Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům s dírou

Dům s dírou

V půvabném přírodním zátiší města Vlašim ve Středočeském kraji vyrostl Dům s dírou, pracovně zvaný Chata Polanka. Svým nezvyklým kulatým otvorem bedlivě pozoruje okolí a ozvláštňuje tak místní architekturu.

Rozměrově úsporný, ale prostorově bohatý dům navrhlo pražské architektonické studio Lenka Míková architekti ve spolupráci se Zuzanou Krejčíkovou a Matyášem Ciglerem. Nahradil tak starou chalupu, původně určenou k rekonstrukci. Ta zde stála spolu se stodolou a měla být přeměněna na rekreační objekt pro čtyřčlennou rodinu. Obě stavby se však nacházely ve špatném stavu, a tak muselo dojít k jejich demolici.

Moderní bydlení venkovského rázu

Nový víkendový dům se snažil zachovat objem původní chalupy a do jisté míry s sebou přináší i její venkovský ráz. Novostavba byla umístěna téměř ve stejné pozici jako stará chalupa se stodolou. Ta bývala usazená podélně v severním svahu, orientovaná směrem k němu na jih a zapuštěná oproti příjezdové cestě. O něco větší objem novostavby doprovází protáhlá proporce. Při pohledu zvenčí působí dům velkoryse, zatímco uvnitř zůstává relativně malý a kompaktní přesně tak, jak si majitelé přáli. Ve svém druhém domově totiž chtěli trávit čas pohromadě a blízko k přírodě.

Dům s kruhovým otvorem

Kolemjdoucí na první pohled upoutá netradiční kruhový otvor, který se stává výrazným pojítkem mezi exteriérem a interiérem. Vedle působivých průhledů dodává domu zajímavou abstraktní tvář. Vnáší do interiéru kruhové obrazy přírody a záplavu přirozeného světla. Sekundují mu další a další průhledy do dechberoucí středočeské krajiny, které jsou jednou z největších ozdob tohoto nevšedního víkendového bydlení.

Dům s dírou
Foto: Tomáš Souček

Terasa a zápraží jako součást interiéru

Zajímavostí tohoto domu je, že jeho zvolený objem vyplňuje prázdný prostor. Na zateplený interiér tak navazuje venkovní krytá terasa otevírající se až nahoru do krovu a ve štítové stěně prostřednictvím zmíněného kruhového otvoru. Na terasu plynule navazuje na podélné straně zapuštěné zápraží, které poskytuje stínění i krytou vstupní zónu. Terasu i zápraží odděluje od zahrady velká prosklená plocha, a tak jsou považovány za součást interiéru. Tomu vévodí dřevo a světlé tóny kontrastující s tmavými akcenty. Velký důraz je zde kladen především na průhledy a zrcadlení. Interiér je zařízený v minimalistickém stylu, a tak může plně vyniknout příroda skvějící se za okny.

Ve Vlašimi tak vzniklo působivé víkendové bydlení, které uchovává památku na svého venkovského předchůdce. Jeho poznávacím znamením je velký kruhový otvor a exteriér důmyslně vtažený do interiéru. Dům tak splnil přání majitelů, kteří chtěli, aby novostavba sloužila, ale také inspirovala něčím nad rámec nutného.

Foto: Tomáš Souček
Zdroj: lenkamikova.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock