Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům s dírou

Dům s dírou

V půvabném přírodním zátiší města Vlašim ve Středočeském kraji vyrostl Dům s dírou, pracovně zvaný Chata Polanka. Svým nezvyklým kulatým otvorem bedlivě pozoruje okolí a ozvláštňuje tak místní architekturu.

Rozměrově úsporný, ale prostorově bohatý dům navrhlo pražské architektonické studio Lenka Míková architekti ve spolupráci se Zuzanou Krejčíkovou a Matyášem Ciglerem. Nahradil tak starou chalupu, původně určenou k rekonstrukci. Ta zde stála spolu se stodolou a měla být přeměněna na rekreační objekt pro čtyřčlennou rodinu. Obě stavby se však nacházely ve špatném stavu, a tak muselo dojít k jejich demolici.

Moderní bydlení venkovského rázu

Nový víkendový dům se snažil zachovat objem původní chalupy a do jisté míry s sebou přináší i její venkovský ráz. Novostavba byla umístěna téměř ve stejné pozici jako stará chalupa se stodolou. Ta bývala usazená podélně v severním svahu, orientovaná směrem k němu na jih a zapuštěná oproti příjezdové cestě. O něco větší objem novostavby doprovází protáhlá proporce. Při pohledu zvenčí působí dům velkoryse, zatímco uvnitř zůstává relativně malý a kompaktní přesně tak, jak si majitelé přáli. Ve svém druhém domově totiž chtěli trávit čas pohromadě a blízko k přírodě.

Dům s kruhovým otvorem

Kolemjdoucí na první pohled upoutá netradiční kruhový otvor, který se stává výrazným pojítkem mezi exteriérem a interiérem. Vedle působivých průhledů dodává domu zajímavou abstraktní tvář. Vnáší do interiéru kruhové obrazy přírody a záplavu přirozeného světla. Sekundují mu další a další průhledy do dechberoucí středočeské krajiny, které jsou jednou z největších ozdob tohoto nevšedního víkendového bydlení.

Dům s dírou
Foto: Tomáš Souček

Terasa a zápraží jako součást interiéru

Zajímavostí tohoto domu je, že jeho zvolený objem vyplňuje prázdný prostor. Na zateplený interiér tak navazuje venkovní krytá terasa otevírající se až nahoru do krovu a ve štítové stěně prostřednictvím zmíněného kruhového otvoru. Na terasu plynule navazuje na podélné straně zapuštěné zápraží, které poskytuje stínění i krytou vstupní zónu. Terasu i zápraží odděluje od zahrady velká prosklená plocha, a tak jsou považovány za součást interiéru. Tomu vévodí dřevo a světlé tóny kontrastující s tmavými akcenty. Velký důraz je zde kladen především na průhledy a zrcadlení. Interiér je zařízený v minimalistickém stylu, a tak může plně vyniknout příroda skvějící se za okny.

Ve Vlašimi tak vzniklo působivé víkendové bydlení, které uchovává památku na svého venkovského předchůdce. Jeho poznávacím znamením je velký kruhový otvor a exteriér důmyslně vtažený do interiéru. Dům tak splnil přání majitelů, kteří chtěli, aby novostavba sloužila, ale také inspirovala něčím nad rámec nutného.

Foto: Tomáš Souček
Zdroj: lenkamikova.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock