Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Byt nebo dům, co je lepší?

Byt nebo dům, co je lepší?

Váháte také kde bydlet s rodinou? Dilema, které řeší mnohé rodiny - je lepší dům nebo byt? Někdo si neumí představit život v bytě, jiného zase neláká představa rodinného domu s množstvím práce, která s ním je. Obě varianty mají svá pro a proti. A jaké to jsou si dnes povíme.

Bydlení v bytě

Mnoho rodin žije v bytech a jsou s tímto způsobem bydlení spokojeni. Pokud jste na bydlení v bytě zvyklí od dětství, nebude vám dělat bydlení v bytě nejspíš problém. Byt má několik výhod oproti domu. Jednou z hlavních výhod je cenová dostupnost bytu. Postavit nebo koupit rodinný dům je zpravidla o mnoho dražší, než koupit nějaký ten byt. Záleží samozřejmě také na lokalitě, jestli se byt nachází ve velkoměstě, v samotném centru, nebo v prestižní čtvrti. Bydlení na dobré adrese také není zadarmo. Výhledy do okolí, nebo skvělá dostupnost veřejné dopravy a služeb jsou také důležité. Bydlení v bytě je ale bezesporu variantou levnější. Proto se i mnoho mladých lidí rozhodne raději pro tuto možnost.

Byt jako takový nevyžaduje až tak mnoho práce. Postačí uklidit a udržovat interiér, když máte službu, umýt schody, případně provést nějaké jiné nenáročné práce. Na opravu střechy, zateplení bytovky a podobné úkony se zpravidla obyvatelé skládají, čili vás to v konečném důsledku vyjde opět levněji, než v případě stejných činností na domě. Vy si nemusíte dělat starosti se sháněním firmy na opravu těchto věcí a pokud se něco pokazí ve vašem bytě, rovněž to obvykle vyřeší domovník, nebo váš pronajímatel. Záleží do jaké míry máte stanovenou smlouvu v případě pronájmu, nebo domovní podmínky.

Bydlení v bytě je ideální i pro ty, kteří žijí uspěchaným životem a nemají čas řešit častou údržbu. Problémem však při životě v bytech bývá nejednou nedostatek soukromí. V bytovce jste obklopení jinými rodinami a musíte dodržovat určitá pravidla, abyste je nerušili, což může být někdy obtížné, pokud máte malé neposedné děti, které rády skáčou a běhají, nebo si pořídíte pejska. Když někdo předělává byt, budete nuceni poslouchat bouchání a vrtání celé dny. Budete svědkem manželských hádek, protože hluk přes stěny bytovek projde poměrně snadno. Také vás bude možná nejednou rušit hlasitá hudba a podobné věci. Mnoho samozřejmě závisí na tom, jaké máte sousedy. V každém případě v bytě to se soukromím není příliš růžové.

Velkou nevýhodou je pořízení domácích mazlíčků. Ač na to pronajimatelé nemají ze zákona právo, mohou vám do smlouvy zanést zákaz, který vám znemožní pořízení domácího mazlíčka. Také si nejspíš do malého bytu nebudete chtít pořizovat velká plemena psů, aby zbytečně trpěla nedostatkem pohybu. V tom jsou bezesporu byty nevýhodné.

Bydlení v rodinném domě

Mít dům je snem mnoha lidí. Dům představuje jakési rodinné království, větší soukromí, dvůr a zahradu, kde se mohou děti vyřádit, kde se dá příjemně posedět, grilovat a něco vypěstovat. Vše si lze upravit podle vlastních představ - ať už toužíte po bazénu, zahradním altánku, krbu nebo obrovské trampolíně, vše si můžete zajistit, když máte vlastní dvůr, nebo zahradu.

Pokud máte nějakých domácí mazlíčky, zejména psa či kočku, určitě se jim bude představa domu líbit více než byt. A pro vás bude venčení pejsků hračka. Navíc ti, kteří chtějí chovat i jiná zvířata jako slepice či králíci, jen těžko by tento svůj koníček praktikovali na bytovce, pokud nemáte jednoho malého zakrslého králíčka.V případě domu jsou jejich možnosti větší.

Dům se také může stát útočištěm pro širší rodinu. Pro mladé, kteří nemají takové finanční možnosti, se může bydlení v dalším patře u rodičů stát jakýmsi startem. To může být dočasné řešení, dokud si nepostaví vlastní dům nebo nekoupí byt, no mnohé rodiny takto žijí i natrvalo. Naši staří rodiče, nebo prarodiče, kterým už mnoho sil nezbývá a odmítáme je umístit do domova důchodců, tak u nás mohou získat místo k žití a nezůstanou sami.

Také je možné si k domu připojit nějakou tu přístavbu nebo vybudovat jedno patro navíc, kde vznikne další obytný prostor. Nevýhodou však určitě je více práce. Dům je prostě náročnější na údržbu jako byt. Musíte se starat nejen o interiér ale také exteriér, tedy dvůr a zahradu. Sekání a udržování trávníku, obdělávání zahrádky, stříhání stromů a různé sezónní práce v zahradě vás neminou. Pokud se něco pokazí, jste to vy, kdo si musí zajistit opravu. Výměna oken, zateplení domu, oprava střechy a jiné práce jsou jen a jen na vás.

Mít dům je náročnější i finančně. Náklady jsou mnohem vyšší než při bydlení v bytě. Dům i byt tedy mají obojí svá pro i proti. Řešením dilemata může být i byt v menší bytovce (se dvěma či třemi patry), kde je větší soukromí než v obrovském paneláku. Často takové bytovky mají i společnou zahrádku, hřiště pro děti, což je vcelku zajímavý kompromis. Obzvlášť, pokud máte štěstí na dobré sousedy.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, sepište si své finanční možnosti, budoucí náklady, výhody a nevýhody. Lépe si tak vše představíte a rozhodování bude mnohem snadnější

Štítky: bydlení
Zdroj: bydlo.cz/kares-rais/rodinny-dum-drnholec

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock