Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Být sám sobě architektem, to je kolikrát oříšek. Vydejte se dnes spolu s námi na prohlídku téměř nulové dřevostavby, kterou si pro sebe navrhl odborník na slovo vzatý. Nachází se v Moravskoslezských Beskydech a poskytuje výhled na tři místní nejvyšší kopce.

Najít ten správný pozemek pro nízkoenergetickou stavbu nebylo právě lehké. Architekt David Hronek si právě na pozemku velice zakládal. Nakonec měl štěstí a objevil pozemek přesně podle svých představ. Nejenže je z něj krásný výhled na nejvyšší kopce v oblasti, ale potěší také blízkostí vlakové dopravy. Cílem architekta přitom nebylo ohromit stylem stavby okolí, ale ukázat, že se dá bydlet s pomocí takových materiálů, které zanechávají minimální uhlíkovou stopu a vytvářejí zdravé prostředí pro obyvatele domu. Z tohoto důvodu se architekt rozhodl postavit právě dřevostavbu, jelikož právě dřevo má skvělý vliv na psychiku člověka i jeho imunitní systém.

Sám sobě architektem

Ač se může zdát ideální být sám sobě architektem, přináší to i nějaké ty nevýhody. V prvé řadě totiž nemáte žádný mezní termín, který je třeba dodržet. Máte jen daný rozpočet, který svádí k rozmanitým úpravám, které jako by stále nevedly ke svému konci. David Hronek připouští, že z tohoto důvodu by možná bylo lepší svěřit projekt jinému architektovi, jenže poté by se zase musel bát o životnost domu a nastavení jeho funkcí. Na realizaci domu se přitom podílelo hned několik firem a řemeslníků, kterým velel zkušený stavební dozor. Už po půl roce od prvního výkopu bylo možné se teoreticky nastěhovat, následovala však ještě výroba nábytku na míru a detailní řešení celého interiéru.

Velká bílá knihovna i kulečníkový stůl

Denní zónu v interiéru tvoří kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Dominantu tohoto společenského prostoru představuje velká bílá knihovna. S tou příjemně ladí kuchyňská linka a velký jídelní stůl. S kuchyňskou linkou naopak vytváří zajímavý kontrast černá tabulová barva pod horními skříňkami, na kterou si děti mohou malovat. Pozornosti neunikne ani jídelní stůl, pod jehož vrchní deskou se ukrývá kulečníkový stůl se vším, co k tomu patří. Dřevo na stěnách působí příjemně estetickým dojmem a navíc výborně tlumí hluk. Naproti knihovně se nacházejí velké prosklené posuvné dveře, kterými je možné vejít na terasu a do zahrady. Na denní zónu plynule navazuje noční část s ložnicemi a hygienickým zázemím. Vstupní oblast je od obytné zóny oddělena pomocí skleněných dveří s pískovaným sklem, které jsou použité také v koupelně.

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech
Foto: Martin Zeman

Nízkoenergetický dům

Celá stavba funguje jako nízkoenergetická, vytápěná elektrokotlem s teplovodním podlahovým topením. Osvětlení i vytápění domu je napojené v systému inteligentní elektroinstalace. Dům je řízen systémem KNX, který umožňuje efektivní využití 20 hodin denně. Zajišťuje sníženou sazbu za elektrickou energii za ohřev vody a topení, doplňování různých komunikačních zařízení nebo změnu ovládání světelného systému, a to včetně stmívání světel a nastavování světlených scén. Střecha domu je pokrytá fotovoltaickými panely. Provoz domu usnadňuje i centrální vysavač.

Dům v souladu s přírodou

Fasáda domu je ze sibiřského modřínu, a to bez povrchových úprav. Přirozeným dojmem působí také plot vyrobený z neopracovaných latí. Prostor před ním krášlí ostružiny a šípky, za ním rostou švestky. Jen několik málo let tak postačí k tomu, aby zde vznikl přirozeně vypadající plot, který je v těchto místech zvykem. Od ulice přitom není soukromá zahrada za domem vidět. Zajímavostí jsou gabiony použité pro vyrovnání terénu a také bylinková zahrádka, která vznikla na střeše domu. Plochá střecha domu je tak částečně osázena extenzivní zelení, což umožňuje zadržení dešťové vody v substrátu, kde je přirozeně odebírána vegetací. Zelená střecha navíc zvyšuje tepelně izolační vlastnosti střechy a zabraňuje přehřívání střešní konstrukce.

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech
Foto: Martin Zeman
Téměř nulová dřevostavba v Beskydech
Foto: Martin Zeman
Téměř nulová dřevostavba v Beskydech
Foto: Martin Zeman
Téměř nulová dřevostavba v Beskydech
Foto: Martin Zeman
Téměř nulová dřevostavba v Beskydech
Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Zdroj: h1k.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock