Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Ekologický rodinný dům uprostřed národního parku

Ekologický rodinný dům uprostřed národního parku

V jedné z britských čtvrtí, která citlivě zasahuje do národního parku New Forest National Park, vyrostl ekologický rodinný dům přirozeně zapadající do překrásné přírody. Své majitele těší nejen úzkým sepětím s okolím, ale také minimální spotřebou energie a snadnou údržbou.

Za vysoce komfortním domem se čtyřmi ložnicemi stojí architekti z britského PAD studia. Dům zaujímá plochu o velikosti 143 m2 a je dokonalou oázou klidu a pohodlí. Zasazený uprostřed lesa poskytuje svým obyvatelům tolik důležité soukromí.

Příjemný interiér s kouzelnými výhledy

Ačkoliv se jedná o moderní a nadčasové bydlení, jako by ho zpátky v čase vracel příjemný rustikální styl. Obnažené cihly, porůznu rozestavěné květináče, sošky a další prvky odkazující na tvůrčí mysl obyvatel, to všechno hraje do karet neobyčejně útulnému bydlení. A s tím úzce souvisí i svobodomyslně pojatá zahrada plná bujných květin a omamných vůní. Právě výhledy do zahrady jsou jednou z největších krás interiéru tohoto domu. Možná může na první pohled působit poněkud chaoticky, všechno však zde má svůj řád.

Energeticky udržitelné bydlení

Přáním majitelky bylo, aby byl nový rodinný dům dostatečně velký také pro její děti a jejich rodiny, které ráda hostí. Vznikla zde proto ještě přístavba se sedlovou střechou, která příjemně ladí se zbytkem obytného komplexu. V obou případech se dbalo především na energetickou udržitelnost bydlení. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem, okna jsou s trojskly. Fotovoltaické solární panely na střeše získávají dodatečnou energii pro domácnost a zajišťují nízkou spotřebu energie z elektrické sítě.

Ekologický rodinný dům uprostřed národního parku
Foto: Jim Stephenson

Domov v náruči přírody

Majitelé jsou nadšení zahradníci, a tak si přáli, aby jejich nový domov zrcadlil jejich lásku ke krajině a přírodě. Z tohoto důvodu PAD Studio vyvinulo řadu všestranných, stupňovitých venkovních prostor. Krášlí je integrované květináče a většina zahrady je navržena tak, aby byla nenáročná na údržbu s využitím divoce rostoucích flóry. Zatímco vstupu do domu předchází louka s divokými květy, samostatná část pozemku je vyhrazena pro pěstování ovoce a zeleniny. Až na to, že tři stromy musely být přesazeny, původní vegetace zůstala zachována. Spolu s rustikální krásou interiéru tak není divu, že se tento ekologický rodinný dům dostal do užšího výběru v rámci RIBA South Awards Královského institutu britských architektů.

Foto: Jim Stephenson
Zdroj: padstudio.co.uk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock