Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se staví sen 2019 – 10. díl

Jak se staví sen 2019 – 10. díl

Finální díl série pořadu Jak se staví sen předvede největší proměnu v celé jeho historii. Polorozpadlá chata se zbourá a postaví se znovu tak, aby byla určena k celoročnímu obývání. Pro paní Vlaďku a jejího psího kamaráda vyroste moderní bydlení, které jí snad alespoň zčásti vynahradí útrapy jejího života.

Život v ústraní

Paní Vlaďka bydlí se svým postarším pejskem Darem v jedné ze starých chat v trampské osadě u Berounky. Díky bolavé noze žije v ústraní, jen sem tam si vyjde kousek po okolí. Její svět se tak smrskl na zdi chatky, která není právě v kondici. Radost jí dělá jen pár sousedů, se kterými se vídá, její pejsek a také záliba ve vyšívání. Jídlo a vodu si jednou za měsíc nechá přivézt z obchodu – sama v něm už nebyla celých sedm let! U lékaře pak víc jak dvojnásobek. Život tak tráví pouze ve společnosti svého psího kamaráda. Ve svém čase ráda peče, vaří, vyšívá a sleduje televizi.

Hrátky osudu

Vlaďka kdysi žila se svou maminkou v obci nedaleko Slaného. V čase jejího dětství se však rodiče rozešli. Sama Vlaďka nebyla v manželství šťastná. Kvůli manželově nevěře se jejich cesty také brzy vydaly jiným směrem. Svou dvouletou dceru si nechala u sebe a spolu s maminkou všechny bydlely v budově bývalého mlýna. V restituci se jim pak podařilo získat zpět i rybník a polnosti. Maminka však onemocněla a potřebovala pravidelnou péči. Vlaďka, která dříve pracovala u Jednoty, na bytovém úřadě a nakonec v Prioru jako vedoucí plánu a statistiky, si tak zvolila novou práci, aby mohla být mamince co nejvíce nablízku. Ze stavebních buněk si poblíž domu zařídila sezónní hospůdku a pustila se do podnikání, které se však později neukázalo jako právě úspěšné. Nakonec ale všechno dopadlo tak, že maminka přepsala svůj dům na vnučku, a ta svou vlastní matku z tohoto domu časem vystrnadila. Už je to celých patnáct let, co spolu dcera a matka nepromluvily jediné slovo.

Jak se staví sen 2019 – 10. díl

Chata u Berounky

Vlaďce tehdy zůstalo ještě dědictví po tatínkovi, a to stavební parcela v Berouně. Tu se rozhodla prodat a za peníze koupit právě chatu u Berounky. Soběstačný život v ní ji vlastně drží nad vodou, i když se s ním pojí i řada komplikací. Na pozemku například vůbec není voda, takže si ji Vlaďka musí nosit z obecního vodovodu. Jinak se snaží využívat tu dešťovou, záchod má suchý. Vlaďce, která má nekrózu kyčelního kloubu, nedělá vůbec dobře ani zima v objektu. Je totiž nezateplený, místy do něj i zatéká. Vlaďka by si tak moc ráda přála teplé bydlení a ideálně i sprchu. To si však při svém důchodu vůbec nemůže dovolit.

Namísto oprav zbourání

Pro designéry Andreu Hylmarovou a Marka Povolného se tato proměna stala jednou z těch nejrozsáhlejších a současně nejbláznivějších. Zpočátku si mysleli, že chatu jen opraví, ale s každou další komplikací zjišťovali, že to nemá smysl. Jako jediné možné řešení se tak ukázalo zbourání chaty a postavení nové. Díky tomu, že chata zřejmě nikdy nebyla určena k celoročnímu obývání, byly problémy snad úplně všude. Narušená statika, absence zateplení, přívodu vody i splaškové kanalizace, … - nejen to bylo čtrnáctidenní výzvou pro dvojici odvážných designérů.

Nový domov za dva týdny

Díky časovému omezení se designéři museli rozhodovat velmi rychle, a to především ohledně stavebních záležitostí. S partou nadšených řemeslníků a také díky vstřícnému jednání úřadů se však proměna od podlahy přece jen zdařila. V trampské osadě tak znovu a se vší parádou vyrostla tentokrát moderní chatka, ve které už nechybí koupelna s toaletou, teplá tekoucí voda, odpady a kvalitní vytápění. Celek je moderní a svěží, ale přesto příjemně zapadá do okolní přírody. Hodně prokoukla také zahrada.

Jak se staví sen 2019 – 10. díl

Hodnocení designérů

„Domeček je zcela moderní, a to nejen jeho plášť, ale i interiér. Ovšem všechno vychází z tradičního použití dřeva na stavbu domů v této oblasti i při použití dřevěných obkladů uvnitř domu. Klasické palubky jsme nahradili březovou překližkou, která slouží i pro stavbu příček. Na fasádě je užito modřínových latí. Z původního domu nezůstalo nic, ani nábytek, který byl v katastrofálním stavu. Vše jsme nahradili novými úložnými prostory a nábytkem na míru pro maximální využití místa. Vytvořili jsme tak moderní bydlení s prvky skandinávského stylu. Základem je kombinace antracitové barvy, použité zejména na kovových konstrukcích, a jmenované jemné březové překližky. Ani tentokrát jsme se nevzdali naší oblíbené černé, ale základem je dřevo – jsme přece jen na venkově," uzavírají největší proměnu této série designéři.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Velká Bíteš

rekonstrukce a interiér bytu Dejvice

VÝBĚR ŠPIČKOVÝCH MATERIÁLŮ

TRENDY interiér rodinného domu

"Hygge styl" Šakvice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock