Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jsou lepší venkovní žaluzie nebo rolety?

Slunečné dny střídají zamračené, proto je třeba neustále regulovat světlo a teplo v interiéru. Možná že i vy nyní přemýšlíte nad tím, jestli své bydlení doplnit o venkovní žaluzie či rolety. Poradíme vám, aby vaše rozhodnutí o venkovním stínění bylo správné.

Současný trend ve venkovní stínící technice představují předokenní žaluzie, které vedle estetické stránky přinášejí celou řadu výhod. Můžete jimi zároveň stínit, větrat i plynule regulovat světlo, aniž byste tím ztratili kontakt s okolím. Právě to jsou důvody, díky nimž zdobí venkovní žaluzie čím dál tím více oken, ať už se jedná o novostavby či starší obydlí. Nejen pro přízemí domů poblíž frekventovaných míst jsou naopak ideální volbou venkovní rolety. Obyvatelům domu totiž dokáží zaručit mnohem větší pocit soukromí a bezpečí. Představují mnohem lepší protihlukovou izolaci a na rozdíl od žaluzií jim pod okny stačí méně místa. Existuje však celá řada faktorů, které ovlivňují výběr vhodného venkovního zastínění do vašeho domu či bytu.

Regulace světla a hluku

Venkovní rolety a žaluzie se od sebe nejvíce liší možností regulace světla. Žaluzie díky lamelám spojeným žebříčkem umožňují libovolné naklápění, kterým dochází k regulaci světla v místnosti. V případě potřeby lze navíc venkovní žaluzie zčásti nebo zcela stáhnout. Lamely rolet nelze díky pevnému spojení zámkem naklánět, a tak se světlo v prostoru reguluje pouze stažením nebo vytažením rolety. Na druhou stranu to však umožňuje dokonalé zatemnění místností určených k odpočinku. S tím úzce souvisí i další oceňovaná vlastnost venkovních rolet, kterou je ochrana vůči hluku. Venkovní rolety tak využijete především u oken směřujících do rušné ulice. K zatemnění lze použít také venkovní žaluzie ve tvaru Z nebo S, které se roletám téměř vyrovnají. Přesto však platí, že zatímco rolety se výborně hodí zejména do ložnic a technických místností, žaluzie najdou uplatnění především v obývacích pokojích, společenských prostorách nebo místnostech orientovaných na jih.

Odolnost vůči nepřízni počasí i nezvaným hostům

Větru a dešti dobře odolávají jak venkovní žaluzie, tak rolety. Opravdu kvalitní žaluzie dokáží odolat větru o rychlosti až 88 km/hod. Pokud jsou navíc takové venkovní žaluzie osazeny větrným čidlem, samy se v případě nepříznivého počasí vytáhnou do krycího boxu. Pokud ale uvažujete o praktickém zastínění horské chaty nebo domu ve vyšších polohách, zvolte raději venkovní rolety, které s ohledem na specifický systém uchycení lamel zvládnou i silnější poryvy větru. Venkovní rolety také na rozdíl od žaluzií tolik nelákají zloděje. Představují alespoň základní překážku a snižují riziko vloupání. Jakmile je stáhnete, vznikne celistvá plocha, přes kterou není možné vidět. Toho lze dosáhnout také u specifických venkovních žaluzií, kdy lamely naklopíte na obě strany. Lamely žaluzií však nebudou pevně spojené, a tak nepředstavují takové zabezpečení jako v případě rolet.

Estetická i energetická stránka stínění

Z hlediska designu získávají větší ohlas venkovní žaluzie, které dokáží umocnit kouzlo stavby. Mezi nejoblíbenější barvy venkovních žaluzií pak patří elegantní stříbrná. Žaluzie s kovovým designem se přitom uplatní jak v moderní, tak v historické zástavbě. Vedle široké nabídky barev a povrchových úprav zaujme i různorodost lamel, které lze využít na velká i malá okna. Co se týče energetických úspor, jsou venkovní rolety i žaluzie stejně účinné. Oba typy stínění dokážou v horkých letních měsících snížit teplotu v interiéru až o 10°C. Klimatizace tak není vůbec zapotřebí.

{reklama-0}

S instalací venkovních rolet a žaluzií je třeba počítat už v projektu stavby či rekonstrukce. A určitě se zde vyplatí svěřit vše odborníkům. Poradí vám, v jakém případě zvolit venkovní žaluzie a v jakém rolety, zajímavá může být také praktická kombinace obou typů stínění. V takovém případě se žaluzie mohou uplatnit ve společenském prostoru, zatímco rolety v ložnici. Obojí by však mělo být zakomponováno s citem k celkovému vzhledu domu.

Zdroj: https://www.neva.eu/rady-a-navody/venkovni-zaluzie-nebo-rolety-ctete-vyhody-i-nevyhody-obou-reseni/

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BD Kostelec nad Černými lesy - hravý interiér

Velká kuchyně do malých prostor

Interiér Bobrovníky

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Horská chata v Bedřichově

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock