Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce rodinného domu typu okál

Architekti se snažili především sjednotit nesourodé prvky, a to jak v exteriéru.
Architekti se snažili především sjednotit nesourodé prvky, a to jak v exteriéru.

V 70. letech tento typ staveb ukázal "Čechoslovákům", co je to vlastně montovaná dřevostavba. Se všemi plusy i minusy, které praktická realizace i jejich používání přinesly. Dřevostavby typu "Okál" patřily k nevelkému počtu dostupných typových domů

Montované dřevostavby německé společnosti Otto Kreinbaum (OKAL) vyráběl v licenci národní podnik Rudné doly Jeseník. Domy lidově označované jako Okál představovali relativně dostupnou variantu bydlení. Byly to dřevostavby s kostrou z dřevěných trámů, opláštěných z exteriéru azbestocementovými deskami a z interiéru dřevotřískou. Prostor mezi nimi vyplňovala tepelná izolace. Pražský Okál, který byl předmětem rekonstrukce má dvě nadzemní podlaží a suterén. V domě jsou dva byty. Jeden zabírá přízemí, druhý horní podlaží. Architekti Jiří Pavlíček a Jaroslav Hulín se při rekonstrukci soustředili na patro a exteriér domu.

Nízkorozpočtová rekonstrukce

Vzhledem k omezenému rozpočtu nedošlo při rekonstrukci k žádným podstatným stavebním změnám. Hlavním mottem návrhu se stalo sjednocení nesourodého architektonického výrazu stavby. Tento koncept byl aplikován v interiéru i exteriéru. Dům má novou střechu i střešní krytinu. Původní tašky nahradil falcovaný plech. Světlou barvu mají také okapy, minerální vatou nově zateplená fasáda domu, i zdi dvojgaráže a plotu. Barevně sjednocený exteriér pomáhá sblížit původně rurální charakter domu s městským okolím. Dům je izolovaný minerální vlnou pro zajištění dnešních tepelných požadavků.

Obytný prostor je otevřen až k hřebeni a je prosvětlen novými vikýři.
Obytný prostor je otevřen až k hřebeni a je prosvětlen novými vikýři.
Foto: Šimon Jiráček

„Okál“ znamenal vyšší standard

Interiér po rekonstrukci prosvětlují vikýře směřující do zahrady. Prostor byl rozdělen na denní a noční část. Otevřený obývací prostor je situován mezi kuchyni a domácí kino, které vzájemně propojuje velká jídelna. Noční část sestává z ložnice a šatníku. Obě části jsou propojeny chodbou, která vede do koupelny. Architekti zvětšili chodbu o prostor, který ubrali hygieně. Přízemí a suterén zůstaly bez zásahů do dispozice.

Přečtěte si také

Ekonomické bydlení uprostřed přírody

Venkovskou oblast v Rio Grande do Sul měla zkrášlit funkční a ekonomická stavba úzce spjatá se svým okolím. Pro její budoucí obyvatele bylo důležité jak šetření materiálem při výstavbě domu, tak…

Stěny a stropy interiéru jsou obloženy borovicovou překližkou, která zdůrazňuje dřevěnou konstrukci domu. S tím korespondují i ​​dřevěné podlahy a nábytek opět z borovicové překližky. V místnostech s většími požadavky na údržbu, jako je kuchyň a koupelna, jsou sádrokartonové stěny ošetřeny voděodolným nátěrem a na podlahách je položené PVC. Nábytek je zhotoven z lakovaných MDF desek, případně z lamina. Každá z obslužných místností má přiřazenou výraznou barvu.

Rekonstrukce domu kromě nesporného estetického přínosu zlepšila kvalitu a komfort bydlení. Otevřená dispozice denní zóny a dodatečné zateplení přiblížili bydlení současným požadavkům.

Foto: Šimon Jiráček
Zdroj: www.pavlicekhulin.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Moderní dům s výhledem na řeku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock