Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nový domov pro Jendu, Marušku, Terezku a Rozárku

Nový domov pro Jendu, Marušku, Terezku a Rozárku

Ve funkcionalistickém domě, za původními dveřmi, se starými parketami se odehrává každodenní život Jendy, Marušky a jejich dvou dcer, Terezky a Rozárky. Proměna jejich bytu přivedla dovnitř více sluníčka, radosti a moderních prvků. Nadále však zůstaly i některé původní, které spoludotvářejí působivý charakter nového domova této milé rodiny.

Do proměny interiéru bytu se s nadšením pustilo brněnské architektonické studio IAK ve spolupráci s Marií Novotnou. Byt jim byl svěřen s důvěrou a přáním, aby se mladá rodina cítila v novém domově co nejpříjemněji.

Majitelka spoluautorkou

Architekti byli mile překvapeni vytříbeným Maruščiným vkusem, který se tomu jejich velmi podobal. Maruška tak jako majitelka bytu byla nakonec uvedena i jako spoluautorka, jelikož se výrazně zasloužila o proměnu vstupní chodby, obývacího pokoje a ložnice. Architektonické studio IAK si pak vzalo do parády kuchyni, koupelnu a toaletu.

Kuchyně jako srdce domova

Před proměnou zdobila kuchyni původní dlažba, která už však měla to nejlepší za sebou. Nahradila ji tedy nová, která však nadále zůstává věrná šachovnicovému vzoru i měřítku původní podlahy. S podlahou příjemně ladí na míru navržená kuchyňská linka s dvířky z dubové dýhy. Na pracovní ploše a zástěně pak našel uplatnění textilní beton. Světlá barva dřeva tak zde pěkně doplňuje neutrální šedobílé pozadí. Nad kulatým jídelním stolem bílé barvy je možné si každý den přečíst, co je třeba udělat a kam zajít. Celou jednu stěnu totiž zdobí tabule, kterou zatím popisují Maruška s Jendou. Nebude to ale dlouho trvat a přibydou na ní i obrázky či nápisy od Terezky a Rozárky.

Nový domov pro Jendu, Marušku, Terezku a Rozárku
Foto: Šárka Hasara

Světlý a příjemně propojený interiér

Obrázky si v interiéru rády kreslí i sluneční paprsky pronikající sem z velkých oken. Interiér je příjemně světlý, čímž vzniká dokonalé prostředí pro dvě malé holčičky. Také v tomto případě se navíc ukazuje, že byty sto let starých domů mají často krásně vyřešené propojení mezi jednotlivými místnostmi, díky čemuž může prostor pěkně plynout. Umožňuje to také vhodně použitý minimalistický styl, který interiéru dodává i příjemně vzdušný dojem.

Moderní i retro prvky

V interiéru je stále patrný odkaz minulých časů. Je to patrné na řadě prvků, ať už k nim patří šedé retro křeslo nebo původní parkety, staré kliky či hodiny. Nové se půvabně prolíná se starým, a interiér tak získává své neobyčejné kouzlo. A kdo by to byl řekl, že byt s nádechem starých časů může přijmout třeba i moderní betonové prvky. Kromě kuchyňské pracovní desky a zástěny dostaly prostor i v podobě polic v koupelně. Maruška s Jendou se však nebránili ani dalším moderním vychytávkám. Klasické odvětrání v koupelně pomocí větráčku tak nahradilo skryté otevírání do šachty domu, které se lehkým zmáčknutím nahoře vyklopí a koupelna se vyvětrá.

Nový domov pro Jendu, Marušku, Terezku a Rozárku
Foto: Šárka Hasara

Prostor využitý na maximum

Manželé dlouho čekali na výměnu stupaček, a tak přišla proměna kuchyně, koupelny a toalety až nakonec. Namísto vany dostal v koupelně prostor sprchový kout a pračka se schovala za dvířky s kruhovým otvorem, kterým se dovnitř vhazuje špinavé prádlo. Zatímco ve sprše jsou z praktických důvodů betonové police, ty naproti zrcadlu jsou z dubového dřeva. Také na toaletě byl prostor využit na maximum. Ač se to zpočátku zdálo nemožné, do malého prostoru se přece jen vešlo umyvadlo se zrcadlem a skrytým odvětráváním. Stejně jako v jiných případech, je i tady LED osvětlení zabudováno do nábytku.

Ve starém domě tak pro mladý pár s dvěma půvabnými holčičkami vzniklo kouzelné nové bydlení, které nezapomíná na dědictví starých časů. Domov mladé rodiny je teď plný světla, hravosti a výhledů do dalších krásných dnů. A co teprve, až děti poprvé vezmou do ruky křídu!

Foto: Šárka Hasara
Zdroj: iakstudio.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock