Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Prosluněný dům v Paradise Valley

Prosluněný dům v Paradise Valley

Ve městě Paradise Valley v Arizoně vznikl moderní dům plný slunce, otevřeného prostoru a sepětí s přírodou. Svým obyvatelům tak poskytuje nové bydlení, které však nadále uchovává odkaz starých rančových domů.

Když osadníci na západě USA opustili svá původní obydlí, začali si stavět malé nebo suterénní domy s jedním nebo dvěma pokoji. Jak se pak rodina rozrůstala, přidávaly se další místnosti. Vznikla tak série velkých otevřených místností, které byly uspořádané jedna po druhé tak, aby měla každá z nich stejně prosluněný interiér. Tento kdysi tolik oblíbený architektonický styl však na konci 20. století postupně upadal v zapomnění. Moderní dům v Paradise Valley jej však do určité míry znovu připomíná, aniž by tím přišel o komfort moderního bydlení.

Dům otevřený do krajiny

Nové stavení připomínající staré časy vyrostlo na velkém pozemku, který zajišťuje dostatek soukromí pro klidný a velkoryse řešený domov. Dům je úzce propojený s překrásnou okolní krajinou a svým obyvatelům poskytuje velký prostor určený k setkávání, ale také k chvílím vyhrazeným k trávení času docela o samotě. Za vzhledem domu přitom stojí architekti z amerického studia The Ranch Mine, kterým bylo okamžitě jasné, že se jejich klienti shodují s představami o bydlení s odkazem starých rančových domů. Stejně tak jako v době, kdy tyto domy zažívaly svůj boom, architekti i nyní vsadili na nízký, lineární profil, asymetrický půdorys nádvoří, oddělené společenské a soukromé prostory, a to včetně velkých prosklených ploch. Stěžejní pro ně byla také schopnost přivést do interiéru co nejvíce světla a zároveň interiér jakoby vtáhnout do přilehlé zahrady.

Prosluněný dům v Paradise Valley
Foto: Jason Roehner, Dan Ryan

Prvky jako voda a oheň

Na rozdíl od rančových domů nemá tento moderní dům střechu s nízkým sklonem. Střecha je v tomto případě sedlová, přičemž se pod ní ukrývá vstupní a hlavní obytný prostor. Doplňují ji ploché střechy přidružených objemů tak, aby se zachoval nízký, lineární profil a splnilo se přísné omezení na výšku domu v této specifické oblasti. Při vstupu do domu na první pohled zaujme velký betonový krb, kolem něhož vznikl komfortní prostor pro setkávání členů rodiny a přátel. Chlad bílé a šedé barvy v interiéru příjemně prohřívají prvky ze dřeva a také výhledy do slunného okolí. Jeho součástí je také terasa, bazén, vířivka a zapuštěné ohniště. K dokonalému odpočinku tak v tomto domě a jeho bezprostředním okolí nechybí vůbec nic.

Foto: Jason Roehner, Dan Ryan
Zdroj: theranchmine.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock