Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Cena za projekt rodinného domu

Cena za projekt rodinného domu

Tuhle záležitost řeší velké množství lidí, přesto se na internetu velmi těžko hledají informace, které by vás navedly správným směrem. Připravil jsem pro vás článek, kde se snažím vysvětlit jak to tedy je s cenou za projekt rodinného domu.

Tahle otázka koluje internetem stále dokola jako zaříkávadlo. Nemůžete se pak architektovi nebo projektantovi divit, když ztrácí motivaci obhajovat svoji nestoudně přemrštěnou cenu. Chápu ale i vás, že jste v šoku ve chvíli kdy po vás někdo chce 100 000,- Kč, když Frantu stál projekt 35 000,- Kč. Než se pustím do vysvětlení pojmů a dojmů, tak si neodpustím můj oblíbený argument.

Cena za projekt rodinného domu

Pokud máte pocit, že vás architekti a projektanti okrádají podvodně přemrštěnými cenami, tak se nejdříve rozhlédněte kolem sebe. V jakým domech bydlí tihle lidé ? V jakých autech jezdí ? Bude to nějaká střední třída. Průměrný projektant má menší domek a obyčejné auto. Kdybychom se na vás tak obohacovali jak to vypadá, bylo by to vidět.

Dost bylo ale fňukání, teď se již zaměřím na konkrétní čísla a pokusím se vám je osvětlit.

Kolik a co za to ?

Proč jsou tedy ceny tak rozdílné ? Odpovím vám na příkladu. Cena za projekt rodinného domu je jako cena za sobotní nákup supermarketu. Jedna rodina utratí 500,- Kč, jiná 3 000,- Kč. Rozdíl je bezpochyby v objemu nákupu. Stejně tak jako cena za nákup je nesrovnatelná cena za projekt domu. Rodina s útratou 500 kč bude muset jít do obchodu několikrát a ve výsledku utratí prakticky stejně jako ti co nakupují jednou do týdne. Naprosto stejné to je i u těch slavných rodinných domů. František sice dal za projekt jen 35 000,- Kč, ale musel si sám obíhat všechny úřady. Musel si zaplatit radonový průzkum a průkaz energetické náročnosti a podobně.  Naproti tomu vám je nabízený projekt včetně vyřízení stavebního povolení a zajištění všech průzkumů a tak dále. V konečném důsledku je rozdíl v ceně pro vaši peněženku roven tomu co jste si zařídili sami. To se vám ale zase promítne třeba do příjmu, protože místo práce jste běhali po úřadech a seděli u internetu.

Když to shrnu, je zásadní vědět, co všechno cena zahrnuje. Pak se dá posuzovat u konkurence adekvátnost cenové nabídky. Jako drobné vodítko se pokusím sepsat výdaje, kterým se v typickém případě novostavby rodinného domu nevyhnete. Ceny berte prosím s rezervou.

- radonový průzkum podloží                                                                5 000 Kč

- inženýrskogeologický a hydrogeologický průzkum                   40 000 Kč 

- architektonická studie                                                                       30 000 Kč

- projektová dokumentace pro stavební povolení                          55 000 Kč

- inženýring (vyřízení všech dotčených orgánů)                              15 000 Kč

- projekt požárně bezpečnostního řešení                                          5 000 Kč

- průkaz energetické náročnosti                                                          7 000 Kč

- statika                                                                                                   10 000 Kč

- projekty zdravotechnika, topení, elektro                                       20 000 Kč

Nesmíte zapomínat, že architekt má i nějaké náklady, které musí být v ceně zahrnuty. Software i ten nejlevnější stojí 1 000,- kč/měsíc. Tiskárny, počítače, kancelář, auto, telefon, sociální a zdravotní pojištění a jiné. Živnostník si musí vydělat na 20 dní dovolené, které má zaměstnanec. Tyhle a podobné záležitosti se musí pak promítnout do ceny za hodinu práce.

V posledním odstavci bych rád otevřel téma které stojí trochu mimo výše zmíněné. Mám namysli cenově ustřelené projekty. Většinou jsou to snížené ceny pro známé, to je ještě ta dobrá varianta. Pak je ale spousta projektů, které stály skutečně 40 000,- Kč včetně zařízení na úřadech. Tohle bývají dost nebezpečné záležitosti. Pokud vám dá někdo výrazně podsazenou cenu, tak patrně nemá dostatek zkušeností a můžete očekávat problémy, nebo nikdy nedokončený projekt. V opačném případě projekt dokončí, ale ve výsledku zjistí že pracoval za 50 kč na hodinu. O kvalitě takového projektu si myslím své. Samozřejmě můžete mít také štěstí a ušetříte spoustu peněz.

Závěr

Je tedy cena přes 100 000,- Kč za projekt tak přemrštěná? Za celý dům plánujete utratit 4 miliony. Pokud tyto peníze nemáte, tak si je půjčíte od banky s tím, že na úrocích přeplatíte více než milion. Jeden milion je za to, že vám půjčí 4 miliony. Je tedy odměna 100 000 za kompletní vytvoření a vyřízení vašeho domu tak přemrštěná cena? Názor si udělejte sami. 

Moje zkušenost je bohužel spíše smutná. Neobviňuji ani jednu stranu. Projektant chybně odhadl dobu, kterou si projekt vyžádá, nebo si s investorem špatně domluvili co za ty peníze dostane. Stává se to často. Nebojte se s architektem a projektantem cenu řešit. Nechte si přesně sepsat za co platíte. Vyhnete se nepříjemnému dohadování.

Doufám, že vás tento článek ochrání před špatným rozhodnutím. Pokud se vám článek líbil, budu rád, když nás podpoříte třeba tady v komentech nebo na Facebooku, kde můžete psát své postřehy a náměty na další články.

Štítky: finance
Cena za projekt rodinného domu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock