Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jsou lepší venkovní žaluzie, nebo rolety?

Jsou lepší venkovní žaluzie, nebo rolety?

Slunečné dny střídají zamračené, proto je třeba neustále regulovat světlo a teplo v interiéru. Možná že i vy nyní přemýšlíte nad tím, jestli své bydlení doplnit o venkovní žaluzie či rolety. Poradíme vám, aby vaše rozhodnutí o venkovním stínění bylo správné.

Současný trend ve venkovní stínící technice představují předokenní žaluzie, které vedle estetické stránky přinášejí celou řadu výhod. Můžete jimi zároveň stínit, větrat i plynule regulovat světlo, aniž byste tím ztratili kontakt s okolím. Právě to jsou důvody, díky nimž zdobí venkovní žaluzie čím dál tím více oken, ať už se jedná o novostavby či starší obydlí. Nejen pro přízemí domů poblíž frekventovaných míst jsou naopak ideální volbou venkovní rolety. Obyvatelům domu totiž dokáží zaručit mnohem větší pocit soukromí a bezpečí. Představují mnohem lepší protihlukovou izolaci a na rozdíl od žaluzií jim pod okny stačí méně místa. Existuje však celá řada faktorů, které ovlivňují výběr vhodného venkovního zastínění do vašeho domu či bytu.

Regulace světla a hluku

Venkovní rolety a žaluzie se od sebe nejvíce liší možností regulace světla. Žaluzie díky lamelám spojeným žebříčkem umožňují libovolné naklápění, kterým dochází k regulaci světla v místnosti. V případě potřeby lze navíc venkovní žaluzie zčásti nebo zcela stáhnout. Lamely rolet nelze díky pevnému spojení zámkem naklánět, a tak se světlo v prostoru reguluje pouze stažením nebo vytažením rolety. Na druhou stranu to však umožňuje dokonalé zatemnění místností určených k odpočinku. S tím úzce souvisí i další oceňovaná vlastnost venkovních rolet, kterou je ochrana vůči hluku. Venkovní rolety tak využijete především u oken směřujících do rušné ulice. K zatemnění lze použít také venkovní žaluzie ve tvaru Z nebo S, které se roletám téměř vyrovnají. Přesto však platí, že zatímco rolety se výborně hodí zejména do ložnic a technických místností, žaluzie najdou uplatnění především v obývacích pokojích, společenských prostorách nebo místnostech orientovaných na jih.

Jsou lepší venkovní žaluzie, nebo rolety?
Foto: anwis.pl

Odolnost vůči nepřízni počasí i nezvaným hostům

Větru a dešti dobře odolávají jak venkovní žaluzie, tak rolety. Opravdu kvalitní žaluzie dokáží odolat větru o rychlosti až 88 km/hod. Pokud jsou navíc takové venkovní žaluzie osazeny větrným čidlem, samy se v případě nepříznivého počasí vytáhnou do krycího boxu. Pokud ale uvažujete o praktickém zastínění horské chaty nebo domu ve vyšších polohách, zvolte raději venkovní rolety, které s ohledem na specifický systém uchycení lamel zvládnou i silnější poryvy větru. Venkovní rolety také na rozdíl od žaluzií tolik nelákají zloděje. Představují alespoň základní překážku a snižují riziko vloupání. Jakmile je stáhnete, vznikne celistvá plocha, přes kterou není možné vidět. Toho lze dosáhnout také u specifických venkovních žaluzií, kdy lamely naklopíte na obě strany. Lamely žaluzií však nebudou pevně spojené, a tak nepředstavují takové zabezpečení jako v případě rolet.

Estetická i energetická stránka stínění

Z hlediska designu získávají větší ohlas venkovní žaluzie, které dokáží umocnit kouzlo stavby. Mezi nejoblíbenější barvy venkovních žaluzií pak patří elegantní stříbrná. Žaluzie s kovovým designem se přitom uplatní jak v moderní, tak v historické zástavbě. Vedle široké nabídky barev a povrchových úprav zaujme i různorodost lamel, které lze využít na velká i malá okna. Co se týče energetických úspor, jsou venkovní rolety i žaluzie stejně účinné. Oba typy stínění dokážou v horkých letních měsících snížit teplotu v interiéru až o 10°C. Klimatizace tak není vůbec zapotřebí.

Jsou lepší venkovní žaluzie, nebo rolety?
Foto: undercoverindustries.co.nz

S instalací venkovních rolet a žaluzií je třeba počítat už v projektu stavby či rekonstrukce. A určitě se zde vyplatí svěřit vše odborníkům. Poradí vám, v jakém případě zvolit venkovní žaluzie a v jakém rolety, zajímavá může být také praktická kombinace obou typů stínění. V takovém případě se žaluzie mohou uplatnit ve společenském prostoru, zatímco rolety v ložnici. Obojí by však mělo být zakomponováno s citem k celkovému vzhledu domu.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock