Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak odhadnout cenu nemovitosti pro prodej

Jak odhadnout cenu nemovitosti pro prodej

Pokud prodáváte byt či dům, potřebujete znát reálnou tržní cenu. Tržní odhad nemovitosti se ale většinou výrazně liší od znaleckého posudku. Tržní cena totiž zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti, které na ni můžou mít vliv. Je to nejen stav nemovitosti, její velikost či dispozice, ale také lokalita, dostupnost služeb v okolí či dopravní situace. Jak tedy takovou cenu správně určit?

Na odhad tržní ceny je dobré přizvat odborníka

Správně určená prodejní cena je klíčem k dobrému prodeji. A ačkoliv to na první pohled může vypadat jednoduše, určit správnou prodejní cenu je malá věda. Majitelé nemovitostí mají často velmi zkreslené představy o prodejní ceně. Myslí si, že se stačí podívat na realitní server, najít podobné nemovitosti v dané lokalitě a mají cenu určenou. Často ale srovnávají jablka s hruškami a jejich zjednodušený odhad nemovitosti je i o statisíce nižší či vyšší než skutečná prodejní cena. Pro samoprodejce je tedy ideální získat cenový odhad nemovitosti od zkušeného prodejce, v tomto případě dobrého realitního makléře či realitní kancelář. Ti mají potřebné zkušenosti a znalosti a dokážou provést výpočet odhadní ceny nemovitosti rychle a zdarma.

Jak se cena nemovitosti určuje?

Zkušený makléř využívá k určení ceny data z realitního trhu, čili porovnává ceny prodaných nemovitostí v dané lokalitě a stejného typu. Abyste mohli ceny porovnat, potřebujete přístup do databází realitních kanceláří, do katastru nemovitostí a do cenových map. Určit cenu pouze  z katastru není ideální, protože velkou roli můžou hrát i detaily. K cenám v katastru je tedy potřeba přistupovat s celkovou znalostí trhu a současného dění na něm.

Jak odhadnout cenu nemovitosti pro prodej

Také různé kalkulačky na internetu jsou pouze orientační.  Žádný online nástroj nedokáže pokrýt všechny detaily, jako jsou např. technický stav bytu, výtah a jeho umístění na patře nebo v mezipatře, orientace bytu vůči světovým stranám, výhledy z oken, dispozice bytu atd.

Co vše ovlivňuje tržní cenu nemovitosti

Výměra nemovitosti v m2 a výška stropů

Cenu bytu, domu i pozemku určuje především  jeho velikost. Obecně platí, že čím menší nemovitost, tím vyšší cena v přepočtu na m2. Hlavně u menších bytů dokáží cenu navýšit vysoké stropy. Pokud je výška stropů okolo 3,5 m, je možné vybudovat plnohodnotné spací patro.

Dispozice a stav nemovitosti

Dispozice může cenu výrazně ovlivnit. Kupující aktuálně preferují prostorné otevřené pokoje, kuchyň propojenou s obývacím pokojem a záchod oddělený od koupelny. Vliv na cenu mají i výhledy z oken, orientace bytu, vybavení, úroveň společných prostor či výtah. Špatný stav nemovitosti může cenu snížit, ale přesto doporučujeme opravit pouze největší nedostatky a provést základní homestaging, kompletně rekonstruovat nemovitost před prodejem se většinou nevyplatí.

Lokalita a situace na trhu

Velmi zásadní vliv na cenu má lokalita. Velkou roli hraje dopravní dostupnost a občanská vybavenost, tedy jak daleko jsou obchody, úřady, školy, školky, sportoviště, divadla, parky, dětská hřiště atd.

Samozřejmě je důležité vzít v potaz i aktuální situaci na trhu. Jaká je poptávka i nabídka a aktuální preference kupujících (co, jak, kde, kdy aktuálně poptávají). Pro správné ocenění nemovitosti je tedy třeba vědět, co všechno v daném momentu ceny ovlivňuje.

Štítky: finance

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Developerský projekt ve Spáleném Poříčí

Kuchyně z prvotřídních materiálů, navždy jako nová

Interiér Ostrava

ROMANTICKÁ KUCHYNĚ

Domácí kino

Prázdninový apartmán

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Originální adventní věnce

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock