Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Má smysl investovat do pasivního domu?

Má smysl investovat do pasivního domu?

Zatímco někteří nedají na pasivní domy dopustit, jiní k nim necítí důvěru. Dávají raději přednost klasickému bydlení, jelikož u nich panuje obava z přetechnizovaného vnitřního systému a jeho poruchovosti. Ta přitom vůbec není na místě. Podívejte se spolu s námi, proč se investice do pasivního domu opravdu vyplatí.

Možná že i vy byste si chtěli postavit pasivní dům, ale odrazuje vás představa nadmíru složitého a potenciálně poruchového vnitřního systému větrání a vytápění, bez kterého takový dům nemůže fungovat. Někteří lidé si také myslí, že uvnitř pasivního domu vzniká umělé a nezdravé prostředí. Je však třeba oponovat tím, že pasivní domy mají za sebou poměrně dlouhou historii a určitě v nich nedostává prostor neosvědčená technologie, která by se mohla porouchat. Vedle návratnosti investic nabízí pasivní dům celou řadu výhod, které se však odvíjejí od jeho precizní výstavby.

Základní kameny kvalitního pasivního domu

Na stavbě pasivního domu přitom není nic složitého. Jedná se vlastně o optimalizaci řadu let používaných materiálů, konstrukčních řešení a promyšlený návrh. Ani po technické stránce nejde o používání nějakých neosvědčených inovací – například tepelná čerpadla a větrání pomocí ventilátoru známe už řadu let. Základní kameny kvalitního pasivního domu tvoří kvalitní architektonický návrh a projekt, skvěle odvedená řemeslná práce, kvalitní materiály, dobrá tepelná izolace s absencí tepelných mostů, kvalitní okna s trojskly, vysoce těsná obálka domu, řízené větrání s rekuperací a v neposlední řadě také úsporný zdroj tepla.

Kvalitní architektonický návrh

Na rozdíl od klasických domů v tomto případě určitě neplatí, že každý je sám sobě nejlepším architektem. Návrh kvalitního pasivního domu musí zohledňovat veškeré požadavky investora a potenciál využití pozemku. Vzniká tak naprosto individuální a komplexní návrh, který kombinuje vybrané materiály, konstrukční řešení a technologie, které se vzájemně ovlivňují. Pokud je koncept domu špatný, může ve výsledku znamenat mnohem vyšší investici, než kolik činí rozdíl mezi klasickým a pasivním domem.

Kvalitní materiály a poctivá řemeslná práce

Jedním ze základních kamenů kvalitního pasivního domu jsou kvalitní materiály, které zajistí dlouhodobě stabilní požadované fyzikální vlastnosti. S tím úzce souvisí i skvěle odvedená řemeslná práce, která má odrážet navržené řešení a tepelnětechnický výpočtový model projektu. Klíčové je především zajištění těsnosti domu, do kterého pak nemůže proniknout vlhkost. Základem úspěšné realizace je přitom skvělá komunikace a porozumění mezi projektantem, architektem a realizační firmou.

Má smysl investovat do pasivního domu?

Zdravé vnitřní prostředí

Díky tomu, že je dům dobře zateplen a neobsahuje tepelné mosty, nedochází v něm ke kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní. Pomocí řízeného větrání lze navíc případnou vlhkost regulovat. V pasivním domě funguje řízené větrání tak, že je do domu neustále přiváděn čerstvý vzduch a z domu pak odváděn vydýchaný vzduch, spolu s ním i pachy a škodlivé látky. Díky větrání, k němuž není třeba otevírat okna, vzniká v interiéru vysoký akustický komfort. Centrální vzduchotechnická jednotka je přitom slyšitelná pouze v technické místnosti. Co se týče tepelného komfortu, k tomu výrazně napomáhají kvalitní okna s trojskly a dobrý systém zateplení. Nejsou zde studené podlahy, rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je minimální.

Minimální otopná soustava

Ač mezi lidmi vznikají obavy z příliš složitého vnitřního systému pasivních domů, nejsou na místě. Přítomné jsou pouze dva ventilátory, prachový filtr a plastový výměník. Pokud jde o zdroje tepla pro vytápění, díky minimálním tepelným ztrátám je jich v pasivním domě zapotřebí až sedmkrát méně než v domě klasickém. Mnohem menší jsou rovněž otopná tělesa a rozvody otopné vody. Vliv otopné soustavy na vzhled interiéru je tak naprosto minimální.

Pasivní dům nabízí ještě celou řadu výhod. Jeho střechu lze doplnit o fotovoltaický systém, který za rok vyrobí více elektřiny, než dům spotřebuje. K minimálnímu dopadu domu na životní prostředí přispěje také využití ekologických a recyklovatelných stavebních materiálů. Navíc lze postavit pasivní dům, který bude zcela nezávislý na dodavatelích energií. Bonusem pasivního domu je pak jeho ekonomická návratnost a vysoká tržní hodnota.

Má smysl investovat do pasivního domu?

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock