Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

I přes blízkost sousedních domů mají dostatek soukromí

I přes blízkost sousedních domů mají dostatek soukromí

V rezidenční čtvrti polské Wroclawi vyrostl bílý dům z dílny architekta Tomasza Głowacki. Nachází se mezi rodinnými domy postavenými před druhou světovou válkou, proto se jim tvarem přizpůsobuje. Poloha na pozemku mu poskytuje mnoho výhod, a to navzdory těsné blízkosti sousedů.

Autorům projektu PAG Pracownia Architektury Glowacki se podařilo stavbu navrhnout tak, aby i přes relativně kompaktní pozemek a těsnou blízkost sousedních domů měli majitelé dostatek soukromí. Dva protilehlé rohy domu diagonálně seřízli, aby zvýraznili propojení interiéru s exteriérem. Velké prosklené plochy vtahují zahradu do interiéru a vytvářejí pocit intenzivního spojení bydlení a přírody.

Strom v interiéru rodinného domu

Propojení přírody a obytného prostoru znásobuje i další velmi harmonizující moment - v přízemí u velkých prosklení je zasazen krásný strom. Díky orientaci stavby na pozemku a její uložení hlouběji do zahrady je výhled na jiné domy izolovaný, a tak dopřává majetelům soukromí. Dopomáhá tomu i charakteristický architektonický prvek - seříznuté konce domu.

I přes blízkost sousedních domů mají dostatek soukromí
Foto: Maciej Lulko

Minimalistický exteriér i interiér

Stejně jako exteriér je interiér domu je řešen v minimalistickém stylu. Zvenku fascinuje jednoduchostí, bílou fasádou a sedlovou střechou. Obsahuje prvky, které vycházejí z původní místní architektury. V interiéru zahrnuje soubor polootevřených prostorů, které se vzájemně spojují ve vertikální i horizontální orientaci. Soustřeďují se kolem srdce domu ve formě živého stromu. V přízemí jsou denní prostory, horní podlaží patří ložnicím.

Konečný tvar stavby vychází z obdélníkového půdorysu, ale díky diagonálně zkosenými rohům stavby, působí moderně a stylově. Navíc autorům projektu podařilo na obou stranách domu vytvořit lodžie kryté střechou. Okna přes celou výšku stavby v kombinaci se střešními okny vlévají do celého interiéru záplavu denního světla. Praktickým prvkem je také krytý chodník od vstupu na pozemek až po samotný vchod do domu.

Foto: Maciej Lulko
Zdroj: www.paglowacki.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock