Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Získejte z programu Dešťovka až 105 000 na využití dešťové vody

Získejte z programu Dešťovka až 105 000 na využití dešťové vody

Další suché období je za námi a zdá se, že s úbytkem vody v krajině už si neporadí ani sněhová nadílka či jarní tání. Na pomoc tak přichází Dešťovka, dotační program Ministerstva životního prostředí. Ten se vedle rodinných domů nově vztahuje také na celoročně obývané chalupy a chaty, jejichž majitelům nabízí dotaci v hodnotě až 105 000 Kč, která má motivovat k efektivnímu využití dešťové vody.

Program Dešťovka nejen pro majitele rodinných domů

Poprvé byl tento program vyhlášen už v roce 2017. Tehdy však na finanční příspěvek měli možnost dosáhnout jen obyvatelé domů v oblastech vyhlášených jako lokality s problematickým zásobováním pitnou vodou. Otázka sucha však od té doby nabrala na závažnosti, a tak spolu s ní vzrostla i potřeba po citlivějším hospodaření s vodou. Nyní tedy o dotaci na efektivnější využití dešťové vody mohou zažádat všichni majitelé rodinných domů včetně chalup a chat, pokud v nich celoročně bydlí. Ti ovšem takový status musí řádně dokázat. Jako nedostatečné se v takovém případě jeví pouhé potvrzení o trvalém bydlišti. V pořádku je naopak doložení jakýchkoliv dokladů vypovídajících o tom, že budova opravdu slouží k celoročnímu bydlení. Nabízí se tedy například doklad o platbě pravidelného svozu odpadu či o platbě za spotřebu vody.

Nádrže na dešťovou vodu

Je sice nasnadě, že ani takové využívání dešťové vody otázku sucha nevyřeší, přesto však může do velké míry zmírnit jeho dopady. Program Dešťovka tak vybízí majitele domů k tomu, aby se naučili shromažďovat dešťovou vodu ze střech a jiných odvodňovacích ploch do nádrží. Ideální jsou v tomto případě izolované nádrže umístěné pod zemí nebo v suterénu domu, a to proto, že v nich se voda nekazí. Program přitom podporuje tři základní systémy chytrého využívání dešťové vody. V prvé řadě se jedná o nádrž na srážkovou vodu určenou na zalévání zahrady, v druhé řadě jde o nádrž na srážkovou vodu určenou k zalévání a splachování v domácnosti. A nakonec se jedná o systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti.

Získejte z programu Dešťovka až 105 000 na využití dešťové vody

Kolik peněz můžete získat?

Díky dotaci z programu Dešťovka můžete získat až 55 000 Kč na zalévání zahrady a až 105 000 Kč v případě, že budete dešťovou vodu používat také na splachování či praní. Do programu totiž na konci loňského roku přibylo dalších 100 000 000 Kč. Dle dostupných informací je přitom u majitelů domů největší zájem právě o dotované systémy na dešťovou vodu určenou právě ke splachování a současně zalévání zahrady. Se žádostí o finanční příspěvek tak není dobré příliš otálet.

Jak o dotaci zažádat?

Podání žádosti o dotaci z programu Dešťovka lze provést zcela jednoduše přímo na stránkách www.dotacedestovka.cz, na které je k dispozici ještě celá řada podrobných informací i vzory všech základních dokumentů. V případě jakýchkoliv nejasností lze osobně navštívit i některé z pracovišť Státního fondu životního prostředí. V případě podání žádosti o dotaci je pak třeba pamatovat na to, že při jejím schvalování a následném vyplácení se příslušné orgány řídí pravidlem tří týdnů. O tom, zda byla elektronická žádost o dotaci v pořádku, se tedy žadatel dozví po třech týdnech. A opět po třech týdnech od uzavření smlouvy pak Státní fond životního prostředí odesílá schválenou finanční podporu na účet žadatele. A zatímco majitel stávajícího domu má na instalaci systému na zachytávání dešťové vody čas po dobu jednoho roku, majitel novostavby má k dispozici dobu dvojnásobnou.

Dotační program Dešťovka je tu tedy pro všechny, kteří si uvědomují skutečnou hodnotu vody v období varovných klimatických změn. Právě teď je totiž více než kdy jindy zapotřebí hledat účinná řešení, jež se postarají jak o zachycení dešťové vody, tak o její co nejefektivnější využití.

Štítky: finance
Zdroj: www.novazelenausporam.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock