Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rady do malé zahrady

Rady do malé zahrady

Dechberoucí zahrada může vzniknout i na docela malém kousku plochy. Stačí si určit priority a pak si na papír nakreslit minizahrádku vašich snů se vším, bez čeho se nelze obejít. Rázem pak i na malém prostoru vytvoříte kouzelné posezení uprostřed záplavy květů a třeba i s několika užitkovými záhonky poblíž.

Rodinné plánování zahrady

Do plánování malé, ale pěkné zahrady je vždy nejlepší zapojit celou rodinu. Každá generace očekává od toho kousku zeleně něco jiného, a tak by byla škoda žít si jen svůj soukromý sen. Zjistěte, jaký typ zahrady bude splňovat požadavky všech, a podle toho ji začněte plánovat. Uvidíte, že se vám s trochou trpělivosti a snahy podaří do malého kousku zahrady důmyslně zakomponovat záhonky pro květiny i zeleninu, menší keře a stromky, dětskou plochu na hraní a třeba i posezení pro dospělé. Majitelé o chloupek větších zahrad uvítají i nějaký ten dynamický vodní prvek. Zrcadlením klidné vodní plochy se do zahrady dostane více světla a celá se navíc opticky zvětší. Při plánování zahrady sice můžete do jisté míry popustit uzdu své fantazie, výsledný efekt by se však měl držet jednotného stylu, s nímž si musí rozumět i styl vašeho domu.

Zahrada v souladu tvarů, materiálů i barev

V malé zahradě dobře uplatníte geometrické prvky (čtverec, obdélník či kruh), které do prostoru vnesou řád, přitom ale budou působit ladně. Ze stejného důvodu je důležité i zakomponování jednotných a vzájemně sladěných materiálů. Ideální volbou jsou přírodní materiály, které plynule navazují na osázení a neodvádějí od něj pozornost. Iluzi prostorové hloubky v zahradě vytvoříte opakováním barev v popředí a v pozadí. Podobný efekt zajistí vysazení rostlin v sytých barvách vpředu a jemných vzadu. Na malém prostoru se nevyplatí s barvami květin příliš experimentovat, nejlepší volbou je výběr zhruba tří odstínů.

Tajemství i přitažlivé detaily

Také docela malá zahrada může mít svá tajemství. Jakmile v ní bude co objevovat, najednou se stane větší a rozmanitější. Pohrajte si s výškovými rozdíly rostlin, s umístěním vodního prvku nebo malých stromků. Vytvořte v zahradě tajemné průhledy do okolní krajiny, které umožní inspirativní pohled do dálky. Zaměřte se na detaily a rázem si z malého prostoru zeleně vykouzlíte zahrádku plnou snů a tajemství. V noci vás v ní přivítá nasvícená ozdobná nádoba s keřem vonících oleandrů nebo lucerna pověšená na stromku. Ani stromků se totiž v malé zahradě vzdávat nemusíte.

Rady do malé zahrady

Stromy do malých zahrad

V malých zahradách to sluší zejména stromkům s kulovitou korunou. Tyto dřeviny malého vzrůstu dodají prostoru exotických nádech japonských zahrad a jsou přínosem ve skupině i jako solitéry. Navíc vám umožní dodržet předepsané odstupy od okraje pozemku. Ve většině případů jsou vhodné i pro podsadbu. Obvykle dorůstají do výšky čtyř až šesti metrů a jakmile se v zahradě pozvolna snižují, navozují dojem jakoby byly v dálce. Jmenovitě k nim patří například vrba babylonská (Salix babylonica ’Umbraculifera’), katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides ’Nana’) nebo javor mléč (Acer platanoides ’Globosum’).

Výběr rostlin

Rostliny do malé zahrady je třeba vybírat velmi pečlivě. Berte přitom v úvahu nadmořskou výšku pozemku a jeho polohu vzhledem ke světovým stranám, ale i hru světla a stínu, povětrnostní podmínky a kvalitu půdy. Rostliny, které se bok po boku v zahradě nesnesou, můžete vysadit do květináčů a ozdobných nádob. V těch můžete pěstovat také zeleninu nebo bylinky. U majitelů o něco větších zahrad jsou skvělou volbou tradiční nebo vyvýšené záhonky.

Využijte každou píď prostoru, který máte k dispozici, s citem a s rozmyslem. Uvidíte, že vám pod rukama vyroste kouzelné místo jako stvořené k odpočinku a rozjímání nad krásami přírody...

Štítky: tipy a triky zahrada

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock