Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům u rybníka v malé obci na jihu Čech

Dům u rybníka v malé obci na jihu Čech

Jižní Čechy jsou krajem po staletí spravovaným lidmi v souladu s nároky přírody, který svou krásou očaruje snad každého návštěvníka. Zaujme nejen historickými památkami, ale také důmyslnými rybničními systémy. A právě u jednoho z jihočeských rybníků vyrostl malý dům sloužící jako příjemné útočiště uprostřed divukrásné krajiny.

Za doprovodu několika vzrostlých stromů stojí docela pokorně na samém okraji obce. Svým proskleným průčelím sleduje hladinu rybníka, po které se rozbíhají sluneční paprsky. Je vcelku malý, a přesto poskytuje vše, co je k útěku z velkoměsta nezbytné.

V hlavní roli dřevo a ocel

O koncept domu vycházející z klasického venkovského archetypu se postaralo duo architektů ze studia Boq architekti, jmenovitě Jana Stachová a Miroslav Stach. Podle jejich návrhu byla základní hmota domu se sedlovou střechou doplněna o obdélníkový kubus. Prolnutí těchto dvou hmot pramení z vnitřního uspořádání, takže je patrné i v samotném interiéru. V něm se ke slovu hlásí přiznané nosné prvky. Ocelové nosníky doplňuje subtilní ocelové schodiště s dřevěnými podstupnicemi. Z ocele jsou také některé z kusů nábytku. Celkový dojem pak zjemňuje hřejivý dotek dřeva.

Dům u rybníka v malé obci na jihu Čech
Foto: Tomáš Dittrich

Minidomek propojený s přírodou

Venkovský dojem tohoto moderního stavení umocňuje především jeho okolí s dechberoucím výhledem na rybník. Obyvatelům se tak nabízí pohled jako z pohádky, a to prostřednictvím proskleného hlavního průčelí domu. Velkorysé prosklení propojuje interiér s exteriérem, navíc dovnitř vnáší dostatek přirozeného světla. Právě úchvatné venkovní scenérie jsou největší ozdobou interiéru, který tak osvěžuje neustále se měnící obraz přírody. Vnitřní vybavení ustupuje kráse výhledů, kterým díky svému minimalistickému stylu dává plně vyniknout.

Přečtěte si také

Dům v ruině ze 17. století

Vesnice Zadní Arnoštov v Pardubickém kraji ukrývá starou sýpku, která dostala novou šanci. Architekti k ní přistoupili netradičním způsobem. Namísto dogmaticky památkářské rekonstrukce či demolice do…

Světlý a vzdušný interiér

Díky orientaci domu a velkým oknům je interiér příjemně světlý. Otevírá se až ke stropu, takže je prostor v domě i přes malou podlahovou plochu překvapivě vzdušný. Hlavní obytná zóna je řešena velkorysým způsobem, což umožňuje jak vysoký strop, tak minimalistický styl. Bydlení je zařízeno v neutrálních barvách, které představují ideální pozadí pro výhledy hýřícími paletou svěžích odstínů. Obytný prostor se spaním v patře doplňuje mimo jiné koupelna a sauna. Vzhledem k převýšení obytného prostoru si obyvatelé mohou plně vychutnat výhledy do krajiny v těsné blízkosti vodní plochy.

Dům u rybníka v malé obci na jihu Čech
Foto: Tomáš Dittrich

Praktické a krásné bydlení

Interiér laděný do černobílé palety barev, kterou osvěžují zemité odstíny připomínající břehy blízkého rybníka, působí dokonale uklidňujícím dojmem. Je tu jen minimum okrasných prvků zastoupených obrazy či květinami. Minimalismus, který však vůbec nepůsobí chladně, zde obrací pozornost obyvatel k přírodě za okny, která svádí k výletům plným dobrodružství. K zábavě či odpočinku vybízí také zahrada, která vznikla podle návrhu zahradní architektky Petry Novotné z ateliéru Koukol. Plynule navazuje na divokou přírodu kolem i charakter samotného domu. Na cestě směrem k rybníku ji krášlí ohniště se zajímavě řešeným posezením.

V těsné blízkosti rybníka tak vyrostl moderní dům, který však do okolí vyhlíží pokorně a bez jakékoliv snahy upoutat na sebe větší pozornost než sama příroda. Doprovázený několika statnými stromy poskytuje dokonalý domov, ve kterém starosti nemají místo. Je hotovým balzámem na duši, jak svou vizuální čistotou, tak malebnou všeobjímající krajinou.

Foto: Tomáš Dittrich
Zdroj: www.boqarchitekti.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock