Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Prosluněný dům v Paradise Valley

Prosluněný dům v Paradise Valley

Ve městě Paradise Valley v Arizoně vznikl moderní dům plný slunce, otevřeného prostoru a sepětí s přírodou. Svým obyvatelům tak poskytuje nové bydlení, které však nadále uchovává odkaz starých rančových domů.

Když osadníci na západě USA opustili svá původní obydlí, začali si stavět malé nebo suterénní domy s jedním nebo dvěma pokoji. Jak se pak rodina rozrůstala, přidávaly se další místnosti. Vznikla tak série velkých otevřených místností, které byly uspořádané jedna po druhé tak, aby měla každá z nich stejně prosluněný interiér. Tento kdysi tolik oblíbený architektonický styl však na konci 20. století postupně upadal v zapomnění. Moderní dům v Paradise Valley jej však do určité míry znovu připomíná, aniž by tím přišel o komfort moderního bydlení.

Dům otevřený do krajiny

Nové stavení připomínající staré časy vyrostlo na velkém pozemku, který zajišťuje dostatek soukromí pro klidný a velkoryse řešený domov. Dům je úzce propojený s překrásnou okolní krajinou a svým obyvatelům poskytuje velký prostor určený k setkávání, ale také k chvílím vyhrazeným k trávení času docela o samotě. Za vzhledem domu přitom stojí architekti z amerického studia The Ranch Mine, kterým bylo okamžitě jasné, že se jejich klienti shodují s představami o bydlení s odkazem starých rančových domů. Stejně tak jako v době, kdy tyto domy zažívaly svůj boom, architekti i nyní vsadili na nízký, lineární profil, asymetrický půdorys nádvoří, oddělené společenské a soukromé prostory, a to včetně velkých prosklených ploch. Stěžejní pro ně byla také schopnost přivést do interiéru co nejvíce světla a zároveň interiér jakoby vtáhnout do přilehlé zahrady.

Prosluněný dům v Paradise Valley
Foto: Jason Roehner, Dan Ryan

Prvky jako voda a oheň

Na rozdíl od rančových domů nemá tento moderní dům střechu s nízkým sklonem. Střecha je v tomto případě sedlová, přičemž se pod ní ukrývá vstupní a hlavní obytný prostor. Doplňují ji ploché střechy přidružených objemů tak, aby se zachoval nízký, lineární profil a splnilo se přísné omezení na výšku domu v této specifické oblasti. Při vstupu do domu na první pohled zaujme velký betonový krb, kolem něhož vznikl komfortní prostor pro setkávání členů rodiny a přátel. Chlad bílé a šedé barvy v interiéru příjemně prohřívají prvky ze dřeva a také výhledy do slunného okolí. Jeho součástí je také terasa, bazén, vířivka a zapuštěné ohniště. K dokonalému odpočinku tak v tomto domě a jeho bezprostředním okolí nechybí vůbec nic.

Foto: Jason Roehner, Dan Ryan
Zdroj: theranchmine.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock