Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům inspirovaný návštěvou Afriky

Dům inspirovaný návštěvou Afriky

V jednom z malebných koutů Izraele stál uprostřed pozemku malý, jednopatrový dům z počátku 80. let. Zcela utopený v husté a divoké zeleni napovídal, že i jeho nástupce bude přírodu chápat jako nezbytnou součást svého designu.

Cesta k novému bydlení se pro mladou rodinu odehrála pod taktovkou architektů ze studia DARchitecture. Ti se spolu s majiteli shodli na tom, že se příroda stane výrazným prvkem celého bydlení a do projektu pak zakomponovali i cestovatelskou vášeň.

Nový dům obklopený vegetací

Původní dům byl až na střechu a nosné pilíře kompletně zbourán. Došlo k přepracování vnějších fasád i vnitřních prostor. Objekt byl v  rámci nového členění rozdělen do tří úrovní, čímž došlo ke zdůraznění oddělení veřejného a soukromého prostoru. Specifická architektura domu využila také mírného sklonu pozemku. Ve střední úrovni byly umístěny vstupní dveře. Právě tato úroveň propojující části domu zároveň slouží jako předěl mezi veřejným a soukromým prostorem. Dům protíná podélná osa, která spojuje předzahrádku se zadní částí pozemku. Dochází tak ke zdůraznění hloubkového rozměru domu. Tato hlavní osa je plná přirozeného světla, a to díky velkým proskleným plochám.

Bydlení s vůní exotiky

Celý dům je pokryt cihlami z demontáže pro změnu jiného starého domu. Princip recyklace a šetrného přístupu k přírodě byl uplatněn i v dalších částech tohoto nového domova. Především původní bydlení zde v mnoha prvcích zanechalo svou výraznou stopu. Inspirací architektů pro návrh domu byla ale především návštěva Afriky, která je do velké míry ovlivnila. Vedla k rozhodnutí ctít suroviny a také jednoduchost jakožto základní prvky návrhu. Velkou roli hrála také blízkost pláže a vůně mořské soli ve vzduchu. Dalšími prvky, které tvoří základní vodítko práce architektů ze studia DARchitecture, je záliba v kontrastech, míchání stylů, vytváření dramatu pomocí světla a stínu a v neposlední řadě i vnášení přírody a zeleně do interiéru.

Dům inspirovaný návštěvou Afriky
Foto: Shai Epstein, Ella K. Sverdlovsk

Domov s dotekem patiny

V tomto kouzelném domě zaujme především důmyslná hra patiny a exotiky. Potěchou pro oko i duši je zejména domácí kancelář, která svědčí o nadšení majitelů pro poznávaní nových krajů. Tato vášeň se však objevuje napříč celým jejich novým domovem. V něm zaujme také střešní okno otevírající se nad kuchyní a prosvětlující prostor, dřevěné žaluzie filtrující světlo v ložnici, bambusové tyče pergoly, které mění stínové efekty po celý den, a velké okenní otvory, které se otevírají do zahrad kolem domu, čímž rámují přírodní prostředí a vtahují je dovnitř do interiéru. Co se týče použitého materiálu, kombinace místního přírodního kamene, pohledového betonu a různých druhů dřeva dokonale ladí s kusy nábytku a předměty shromážděnými jak po demontáži starého domu, tak sehnanými z různých tržišť po celém světě.

V Izraeli tak vzniklo naprosto kouzelné rustikální bydlení, které se proplétá s bujnou vegetací i dávnou historii. Vonící dálkami poskytuje mladé rodině dokonalé místo pro život uprostřed dechberoucí přírody.

Foto: Shai Epstein, Ella K. Sverdlovsk
Zdroj: darchitectures.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock