je to schované ve skříni.

Doporučení pro správné umístění zrcadla v interiéru je celá řada. Obecně ale platí, že zrcadla by měla být tam, kde dopomohou k vytvoření příjemného zátiší. Tam, kde se nebudou špinit a nebudou odrážet v bytě nepříliš lichotivé místo. Zrcadel by přitom v interiéru neměl být nadbytek. Přílišné množství odrazů totiž u člověka vede k roztěkanosti, nervozitě a podrážděnosti. Tyto praktické a estetické pomocníky je tak třeba zakomponovat do interiéru s mírou. Případně na sebe mohou vzít podobu čistě dekorační, bez někdy spíše rušivého skla. Čím dál tím více se tak do interiérů dostávají samostatně visící ozdobné zrcadlové rámy, které jsou takovým mezistupněm mezi zrcadlem a obrazem. Takový rám může interiér zkrášlit sám o sobě, nebo bývá často vyplněn tapetou, textilií či fotografií. Fantazii se zkrátka meze nekladou, kvalitě je však i v tomto případě zapotřebí dát přednost před kvantitou.

Kam v bytě umístit zrcadlo?
Foto: mydomaine.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock