Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Atypický dvoupodlažní dům s unikátní střechou

Atypický dvoupodlažní dům s unikátní střechou

V obci Bernolákovo na jižním Slovensku vznikl bílý dvoupodlažní dům, který zaujme svou uměleckou atypičností. Působí neobyčejně svěže a lehce. Interpretuje tak způsob, jak lze sladit eleganci, uměleckou atypičnost a funkčnost do jednoho celku.

Za netradičním vzhledem moderního rodinného domu stojí architekti Márius Žitňanský a Peter Gonda, z nichž druhý jmenovaný je zároveň investorem. Díky svému oboru tak přesně věděl, jak má jeho dům vypadat. Vznikl tedy dům se zvláštní geometrií, která je velice efektní, ale i dokonale promyšlená, co se funkčnosti domu týče.

Klidný dům postavený svépomocí

Přáním investora a jeho partnerky bylo žít v nadstandardním domě, který bude součástí města či obce, ale zároveň bude poskytovat dostatečné soukromí. Dům je tedy chráněn od ruchu z ulice a navíc plně využívá potenciálu zahrady. Vzhledem k tomu, že byl postavený svépomocí, od začátku byla konstrukce navržena ze snadno dostupných a na zpracování nenáročných materiálů.

Dům s jedinečnou střechou

Dům jistým způsobem navazuje na okolní zástavbu se šikmými střechami, která povětšinou pochází ze začátku 80. let. U asymetrického domu si architekti se střechou obzvlášť pohráli. Navázali přitom na venkovský aspekt, který tvůrčím způsobem proměnili na moderní šikmý diagonální tvar s podélnou osou ve směru sever-jih. Díky tomuto zajímavému řešení se střecha stává osou domu a z každého úhlu nabízí jiný vizuální zážitek. Tato střecha je však unikátní ještě z jednoho důvodu. K její povrchové úpravě totiž posloužila bílá tekutá membrána, která byla na takto tvarované pultově-sedlové střeše na Slovensku realizována poprvé. Do té doby se na Slovensku používala výhradně k izolaci plochých střech.

Atypický dvoupodlažní dům s unikátní střechou
Foto: Matej Hakar

Zajímavá konstrukce krovu

Z důvodu, aby byl zachován čistý tvar i v interiéru, je konstrukce krovu ztužená vaznicemi. Složitost krovu zdůrazňuje také asymetrický pultově-sedlový tvar s vrcholem uloženým po úhlopříčce domu. Krovu se v interiéru nedostalo podepření, je uložen pouze na obvodových zdech. Toto řešení umožňuje větší flexibilitu v případě potenciální rekonstrukce vnitřní dispozice domu. Fasáda je vyvedena v bílé akrylátové omítce a s detaily kolem oken z lepeného fasádního obkladu v černé lesklé povrchové úpravě, výplně otvorů jsou v hliníkovém systému s fixním a otevíravým zasklením. Okna mají černou lesklou povrchovou úpravu s vnitřním bílým textilním zastíněním.

Přečtěte si také

Dům, který ukazuje, jak spolu beton a dřevo krásně ladí

V Lublani vyrostl působivý atriový dům, který představuje příjemnou souhru použitých materiálů. Připomíná osobitou pevnost střeženou před nežádoucími pohledy. Chlad betonu prohřívá jemné dřevo,…

Dispozice domu

V přízemí domu je situována obývací část s otevřenou galerií a průhledem na patro, toaletou, technickou místností a garáží. V patře se nachází domácí kancelář a odpočinková zóna s koupelnou. Interiér domu je otevřený a vzdušný, za což vděčí nejen minimalistickému stylu, ale i průhledům na patro domu a do zahrady. V té byly eliminovány ploty, a tak dům příjemně komunikuje se svým okolím. Přední jižní polovina domu přitom sestává z travnaté plochy s bezbariérovým propojením s interiérem domu.

Atypický dvoupodlažní dům s unikátní střechou
Foto: Matej Hakar

Zařízení interiéru

Vzhledem k tomu, že se majitelé domu věnují kreativní práci, odráží se to i v interiéru. Proto jsou jeho prostory tak jednoduché a čisté, aby podporovaly soustředěnost a klid na práci. A proto jsou zde i velká okna rámující obrazy tolik inspirativní přírody.  Co se týče použitých materiálů, převládá zde kombinace dřeva se sádrokartonovým obkladem stropů a stěn. Základní bílou barvu tak doplňují hnědé tóny dřeva. Prosvětlení domu pak napomáhá transparentní polykarbonát. Právě na hru světel v interiéru a exteriéru architekti kladli velký důraz. Kromě své základní funkce tak vytvářením různých světelných scén působí i na emoce obyvatel. Veškeré osvětlení přitom bylo vyrobeno na míru.

Na jižním Slovensku tak vyrostl dům, který zaujme celou řadou atypických řešení. Se svou šikmou bílou střechou přitom příjemně navazuje na okolní zástavbu.

Foto: Matej Hakar
Zdroj: www.zgarchitects.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock