Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Propojte dům se zahradou pomocí keramických dlaždic

Propojte dům se zahradou pomocí keramických dlaždic

Jakmile přijdou první teplé dny a my můžeme otevřít dveře, a zvětšit tak náš prostor k bydlení, je to jeden z nejhřejivějších okamžiků. Proto, aby byl přechod z interiéru do exteriéru opravdu plynulý, můžeme si okolí domu zkrášlit plochou z keramických dlaždic, která bude navazovat na podlahovou krytinu položenou uvnitř domu.

Terasa a zahrada bývá za krásných dnů naším druhým domovem. Podlahu na terase příjemně propojíte s domem prostřednictvím keramických dlaždic, které jsou dostupné v celé řadě variant. Navíc se hodí nejen na terasu a cestičky v zahradě, ale také kolem bazénu. Keramické dlaždice jsou nenáročné na údržbu, nepředstavují velkou investici a zároveň se snadno pokládají. S ohledem na technologii digitálního tisku lze navíc takové dlaždice jen stěží rozeznat od ryze přírodních materiálů. Na cestičkách v zahradě či na terase přitom nejlépe vyniknou keramické dlaždice imitující dřevo nebo kámen, pohledově mohou navázat také na podlahovou krytinu použitou v interiéru. Neoblíbenější bývají dlaždice o tloušťce 2 cm, které se pokládají přímo do terénu. Skvěle se hodí pro pokládku do trávníku, štěrku nebo na plastové terče bez použití lepidel a spárovacích hmot. Ty s tloušťkou o 1 cm větší se využívají na velká veřejná prostranství, před garáže a na pojezdové plochy.

Propojte dům se zahradou pomocí keramických dlaždic
Foto: tilemountain.co.uk

Keramické dlaždice pokládané do štěrku

Terasám, pergolám a chodníkům velice sluší pokládka dlaždic do štěrku. Nároky na nářadí, materiál a manuální zručnost jsou minimální, pokládku tak zvládne každý šikovný kutil. Pokud se při tom nevyhne nějaké chybě, dlaždici lze jednoduše vyměnit. Tento typ pokládky je také finančně nenáročný. Hlavním předpokladem pro funkční a estetickou pokládku je dostatečná stabilita podloží dlaždic. Důležité je připravit si dobře zhutnělý štěrkový podklad bez nerovností. První krok představuje odstranění zeminy do hloubky 20 cm a následuje položení geotextilie bránící promíchání zeminy s další vrstvou. Poté se do výšky 15 cm nasype štěrk o velikosti 8 až 16 mm, načež se vrstva zhutní udusáním. Druhou vrstvu tvoří jemnější štěrk o velikosti 4 až 8 mm, který nasypeme do výšky cca 4 cm. Pak následuje rovnoměrné rozhrnutí štěrku po povrchu a také kontrola rovinnosti pomocí vodováhy. V závěru se do štěrku vkládají keramické dlaždice, které je třeba usadit gumovou palicí.

Suchá pokládka dlaždic na terče

Také pokládku na terčích lze v případě potřeby bez problémů rozebrat. Její výhodou je rovněž to, že se dokáže přizpůsobit i nerovnému podkladu. Pokud se jedná o terče s teleskopickou hlavou, sklon činí až 10 %. Tímto způsobem položené keramické dlaždice tak jednoduše dorovnají pevný, ale spádovaný podklad. Tento typ venkovní podlahové krytiny velice dobře větrá, je nenáročný na údržbu a navíc pod ním lze vést různé rozvody. U nastavitelných terčů lze upravit jejich výška i sklon. Nosnost terče se podle jednotlivých typů pohybuje od 500 kg až po 1200 kg. Uživatelům vyjde vstříc i to, že se dá výška terče upravit zvnějšku a bez manipulace s dlažbou. Postačí k tomu regulační klíč. Hlava terče disponuje praktickými mezerníky sloužícími pro vymezení spár mezi dlaždicemi. Spáry o velikosti 2 až 4,5 mm pomáhají při odtoku a vypařování vody, navíc vůbec nepůsobí rušivým dojmem.

Propojte dům se zahradou pomocí keramických dlaždic
Foto: primaporcelain.co.uk

Keramické dlaždice kolem bazénu

Také okolo bazénu nachází keramické dlaždice skvělé uplatnění. Je však třeba pamatovat na to, že je nutné vybrat dlažbu s vysokým protiskluzem, a to i pro bosou nohu. Proto, aby taková dlažba v zimě nepopraskala, je důležitá její mrazuvzdornost. Kvalitní keramické mrazuvzdorné dlažby se mohou pochlubit velice nízkou nasákavostí, která dosahuje nanejvýš hodnoty 0,5 %. Pro citlivou pokožku nohou lze použít dlažby upravené speciální technologií, která zajišťuje nejvyšší stupeň hygieny. Co se týče estetického hlediska, stálicí na trhu je moderní dlažba věrně imitující přírodní materiál, jakým je dřevo, pískovec či břidlice. Prostor kolem bazénu však můžete osvěžit také toskánskou dlažbou s výrazným dekorem nebo dekorativní dlažbou ve stylu retro. Doporučuje se přitom použít spíše dlaždice menších formátů, které mají větší procento spárované hmoty na metr čtvereční. Voda tudíž snadněji odtéká a dlažba kolem bazénu je na povrchu sušší, tudíž i bezpečnější.

Pomocí vhodně zvolené keramické dlažby příjemně propojíte interiér domu s exteriérem. Obzvláště v letních dnech si tak dokonale zvětšíte prostor určený k trávení času s rodinou a přáteli. Budete si přitom moci užívat krásného počasí na terase, v zahradě či u bazénu, v prostředí zkrášleném praktickou i estetickou keramickou dlažbou.

Propojte dům se zahradou pomocí keramických dlaždic
Foto: whytile.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock