Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dotace na vlastní rodinný dům

Dotace na vlastní rodinný dům

Již osmým rokem se setkáváme s dotacemi pro rodinné domy, které jsou známé jako program Nová zelená úsporám. Chcete-li se o tomto programu a způsobu vyřízení dotací dozvědet více, právě zde jsou pro Vás připraveny další informace.

Již osmým rokem se setkáváme s dotacemi pro rodinné domy, které jsou známé jako Nová zelená úsporám. Tento program za uplynulé roky, kdy poprvé byla vyhlášena výzva prošel mnohým změnami, kdy žadatelé o dotace museli pro kladné získání dotací učinit mnohé administrativní a technické náležitosti, aby se jim podařilo dotační podporu získat.

Pozitivní na celé této věci ovšem je, že úředníci Státního fondu životního prostředí ve spolupráci s dalšími subjekty na trhu nalezli optimální cestu a řešení pro podávání žádostí o dotace, aniž by k samotnému aktu bylo třeba nějakých speciálních firem či dokonce vybraných firem.

Současný stav je tudíž velice otevřený pro každého vlastníka rodinného domu, který se rozhodne renovovat či zateplovat svůj dům s výsledkem snížení energetické náročnosti budovy, nebo kdo se rozhodne vyměnit svůj zdroj topení, či k využívání dešťové vodu formou jejího zadržování a dalšího používání.

Všechna tato opatření jsou podporována, a to jak u stávajících staveb, tak i u novostaveb, kdy v těchto dvou verzích se liší pouze způsob hodnocení budov z hlediska energetické náročnosti a úspor včetně poskytovaných částek, které jsou ohraničeny konkrétními maximálními částkami.

Je možné dotaci opravdu získat?

Ačkoliv je podle pravidel SFŽP dotace takzvaně nenároková, je možné s téměř 99% jistotou zde napsat, že pokud žadatel splní veškerá kritéria metodiky a požadavků, které je třeba splnit a podložit i vypracovanými dokumenty, žadatel dostane vyplacenu dotaci vždy. A je to taktéž poprvé v historii všech dotačních podpor, kdy u tohoto programu lze říci, že SFŽP hledá naopak pro žadatele stále snazší a přístupnější formy, jak dotaci získat, než jak ji zamítnout či neschválit.

Celý proces je však třeba znát a mít v této oblasti dostatečnou praxi, jak vše připravit a podat. A na to se specializuje divize správa dotací společnosti Comfort space, a.s., která pro své zákazníky získala právě z tohoto programu kolem 250 milionů korun v celkem 560 podaných žádostí pro své klienty.

Základem všeho úspěchu je nejdříve se o dotacích něco dozvědět, jak celý proces a příprava funguje a až poté realizovat stavební úpravy, zateplení a vše související.

Dotace na vlastní rodinný dům

Případy, kdy dotace nebylo možné získat

Je mnoho případů, kdy majitelé nemovitostí realizují své záměry přestaveb a rekonstrukcí rodinných domů a přitom naslouchají tzv. „hospodským radám“ kde se velmi často doslechnou, že dotace jsou podvod, nebo že snad jsou jen pro bohaté či podnikatele. Dezinformací a fám koluje mezi lidmi stále dostatek na to, aby mnozí lidé těmto faktorům podlehli a realizovali si vše na vlastní pěst s tím, že na dotace tak jako tak nedosáhnou.

Opak je ale mnohdy pravdou, když posléze přeci jen přijdou s dotazy, zda by bylo možné o dotace žádat a dostávají informace že ano, ovšem, za předpokladu, že mají dosažené a splněné podmínky, které v mnohých případech spočívají na tak jednoduchých věcech jako je síla a způsob zateplení té či dané konstrukce. A zde nastává právě ten okamžik, kdy mnozí lidé o dotace svým způsobem přicházejí, protože si nechají poradit kolik je třeba dát izolace na fasádu o někoho, kdo s dotacemi a způsobem zateplování má jen zkušenosti velice malé, a co více jeho informace nejsou nikterak podložené.

Mezi nejčastější příčiny tedy patří špatně zateplený dům, nedostatečná síla izolantu, nepochopení způsobu zateplení a získání úspor na vytápění atd. A mnohdy se jedná jen o rozdíl např. několik centimetrů izolantu, který by stačil na to, aby zateplený dům na dotace mohl dosáhnout i zpětně po dobu 2 let po jejím dokončení.

Jak postupovat, aby dotace mohla být poskytnuta.

V první řadě je třeba uvažovat o zateplení nezateplených nebo málo zateplených konstrukcí obálky budovy, nebo výměnu starého kotle za nový. Dále pak je vhodné svůj záměr, zkonzultovat s firmou, která se vyřizování dotací Nová zelená úsporám profesionálně věnuje a má s tímto procesem letité zkušenosti.

Posléze je třeba nechat vypracovat projektovou dokumentaci současného a navrhovaného stavu s výpočtem úspor, což lze pouze skrze průkaz energetické náročnosti budovy.

Jestliže jsou zde dosaženy parametry úspor a požadavky na ochranu jednotlivých konstrukcí či celku tak, jak požaduje metodika programu Nová zelená úsporám, je možné přistoupit k podání žádosti o dotace. Zde je opět doporučení, aby se touto problematikou zabývala jedna osoba či společnost z hlediska optimalizace jednotlivých izolantů na konstrukcích a konsolidaci všech údajů v projektu a energetickém průkazu tak, aby zde nebyly chyby.

Následně po podání žádosti o akceptaci dotace se SFŽP vyjadřuje do 2-4 týdnů k akceptaci žádosti nebo její doplnění. V tomto roce jsou praktické zkušenosti, že po podání žádosti se tato akceptace vyřizuje opravdu hodně rychle.

Následuje samotná realizace a po dokončení všech plánovaných a projektových změn se fondu dokládají rozpočty související se stavební úpravou, zateplením, a to včetně doložení o zaplacení těchto prací dodavateli. Výhodou je, že v letošním roce byly uvolněny podmínky realizace do té míry, že realizaci všech opatření lze realizovat svépomocí. Pozor však na to, že dotace se vyplácí jen z těch financí, které jsou podložené daňovými doklady.

Celý proces může vypadat velice komplikovaně a v podobě metodických pokynů od SFŽP to opravdu zcela jednoduché není, ale na druhou stranu, pokud žádáte o dotace se zkušeným zpracovatelem dotací, je to velice příjemný a nekonfliktní proces, kdy na konci získáte poměrnou část svých investic zpět a svou nemovitost nejen opravíte, ale poměrně zásadním způsobem ji i zhodnotíte.

Chcete-li dotací využít a zároveň se vyhnout mnohým dohadům a komplikacím se svými dodavateli, využijte profesionálních zkušeností společnosti Comfort space, a.s. a požádejte si zde o bezplatnou konzultaci formou poptávky na webu www.sprava-dotaci.eu

Štítky: finance
Dotace na vlastní rodinný dům
Dotace na vlastní rodinný dům
Zdroj: PR článek společnosti

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Chytrá kuchyně i celá domácnost

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Hnědá barva v interiéru

Rady do malé zahrady

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock