Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

I přes blízkost sousedních domů mají dostatek soukromí

I přes blízkost sousedních domů mají dostatek soukromí

V rezidenční čtvrti polské Wroclawi vyrostl bílý dům z dílny architekta Tomasza Głowacki. Nachází se mezi rodinnými domy postavenými před druhou světovou válkou, proto se jim tvarem přizpůsobuje. Poloha na pozemku mu poskytuje mnoho výhod, a to navzdory těsné blízkosti sousedů.

Autorům projektu PAG Pracownia Architektury Glowacki se podařilo stavbu navrhnout tak, aby i přes relativně kompaktní pozemek a těsnou blízkost sousedních domů měli majitelé dostatek soukromí. Dva protilehlé rohy domu diagonálně seřízli, aby zvýraznili propojení interiéru s exteriérem. Velké prosklené plochy vtahují zahradu do interiéru a vytvářejí pocit intenzivního spojení bydlení a přírody.

Strom v interiéru rodinného domu

Propojení přírody a obytného prostoru znásobuje i další velmi harmonizující moment - v přízemí u velkých prosklení je zasazen krásný strom. Díky orientaci stavby na pozemku a její uložení hlouběji do zahrady je výhled na jiné domy izolovaný, a tak dopřává majetelům soukromí. Dopomáhá tomu i charakteristický architektonický prvek - seříznuté konce domu.

I přes blízkost sousedních domů mají dostatek soukromí
Foto: Maciej Lulko

Minimalistický exteriér i interiér

Stejně jako exteriér je interiér domu je řešen v minimalistickém stylu. Zvenku fascinuje jednoduchostí, bílou fasádou a sedlovou střechou. Obsahuje prvky, které vycházejí z původní místní architektury. V interiéru zahrnuje soubor polootevřených prostorů, které se vzájemně spojují ve vertikální i horizontální orientaci. Soustřeďují se kolem srdce domu ve formě živého stromu. V přízemí jsou denní prostory, horní podlaží patří ložnicím.

Konečný tvar stavby vychází z obdélníkového půdorysu, ale díky diagonálně zkosenými rohům stavby, působí moderně a stylově. Navíc autorům projektu podařilo na obou stranách domu vytvořit lodžie kryté střechou. Okna přes celou výšku stavby v kombinaci se střešními okny vlévají do celého interiéru záplavu denního světla. Praktickým prvkem je také krytý chodník od vstupu na pozemek až po samotný vchod do domu.

Foto: Maciej Lulko
Zdroj: www.paglowacki.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Moderní dům s výhledem na řeku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock