Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Hmyzí hotel pro užitečné pomocníky

Hmyzí hotel pro užitečné pomocníky

V současné krajině čím dál tím více plundrované technologickým pokrokem ubývá celé řady živočichů včetně hmyzu. Pokud patříte mezi přátele přírody a chcete si na zahrádku nastěhovat užitečné pomocníky, postavte jim hmyzí hotel.

Záchrana i designový doplněk

Roztomilé a praktické hmyzí hotely zažívají právě neskutečný boom, a to jak v čistě přírodních, tak v moderních zahradách. Snoubí v sobě totiž prvek užitečnosti i důmyslného designu. Naneštěstí žijeme v době, kdy hmyzu nejen v městském prostředí závratně úbývá počet míst vhodných k vývoji. Množství druhů včel a dalšího užitečného hmyzu míří do záhuby, ale my teď máme možnost tomu zabránit alespoň malou měrou – právě pozvánkou těchto pomocníků do hmyzího hotelu v naší zahradě.

Jak postavit hmyzí hotel?

Hmyzí hotel se může stát nadmíru užitečným a praktickým okrasným doplňkem zahrady. Všechno, z čeho by se měl takový hmyzí domeček skládat, navíc najdeme ve volné přírodě. Pořídit si jej samozřejmě můžete už hotový, záleží jen na vás, zda máte řemeslné sklony a touhu stát se vynalézavým architektem domku pro hmyzí obyvatele.

Hmyzí hotel pro užitečné pomocníky

Základ hmyzího hotelu by měla tvořit dřevěná konstrukce. Pro tu se nejlépe hodí dřevěná bedýnka či paleta. Opravdu manuálně zruční jedinci si však mohou vytvořit domečky vcelku identické s těmi člověčími. Pokojíčky pro užitečný hmyz je pak nejlepší vystlat slámou, mechem, rákosovými stébly, stonky divizen či slunečnic, nalámanými klacíky nebo šiškami. Druhá část hmyzího hotelu se zase může skládat z dřevěných polínek s navrtanými dírami či děrovanými cihlami. Průměr otvoru pro hmyzího obyvatele by přitom měl dosahovat rozměrů mezi 3 až 10 mm. Hmyzí hotel se také doporučuje chránit z obou stran pletivem, aby se z něj nestalo krmítko pro ptáky.

Obyvatelé hmyzího hotelu

Jakmile hmyzí hotel úspěšně dostavíte a dáte nejlépe na jižní závětrné místo v zahradě, stane se vyhledávaným a tolik důležitým náhradním biotopem především pro samotářské druhy hmyzu, kterým tak pomůžete zajistit pokračování jejich rodu. V České republice přitom žije až 500 druhů samotářského hmyzu. Nejčastějšími obyvateli hmyzího hotelu se tak stávají zejména včely samotářky, čmeláci, některé druhy vos, motýly, pestřenky, zlatoočky, škvoři či slunéčka sedmitečná. Čím více takového hmyzu si do hmyzího hotelu přilákáme, tím větší užitek v zahradě z něj budeme mít. Včely samotářky nebo berušky vám na zahradě udělají dobrou službu, pozvěte je tedy do hmyzího hotelu. 

Přečtěte si také

5 nejčastějších chyb při zařizování kuchyně

Zařizování nové kuchyně se sebou nepřináší jen radostné chvíle z nadšenosti na to, jak bude v konečném výsledku vypadat. Jde i o starosti, které jsou často spojeny s několika chybami, kterých se…

Hmyzí hotel – policie v zahradě

Užitečný hmyz je třeba si v zahradě opravdu hýčkat. Například takové larvy sluníček sedmitečných spolu s dospělci nás účinně zbaví tolik obávaných mšic. Ty chutnají také škvorům, kteří se s podobnou chutí pouštějí i do vlnatek a svilušek, které tak škodí ovocným stromům. Také zlatoočky patří k vůbec největším konzumentům mšic, chutnají jim ale i housenky, larvy much, červci a opět již zmíněné svilušky.

Včel samotářek se vůbec nemusíte bát, nemají totiž žihadlo. Navíc nežijí ve velkých rojích, ale docela nenápadným samotářským životem. Patří k významným opylovačům ovocných stromů, navíc létají i za nižších teplot než včely medonosné a nevadí jim ani déšť.

Hmyzí hotel pro užitečné pomocníky

První návštěvníci hotelu

Nemusíte se bát, že se o vašem architektonickém počinu hmyz nedozví. Už první den budete mít první hmyzí návštěvníky. Jako zavazadla si do domečku jako potravu přinesou dávku pylu, pak nakladou vajíčka a nakonec otvor ve svém novém domově zavíčkují. Z vajíček se pak budou líhnout larvičky, které se jako dorostlé zakuklí a přežijí zimu.

Zatímco tak všechny designové výstřelky časem vyjdou z módy, budování hmyzích hotýlků dokáže obohatit i v dlouhodobějším horizontu – přírodu a její rovnováhu, ale také nás, kteří jsme k tomu mohli přispět alespoň docela malým dílem.

Štítky: tipy a triky

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock