Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům, který má rád zelenou

Dům, který má rád zelenou

Netradiční dům poblíž Poznaně obklopuje svěží zeleň a jinak tomu není ani v jeho interiéru. Kouzlo přírody prostupuje dovnitř pomocí velkých oken, a vytváří tak jednotící linku s prvky vybavení v zelené barvě. Ve výsledku tedy vzniká bydlení doslova nabité energií, které je svěží a přirozeně krásné.

O krásu domu libujícího si v zelené barvě se postaralo studio PL.architekci. Vyrostl na nepravidelném tvaru pozemku, aniž by narušil charakter okolní zástavby. Ačkoliv je svým tvarem i pojetím poněkud netradiční, na své zvláštnosti zbytečně neupozorňuje. Respektuje obraz krajiny a snaží se jí sekundovat svou variabilitou. Ačkoliv se totiž jedná o stabilní dům, je velmi variabilní. Podle toho, na jakou stranu směřuje pohled kolemjdoucího, umí být malý, úzký a nízký, ale také velký, široký a vysoký.

Dům s mezipatrem

Bartłomiej Bajon a Katarzyna Cynka, autoři tohoto projektu, si kladli za cíl vyjít při plánování bydlení co nejvíce vstříc budoucím obyvatelům domu. Ti si vzhledem k velikosti a tvaru pozemku vysnili dvoupodlažní dům, který by byl úzce propojený se zahradou. Přáli si, aby při relaxování v obývacím pokoji viděli i na své děti hrající si v prvním patře. Pokud by naopak byli nahoře, chtěli by zase vědět, co se odehrává v přízemí. Architekti tak vymysleli koncept mezaninu, tedy podlaží umístěného mezi přízemím a prvním patrem.

Dům, který má rád zelenou
Foto: Tom Kurek

Interiér propojený se zahradou

Pro budoucí obyvatele mělo velký význam i propojení domu s bezprostředním okolím. Měli tedy štěstí, že narazili na architekty, kteří zásadně nerozdělují design na architekturu, interiér a zahradu. Duo architektů ze studia PL.architekci totiž vnímá dům jako soudržný koncept. V interiéru tak pomocí velkých prosklených ploch vznikly průhledy, které jakoby stíraly hranici mezi vnitřní a vnější částí domu. Hlavním tématem interiéru se tedy stala příroda ve všech svých proměnách prostupující dovnitř velkými okny a podpořená ve své přirozené kráse četnými zelenými akcenty. Ty se v interiéru objevují na řadě vybavení i doplňků. Vzniká tak úchvatné bydlení ve svěže zeleném tónu, které je otevřené do zahrady z části zastíněné vzrostlými stromy. Nacházejí se zde i dvě terasy. Jedna je přímo u domu, druhá pod korunami stromů dál v zahradě. Ta je ryze relaxační a téměř bezúdržbová. Oáza klidu a pohodlí je tedy dokonalá.

Přečtěte si také

Svěží dům v Thajsku

V jedné z thajských ulic se nachází dům, který prošel důkladnou rekonstrukcí. Svým atypickým vzhledem vyčnívá z řady okolních domů. Plný svěží zeleně a invence architektů zaujme nejednoho…

Prostorné a světlé bydlení

V domě jsou mimo jiné tři ložnice, koupelna i šatna, prostor interiéru však nepůsobí stísněně, ba právě naopak. Může za to minimalistický styl zařízení interiéru, ale také správná kombinace materiálů a barev. Bílá výmalba si totiž se zelenými, šedými a černými akcenty skvěle rozumí. Paletu těchto barev pak příjemně prohřívají světlé tóny dřeva. Celkově tak vzniká kombinace, která jakoby odrážela obraz přírody za okny. Právě velká střešní okna umožňují pronikání světla do centrálních částí domu. Světlo se tak dostává v dostatečné míře i tam, kde jiné okno chybí. Jakmile se začne smrákat, nahradí sluneční paprsky bodová světla nebo designové lustry v zelené barvě.

Dům, který má rád zelenou
Foto: Tom Kurek

Designové prvky v interiéru

Nejsou to pouze zelená závěsná svítidla, která zaujmou návštěvníky tohoto domu. Příjemným osvěžením interiéru jsou rovněž zajímavé konferenční stolky, designové židle, křesla, obrazy, vázy či textilie. Interiér jakoby se vzezřením svého vybavení a doplňků snažil omluvit onu razantnost minimalistického stylu. V každé místnosti tohoto domu tak zaujme něco jiného, přičemž všechny komponenty vytváří přirozeně krásný celek. Jedná se o ryze moderní bydlení, ve kterém však lze najít i nějaký ten retro prvek. Osobitý charakter tedy tomuto netradičnímu domu opravdu nechybí. A je to patrné také ze zahrady, kterou ve dne v noci střeží originální socha zajíce v nadživotní velikosti.

Blízko Poznaně tak vzniklo bydlení, které je vlastně malé i velké zároveň. Poskytuje svým obyvatelům přehled o tom, co se v domě právě děje. Dům je navíc důmyslně propojený se zahradou, a tak vytváří příjemné útočiště chráněné vzrostlými stromy.

Foto: Tom Kurek
Zdroj: www.plarchitekci.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock