Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Základy rekonstrukce: Prověřte si řemeslníky a mějte plán

Základy rekonstrukce: Prověřte si řemeslníky a mějte plán

Jaro je obdobím, které se pojí s novými začátky. Rostliny kvetou, ptáci zpívají a lidé s prvními jarními paprsky slunce kolikrát zatouží po lepším bydlení. Pokud i vy patříte k těm, kteří se právě teď chtějí pustit do rekonstrukce domu či bytu, poradíme vám, jak vše zvládnout bez úhony.

Mezi největší strašáky při proměnách stávajícího bydlení patří mimořádné výdaje a prodlužování doby přestavby. Na cestě k novému domovu však bývá ještě mnohem více překážek. Než tedy přistoupíte k činu, je dobré si vše důkladně promyslet. Nedojde tak například k tomu, že opomenete jistá omezení daného prostoru. Někteří majitelé totiž upřednostní estetickou stránku před tou funkční, čímž ve výsledku vznikne kreativní, ale nepříliš praktické bydlení. Zamyslete se tedy v předstihu nad tím, jaké jsou zvyky a potřeby dalších členů domácnosti, a to spolu s ohledem na jejich počet.

Potřeba stavebního povolení

Někdy je nutné získat stavební povolení, jindy postačí stavbu pouze nahlásit. Stavební povolení je nezbytné, pokud hodláte v rámci rekonstrukce zasahovat do nosných konstrukcí. To má totiž vliv na stabilitu stavby, požární bezpečnost a celkový vzhled. Stejná podmínka platí v případě přístaveb či nadstaveb, rovněž pak v situaci, kdy zasahujete do rozvodů. Pokud se vás takové rozsáhlé rekonstrukce netýkají, stačí, když pouze nahlásíte drobnou stavbu.

Pozor na rozpočet

Nic vás nepřekvapí tolik jako mimořádné výdaje. Jestliže tedy zjistíte, že ve výsledku nemáte na rekonstrukci vašeho stávajícího bydlení dostatek financí, raději ji odložte. Bude to tak lepší než slevit ze svých představ o proměně domova, která by byla jen jedním velkým kompromisem. Šetření na materiálech a vybavení se určitě nevyplatí, a vy byste za pár let byli ze svého dřívějšího rozhodnutí akorát tak nešťastní. Proto, abyste získali co nejpřesnější představu o rozpočtu, vsaďte na průzkum trhu a také na rady osvědčených řemeslníků.

Výběr správných řemeslníků

Řemeslníky je nejlepší vybírat na základě referencí od známých. Seriózní pomocníky můžete poznat také podle toho, jak hbitou a profesionální komunikaci s vámi vedou přes telefon. Reference se v žádném případě nevyplatí podcenit. Klidně se dotyčné firmy zeptejte na její poslední projekty. Zavolejte jejím klientům a zjistěte, zda jste na správné stopě. Jestliže jste rozhodnuti provést rozsáhlejší rekonstrukci se změnou dispozice, přizvěte ke spolupráci rovněž architekta.

Základy rekonstrukce: Prověřte si řemeslníky a mějte plán
Foto: pexels.com

Smlouva jako závazek

Vypadá to sice jako milý akt důvěry, ale zaměstnat řemeslníky bez smlouvy se vám může nehezky vymstít. Se správně formulovanou smlouvou o dílo, která nebude jen nezávaznou ústní dohodou, si ušetříte spoustu starostí i peněz při případných reklamacích. Pokud bude v smlouvě pečlivě zapsán všechen dodávaný materiál spolu s popisem prací, předejdete tak mnohým nedorozuměním včetně navyšování nákladů. Mějte rovněž na paměti, že firma by neměla bez předchozí konzultace s vámi a vašeho souhlasu provádět v rámci rekonstrukce žádné změny. Také tento bod můžete zahrnout do smlouvy. Navíc ji můžete doplnit i o technickou dokumentaci.

Mějte plán

Před začátkem rekonstrukce je zásadní mít plán, a to i záložní. Pomůžete tak zamezit nečekaným komplikacím i navýšení výdajů, nemluvě o časové ztrátě. Ověřte si proto dodací lhůty u prodejců materiálu a proberte se správcem, zda jsou vůbec vámi plánované stavební úpravy možné. Jestliže máte v plánu bourání příček, obraťte se na statika. Na stavebním úřadě si zajistěte vše potřebné. Jestliže jste vlastníky družstevního bytu, budete muset nejprve získat písemný souhlas družstva s rekonstrukcí. To samé platí při rekonstrukci pronajatého bytu. Vyvarujte se také toho dělat vše na poslední chvíli. Neotálejte tedy ani s nákupem potřebného vybavení. Mějte vše připravené v předstihu, ať se nestane, že budete muset nechat řemeslníky čekat.

Přenechte proměnu bydlení profesionálům

Řada domácích kutilů trpí utkvělou představou, že na rekonstrukci stávajícího bydlení ušetří díky svým manuálním schopnostem. Ty však kolikrát bývají přeceněny a výsledkem je pak bydlení plné kompromisů. Když neodhadnete své možnosti, hledáte zkratky, na svou práci přitom nedostanete žádnou záruku. Svěřte tedy rekonstrukci bydlení do rukou odborníků a věřte, že profesionální práce vás nakonec bude stát méně peněz než náprava vlastních chyb.

Základy rekonstrukce: Prověřte si řemeslníky a mějte plán
Foto: pixabay.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock