Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům pro Vysočinu

Dům pro Vysočinu

Osvědčené stavební principy a místní materiály použité na novostavbě. Víkendový dům, který dobře zapadá do venkovské krajiny Vysočiny, navrhl architekt Radek Hadrbolec.

Pozemek se nachází na okraji vesnice. Dokola se rozprostírá krajina Vysočiny. Pole, lesy, rybník a kopce. Dům, který "je normální". Bude se líbit většině "běžných" lidí. Škoda, že tato většina si nebere při budování svých obydlí vzor z takových jednoduchých věcí, ale právě ty většinové řešení vypadají většinou úplně jinak.

Tvar stavby je odvozen od tradiční stodoly

Tvar domu vychází z tradiční stodoly. "Kvádr se sedlovou střechou" je pro kraj Vysočiny časem ověřené řešení. Umístěním stavby podél severovýchodní hranice pozemku nedošlo k rozdělení zahrady, celek zůstává zachován. Při pohledu na jih je z domu vidět na většinu pozemku.

Architekt se rozhodl použít klasické místní stavební materiály - kámen, dřevo ... které přiznává v jejich surové podobě. Před nosné zdi z keramických tvarovek je předsazená kamenná přizdívka šířky 180 mm. Kameny byly sklizeny z okolních polí. Vrstvy jsou vzájemně odděleny 40 milimetrovou vzduchovou mezerou. Oplechované ostění však odkazují na standardní současné materiály.

Dům pro Vysočinu

Terasa jako průchod přetíná dům v jeho středové části

Přízemí příčně protíná krytá terasa / průchod / průjezd. Přístřešek pro auto slouží zároveň jako vstup do domu, vstup do skladu a také jako východ na terasu. Z obou stran je možné prostor uzavřít posuvnými laťování vraty a přizpůsobit tak jeho využití. Díky tomuto prvku se minimalizuje i počet stavebních otvorů na fasádě. Krytá terasa přizděná kamenem je během léta využívána k posezení ve stínu. Materiál přes den akumuluje teplo, večer ho následně sál.

Současnost i modernost dodávají domu černé kovové prvky

Prosklené plochy orientované směrem na jih propojují obývák se zahradou. Hala je otevřena přes dvě podlaží, až do prostoru podkroví. Interiéru dominuje kamenná štítová stěna. Stejný kámen je použit i na venkovních zpevněných plochách. Stropy jsou dřevěné trámové. Dispozice je úsporná, odpady jsou napojeny na jedinou stoupačku.

Zdroj: Ing. Radek Hadrbolec - architekt, www.arch.cz/hadrbolec Foto: Tomáš Augusta

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock