Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům propletený mezi stromy

Dům propletený mezi stromy

V lesích obklopujících pětitisícové městečko Rankoshi na japonském ostrově Hokkaidó vyrostl originální prázdninový dům pro početnou rodinu. Pozoruhodně rozvětvený objekt lemují vzrostlé stromy i teprve nedávno vysazené stromky. Brzy jimi zaroste i doposud částečně holá mýtina před domem a kolemjdoucí si začnou klást otázku, jak se dům do lesa vůbec dostal.

Za netradičním vzhledem domu stojí tokijský architekt Florian Busch ze studia Florian Busch Architects. Pod jeho taktovkou vznikl na čtvercovém pozemku o straně cca 160 m originální objekt, který vypadá, jako by stál docela na samotě. V jeho blízkosti se však nachází turisty hojně navštěvovaná hora Niseko s několika lyžařskými středisky. Přesto se ale početné rodině dostává klidu i soukromí, a to především díky usazení domu mezi stromy.

Dům jako rozvětvený strom

Dům posazený do náruče borového lesa připomíná ležící strom, z jehož kmene vyrůstají větve. Proplétá se mezi stromy a stromky a svým obyvatelům poskytuje užitnou plochu o velikosti 230 m2. Konec každé větve stromu, kterou představují jednotlivá křídla bydlení, je jakoby rozříznut. Vznikají tak působivé výhledy do nitra lesa, který se najednou zdá být na dosah. Čím více se tedy obyvatelé domu přibližují ke konci oněch větví domu, tím více jsou vtahováni do lesa.

Bydlení v těsném kontaktu s přírodou

Hlavní myšlenkou bylo, aby si každý z obyvatelů našel v novém domě místo jenom pro sebe. Zároveň však vznikl prostor určený pro setkávání celé rodiny. K tomu slouží zejména kuchyňský trakt, který je širší než zbývající části domu. Co se týče materiálů použitých při stavbě domu, objekt je tvořen dřevěnou rámovou konstrukcí uloženou na železobetonové desce, která spočívá na štíhlých ocelových sloupcích. Konce jednotlivých křídel domu zdobí velkoformátové zasklení. V interiéru se před okny nacházejí dřevěné lavice určené k odpočinku. Z terasy u kuchyně je možné pomocí schodiště vejít přímo do lesa.

Dům propletený mezi stromy

Bydlení jako dialog

Budova se větví vodorovně. Pohyb po domě je vlastně pohybem po lese. Dům v lese není o pevné formě, ale o neustále se měnícím dialogu s lesem. Pro rodinu tak více než dům znamená místo, kde mohou být všichni součástí lesa. Uprostřed domu jej vnímají jako inspirativní a vzdálené pozadí, stačí ale popojít k některému z konce křídel domu, a les je najednou neskutečně blízko.

V japonských lesích tak vznikl unikátní dům proplétající se mezi borovicemi. Poskytuje dostatek soukromí a těsný kontakt s přírodou. Toto nevšední útočiště vonící jehličím je dokonalou souhrou krajiny a architektury.

Zdroj: florianbusch.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock