Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce rodinného domu typu okál

Architekti se snažili především sjednotit nesourodé prvky, a to jak v exteriéru.
Architekti se snažili především sjednotit nesourodé prvky, a to jak v exteriéru.

V 70. letech tento typ staveb ukázal "Čechoslovákům", co je to vlastně montovaná dřevostavba. Se všemi plusy i minusy, které praktická realizace i jejich používání přinesly. Dřevostavby typu "Okál" patřily k nevelkému počtu dostupných typových domů

Montované dřevostavby německé společnosti Otto Kreinbaum (OKAL) vyráběl v licenci národní podnik Rudné doly Jeseník. Domy lidově označované jako Okál představovali relativně dostupnou variantu bydlení. Byly to dřevostavby s kostrou z dřevěných trámů, opláštěných z exteriéru azbestocementovými deskami a z interiéru dřevotřískou. Prostor mezi nimi vyplňovala tepelná izolace. Pražský Okál, který byl předmětem rekonstrukce má dvě nadzemní podlaží a suterén. V domě jsou dva byty. Jeden zabírá přízemí, druhý horní podlaží. Architekti Jiří Pavlíček a Jaroslav Hulín se při rekonstrukci soustředili na patro a exteriér domu.

Nízkorozpočtová rekonstrukce

Vzhledem k omezenému rozpočtu nedošlo při rekonstrukci k žádným podstatným stavebním změnám. Hlavním mottem návrhu se stalo sjednocení nesourodého architektonického výrazu stavby. Tento koncept byl aplikován v interiéru i exteriéru. Dům má novou střechu i střešní krytinu. Původní tašky nahradil falcovaný plech. Světlou barvu mají také okapy, minerální vatou nově zateplená fasáda domu, i zdi dvojgaráže a plotu. Barevně sjednocený exteriér pomáhá sblížit původně rurální charakter domu s městským okolím. Dům je izolovaný minerální vlnou pro zajištění dnešních tepelných požadavků.

Obytný prostor je otevřen až k hřebeni a je prosvětlen novými vikýři.
Obytný prostor je otevřen až k hřebeni a je prosvětlen novými vikýři.
Foto: Šimon Jiráček

„Okál“ znamenal vyšší standard

Interiér po rekonstrukci prosvětlují vikýře směřující do zahrady. Prostor byl rozdělen na denní a noční část. Otevřený obývací prostor je situován mezi kuchyni a domácí kino, které vzájemně propojuje velká jídelna. Noční část sestává z ložnice a šatníku. Obě části jsou propojeny chodbou, která vede do koupelny. Architekti zvětšili chodbu o prostor, který ubrali hygieně. Přízemí a suterén zůstaly bez zásahů do dispozice.

Přečtěte si také

Bílý dům mezi stromy

Minimalistický bílý dům na sebe upozorňuje jakousi výjimečnou čistotou. Jeho jednoduchá elegance, hranaté linie i čistá bílá se tyčí uprostřed vzrostlých stromů a doplňují je. Interiér vás zaujme…

Stěny a stropy interiéru jsou obloženy borovicovou překližkou, která zdůrazňuje dřevěnou konstrukci domu. S tím korespondují i ​​dřevěné podlahy a nábytek opět z borovicové překližky. V místnostech s většími požadavky na údržbu, jako je kuchyň a koupelna, jsou sádrokartonové stěny ošetřeny voděodolným nátěrem a na podlahách je položené PVC. Nábytek je zhotoven z lakovaných MDF desek, případně z lamina. Každá z obslužných místností má přiřazenou výraznou barvu.

Rekonstrukce domu kromě nesporného estetického přínosu zlepšila kvalitu a komfort bydlení. Otevřená dispozice denní zóny a dodatečné zateplení přiblížili bydlení současným požadavkům.

Foto: Šimon Jiráček
Zdroj: www.pavlicekhulin.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Odvážný obývací pokoj s trávou

JEDINEČNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO BYTU

Interiér se zaoblenou kuchyní

Rodinná rezidence ze 16.století

PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY, ŠPIČKOVÝ DESIGN A DOKONALÉ ZPRACOVÁNÍ

Interiér Opava

Sledujte nás

Nejčtenější články

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Hmyzí hotel pro užitečné pomocníky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock