Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Betonový dům v Melbourne

Betonový dům v Melbourne

Ve městě Melbourne v Austrálii se nachází luxusní dvoupodlažní rezidence plná světla a překrásných výhledů. Doplněná o bazén a tenisový kurt představuje nadstandardní bydlení určené k relaxaci i aktivnímu odpočinku.

Rezidence čtvercového tvaru je severně orientovaná. Nachází se v eklektické směsi převážně rodinných domů a její situování diktuje 10 m odsazené průčelí. Dům plný betonu a hřejivého dřeva přirozeně splývá se svým okolím, které spoludotváří vzrostlé stromy a keře.

Dům propojený s exteriérem

Dům byl architektonickým studiem Matt Gibson Architecture navržen tak, aby došlo k vytvoření přímého vztahu mezi interiérem a exteriérem domu. Východozápadní páteř domu tak doplňují dvě podélné prostorové zóny umístěné směrem na sever a na jih. Severní část domu funguje jako společenská, jižní pak jako soukromá. Tyto prostory jsou uspořádány kolem centrální vstupní chodby, která téměř symetricky půlí přední výšku. Přízemí je z velké části prosklené s  jasně označeným ocelovým vchodem. Tato zeď nacházející se těsně pod úrovní ulice působí jako recesivní platforma, nad kterou sedí a vyčnívá konzolové první patro. Zkosený betonový tvar umožňuje maximalizaci výhledů jak směrem dopředu přes nově upravenou zahradu zahradním architektem Rickem Eckersleyem, tak dozadu směrem do ulice. Východní a západní část domu zůstala bez oken, a tak si zachovala i tolik důležité soukromí.

Vizuálně čistý a vzdušný interiér

Kuchyně a hlavní ložnice poskytují výhled i přístup do zahrady. Dům je navržen tak, aby postupně odhaloval sled jednotlivých obytných zón s důrazem na kompaktnost prostoru. Se stísněným otvorem předních dveří ostře kontrastuje velká galerie s dvojitou výškou střechy. Obytná plocha domu je velkoryse řešená a hojně prosklená. Hlavní obytné prostory jsou ponechány formálně jednoduché a vzdušné. Stejně jako exteriér zaujme také interiér čistotou objemu a tvaru. Bílá omítka slouží jako čisté pozadí pro v interiéru rozptýlené dřevo, kámen, ocel a beton. Vzniká tak přirozená kulisa pro životní styl, nábytek a umělecká díla obyvatel domu. Interiér je navržen přesně pro potřeby majitele a jeho rodiny. Je vysoce moderní, vzdušný, čistý a minimalisticky zařízený. Klade důraz na kvalitu materiálů a jemné odstíny. Dům je vysoce organizovaný a prostorově efektivní, s jasným zónováním, které podporuje jak rodinný život, tak individuální soukromí.

Betonový dům v Melbourne
Foto: Derek Swalwell

Originální bydlení plné světla

Dům z betonu vůbec nepůsobí chladně. Vděčí za to všeobklopující zeleni, hřejivému světlému dřevu a zajímavé hře se světlem i vybavením. Šedou a černou barvu zjemňuje bílá, ale také jasně žlutá. Vcelku seriózní interiér osvěžují nápaditá závěsná svítidla, textilie s geometrickými motivy, pokojové rostliny, ale i rozmanité průhledy a výhledy. Vysoce moderní interiér má v sobě také něco z retro stylu, který jej činí ještě útulnějším. Velice osobitý dojem z tohoto bydlení pak umocňují četné obrazy odrážející uměleckou duši svých majitelů.

V Melbourne tak vznikla opravdu luxusní rezidence, která myslí na společenský život i tolik důležité soukromí svých obyvatel. Navíc v sobě chytře prolíná vysoký komfort, překrásnou krajinu i zálibu v umění.

Foto: Derek Swalwell
Zdroj: mattgibson.com.au

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock