Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

S touhou po romantice na vodě si postavili hausbót

Pokud byste nejen tento rok chtěli léto strávit u vody, ale tak trochu jinak než tradičním způsobem, pořiďte si hausbót. Anebo si jej stejně jako šikovní dánští manželé Norgaardovi postavte vlastníma rukama!

Který z milovníků houpavé vodní hladiny by si nepřál bydlet přímo na vodě? Už proslulá kniha Saturnin z pera Zdeňka Jirotky vylíčila pozitiva bydlení v hausbótu v tom nejlepším světle. Mladému úředníkovi Jiřímu Oulickému v podání skvělého Jiřího Havelky obrátil život naruby, nakonec však poetickému bydlení na vodě přišel na chuť.

Nejkrásnější bydlení je na vodě

V jiných končinách, ale se stejným nápadem přišli manželé Norgaardovi, kteří si svůj originální domov v kodaňském přístavu pochvalují. Každé ráno, předtím, než jdou do práce, skočí do vody, zaplavou si a získají energii pro celý náročný den. Toto nevšední bydlení je přiblížilo přírodě i sobě samým, a tak není divu, že jsou teď mnohem šťastnější než kdy dřív. Hausbót si přitom postavili vlastníma rukama a vytvořili si tak opravdu komfortní domov, na který mohou být právem pyšní.

V hlavní roli slunce a moře

Manželé si svůj domov na vodě zařídili vcelku jednoduše. Nejdůležitější pro ně totiž bylo a je především slunce a moře. Hausbót oděný do tmavé barvy rozjasňují světle dřevěné posuvné okenice, které ještě více umocňují spojení domu na vodě s bezprostředním okolím. Na významu tak plně nabírá moře slunce i moře vody, což je pro hausbót dokonalé spojení.

Skromné, ale krásné bydlení na vodě

Jako hlavní stavební materiál bylo použito dřevo. Uvnitř hausbótu se objevuje natřené načerno, bíle lakované anebo v podobě přírodně vyhlížející překližky. V interiéru hraje bezpočet barev, kterým nechybí ani barva moře. V prostoru se nacházejí bílé líté podlahy, které v koupelně střídá žlutá barva. Veškeré zařízení interiéru přitom pochází z původního bytu majitelů. Nové bydlení na vodě, které zaujímá obytnou plochu 70 m2, je sice skromné, přesto však působí velice elegantním dojmem. Rodina si například musí vystačit jen s jednou koupelnou spojenou s toaletou. Mezi další místnosti v hausbótu patří dvě ložnice a obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou. Obytný prostor se umně rozšiřuje o romantickou palubu s terasou. Samotná dispozice bydlení na vodě přitom není nijak složitá. Od vstupu vede podlouhlá chodba oddělující soukromé pokoje a koupelnu od společenské zóny.

Nápadité bydlení, které zkrátka frčí

Nejsou to jenom manželé Norgaardovi, kteří propadli kouzlu bydlení na vodě. Tento životní styl si získává mnohem více příznivců. Patří k nim i Lawrencovi z Velké Británie, kteří se dostali do finančních problémů a jako ideální řešení se jim jevilo přestěhování na obytnou loď Gypsy, na které teď spokojeně a bez obav o svou finanční situaci žijí. Hypotéka pro ně byla velkou zátěží a bydlení na lodi jim otevřelo cestu ke svobodě. Na tu se vydal i německý fotograf Claudius Schulze, který si v Hamburku svépomocí postavil romantický plovoucí domek. Veřejnosti tak ukázal, že si dům na vodě a bez předchozích zkušeností může postavit opravdu každý. Jeho velkým snem je, aby bylo v hamburském přístavu dostatek cenově dostupných hausbótů pro umělce, kteří by je mohli využívat jako své tvůrčí dílny a ateliéry. Sám se se svým plovoucím ateliérem vydal na pracovní cestu do Paříže, a tak si ověřil kvality svého romantického, ale plně funkčního stavení na vodě.

{reklama-0}

Všechny tyto dobrodružné a romantické duše ukazují, že bydlení na vodě je cestou ke svobodě. Zároveň je však jistým omezením, co se týče soukromí členů rodiny, jejich pohodlí a také minimalistického rázu života. Je tu zkrátka pro všechny, kteří k životu potřebují hlavně moře, slunce a cesty do neznáma...

Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/bydleni-na-vode-hausbot-levne-bydleni-bydleni-u-vody.A200429_130938_dum_osobnosti_web

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BD Kostelec nad Černými lesy - hravý interiér

Velká kuchyně do malých prostor

Interiér Bobrovníky

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Horská chata v Bedřichově

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock