Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se staví sen 2019 – 10. díl

Jak se staví sen 2019 – 10. díl

Finální díl série pořadu Jak se staví sen předvede největší proměnu v celé jeho historii. Polorozpadlá chata se zbourá a postaví se znovu tak, aby byla určena k celoročnímu obývání. Pro paní Vlaďku a jejího psího kamaráda vyroste moderní bydlení, které jí snad alespoň zčásti vynahradí útrapy jejího života.

Život v ústraní

Paní Vlaďka bydlí se svým postarším pejskem Darem v jedné ze starých chat v trampské osadě u Berounky. Díky bolavé noze žije v ústraní, jen sem tam si vyjde kousek po okolí. Její svět se tak smrskl na zdi chatky, která není právě v kondici. Radost jí dělá jen pár sousedů, se kterými se vídá, její pejsek a také záliba ve vyšívání. Jídlo a vodu si jednou za měsíc nechá přivézt z obchodu – sama v něm už nebyla celých sedm let! U lékaře pak víc jak dvojnásobek. Život tak tráví pouze ve společnosti svého psího kamaráda. Ve svém čase ráda peče, vaří, vyšívá a sleduje televizi.

Hrátky osudu

Vlaďka kdysi žila se svou maminkou v obci nedaleko Slaného. V čase jejího dětství se však rodiče rozešli. Sama Vlaďka nebyla v manželství šťastná. Kvůli manželově nevěře se jejich cesty také brzy vydaly jiným směrem. Svou dvouletou dceru si nechala u sebe a spolu s maminkou všechny bydlely v budově bývalého mlýna. V restituci se jim pak podařilo získat zpět i rybník a polnosti. Maminka však onemocněla a potřebovala pravidelnou péči. Vlaďka, která dříve pracovala u Jednoty, na bytovém úřadě a nakonec v Prioru jako vedoucí plánu a statistiky, si tak zvolila novou práci, aby mohla být mamince co nejvíce nablízku. Ze stavebních buněk si poblíž domu zařídila sezónní hospůdku a pustila se do podnikání, které se však později neukázalo jako právě úspěšné. Nakonec ale všechno dopadlo tak, že maminka přepsala svůj dům na vnučku, a ta svou vlastní matku z tohoto domu časem vystrnadila. Už je to celých patnáct let, co spolu dcera a matka nepromluvily jediné slovo.

Jak se staví sen 2019 – 10. díl

Chata u Berounky

Vlaďce tehdy zůstalo ještě dědictví po tatínkovi, a to stavební parcela v Berouně. Tu se rozhodla prodat a za peníze koupit právě chatu u Berounky. Soběstačný život v ní ji vlastně drží nad vodou, i když se s ním pojí i řada komplikací. Na pozemku například vůbec není voda, takže si ji Vlaďka musí nosit z obecního vodovodu. Jinak se snaží využívat tu dešťovou, záchod má suchý. Vlaďce, která má nekrózu kyčelního kloubu, nedělá vůbec dobře ani zima v objektu. Je totiž nezateplený, místy do něj i zatéká. Vlaďka by si tak moc ráda přála teplé bydlení a ideálně i sprchu. To si však při svém důchodu vůbec nemůže dovolit.

Namísto oprav zbourání

Pro designéry Andreu Hylmarovou a Marka Povolného se tato proměna stala jednou z těch nejrozsáhlejších a současně nejbláznivějších. Zpočátku si mysleli, že chatu jen opraví, ale s každou další komplikací zjišťovali, že to nemá smysl. Jako jediné možné řešení se tak ukázalo zbourání chaty a postavení nové. Díky tomu, že chata zřejmě nikdy nebyla určena k celoročnímu obývání, byly problémy snad úplně všude. Narušená statika, absence zateplení, přívodu vody i splaškové kanalizace, … - nejen to bylo čtrnáctidenní výzvou pro dvojici odvážných designérů.

Nový domov za dva týdny

Díky časovému omezení se designéři museli rozhodovat velmi rychle, a to především ohledně stavebních záležitostí. S partou nadšených řemeslníků a také díky vstřícnému jednání úřadů se však proměna od podlahy přece jen zdařila. V trampské osadě tak znovu a se vší parádou vyrostla tentokrát moderní chatka, ve které už nechybí koupelna s toaletou, teplá tekoucí voda, odpady a kvalitní vytápění. Celek je moderní a svěží, ale přesto příjemně zapadá do okolní přírody. Hodně prokoukla také zahrada.

Jak se staví sen 2019 – 10. díl

Hodnocení designérů

„Domeček je zcela moderní, a to nejen jeho plášť, ale i interiér. Ovšem všechno vychází z tradičního použití dřeva na stavbu domů v této oblasti i při použití dřevěných obkladů uvnitř domu. Klasické palubky jsme nahradili březovou překližkou, která slouží i pro stavbu příček. Na fasádě je užito modřínových latí. Z původního domu nezůstalo nic, ani nábytek, který byl v katastrofálním stavu. Vše jsme nahradili novými úložnými prostory a nábytkem na míru pro maximální využití místa. Vytvořili jsme tak moderní bydlení s prvky skandinávského stylu. Základem je kombinace antracitové barvy, použité zejména na kovových konstrukcích, a jmenované jemné březové překližky. Ani tentokrát jsme se nevzdali naší oblíbené černé, ale základem je dřevo – jsme přece jen na venkově," uzavírají největší proměnu této série designéři.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Rodinný dům Brno

Interiér Kozlovice

Bílá opět, ale v netradičním pojetí.

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rekonstrukce domu pro mladou rodinu

Přineste si jaro domů

Vybíráme dlažbu na terasu

Malebná chaloupka pod Krakonošovem

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock