Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Luxusní dvoupodlažní dům na mírně svažité parcele

Luxusní dvoupodlažní dům na mírně svažité parcele

Horský park v Bratislavě je specifický tím, že se nachází prakticky ve středu města, a přitom nabízí téměř nedotčené prostředí s původní flórou a faunou. V této příjemné a klidné lokalitě na skok od zeleně vznikl působivý dvoupodlažní dům, který splňuje kritéria energetické třídy A0.

Za sympatickým vzhledem domu stojí architekti Ján Kukuľa a Romana Kukuľová ve spolupráci s Pavlem Kosnáčem a Martinem Križanem. Díky nim vzniklo na mírně svažité parcele příjemné a energeticky nenáročné bydlení s úchvatnými výhledy do přírody.

Dům propojený s exteriérem

Výstavba v širším okolí Horského parku je velice různorodá. Navzájem se zde prolínají historizující, romantické, moderní i eklektické vily různé architektonické kvality. Na rozdíl od ostatních domů je však tento situován do zadní, severovýchodní části pozemku. Došlo tím k požadovanému zvětšení zahrady před hlavním obytným prostorem. Dům je přitom charakteristický právě vysoce efektním propojením interiéru s exteriérem. Hlavní obytná zóna prostřednictvím prosklení čelní fasády plynule navazuje na terasu, zahradu i přírodní kulisu Horského parku.

Konstrukce domu

Konstrukční soustava na bázi litého železobetonu je spojením nosných obvodových stěn, vybraných nosných vnitřních stěn a ocelových sloupů integrovaných do stěnových prvků. Stropy i střecha mají monolitický ráz. Nad schodišťovým jádrem jsou situovány střešní světlíky, které působivě prosvětlují vnitřní část dispozice. Obytný blok byl posazen na sokl částečně zapuštěného podzemního podlaží. Kvádr v bílé barvě vytváří spolu s přírodním charakterem okolí zajímavý kontrast. V případě spodní části došlo k využití výhradně přírodních materiálů, ke kterým patří kamenný obklad, beton, dřevo a hliník.

Luxusní dvoupodlažní dům na mírně svažité parcele
Foto: Tomáš Manina

Uspořádání bydlení

Hlavní vchod do domu se nachází na severozápadní straně suterénu. Chrání jej přečnívající hmota hlavního podlaží. Přes dvouramenné schodiště se ze vstupní haly vchází do obytné zóny v přízemí. Tvoři ji obývací pokoj, jídelna s otevřeným barem a samostatná kuchyně. Ta je spolu s jídelní částí propojená s velkou venkovní terasou, opět chráněnou přečnívající střechou. V severovýchodní části přízemí, která je otočena do zahrady, se nachází hlavní ložnice. Jsou zde situovány také dětské pokoje s vlastním sociálním zařízením. V severozápadní části částečně zapuštěného podzemního podlaží vznikla garáž, která však plní i společenskou funkci. Slouží totiž zároveň jako herna a prostor pro pořádání párty. V zadní severovýchodní části suterénu se pro změnu nachází pracovna a pokoj pro hosty. Obě tyto místnosti plynule navazují na vizuálně oddělený zadní dvůr a do obou se dá vstoupit z exteriéru. Na jihovýchodní straně vzniklo wellness, které je propojené s boční terasou s otevřeným ohništěm a grilem. Dá se odtud přejít také k bazénu, který je s přední částí zahrady propojený pomocí schodiště.

Energeticky nenáročné bydlení

Dům splňuje kritéria energetické třídy A0, a to především díky systému rekuperace a použití obnovitelného zdroje tepla a chladu, konkrétně tepelného čerpadla vzduch-voda. Významnou roli sehrává také kompaktnost hmoty a vhodná orientace do světových stran. V domě je také instalováno podlahové vytápění a stropní chlazení napojené na tepelné čerpadlo.

V překrásném prostředí nedaleko Horského parku tak vznikl naprosto luxusní dvoupodlažní dům, který je dokonale propojený s přírodou. Nabízí dostatek soukromí, ale vychází vstříc i velkým společenským událostem. V neposlední řadě pak zaujme také svou energetickou nenáročností.

Foto: Tomáš Manina
Zdroj: atelier008.sk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock