Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak odstranit vosk z ubrusu i ze stolu

Jak odstranit vosk z ubrusu i ze stolu

Někdy se to povede asi v každé domácnosti, i když se budeme sebevíc snažit se tomu vyhnout. Mezi nejčastější domácí nehody patří znečištění textilního ubrusu voskem, nejčastěji ze svíček, kterými jsme si slavnostní tabuli ozdobili. Neznamená to ale, že ubrus musíme vyhodit, často se situace ještě dá zachránit.

Někdy se to povede asi v každé domácnosti, i když se budeme sebevíc snažit se tomu vyhnout. Mezi nejčastější domácí nehody patří znečištění textilního ubrusu voskem, nejčastěji ze svíček, kterými jsme si slavnostní tabuli ozdobili. Neznamená to ale, že ubrus musíme vyhodit, často se situace ještě dá zachránit.

Není vosk jako vosk

Vosků, které mohou obsahovat svíčky, případně různé voskové lampy, je celá řada. Mají různé složení a čistí se pokaždé trochu jinak. Jaké to jsou?

Parafín

Nejčastější surovinou pro výrobu svíček je parafín. Ten se skládá ze směsi různých nasycených uhlovodíků a získává se nejčastěji z ropy, případně z hnědouhelného dehtu. Parafín je bez vůně a chuti a ve vodě je nerozpustný. Vedle výroby svíček se parafín používá také v lázeňství, kosmetice, ale také v různé průmyslové výrobě. Svíčky mohou být bílé, ale také barvené na nejrůznější odstíny. Parafínové svíčky obvykle obsahují 2 % oleje.

Včelí vosk

Svíčky z včelího vosku jsou také velmi populární. Často mají také specifický tvar, který na jejich původ odkazuje, a to například vzorem ve tvaru včelí plástve. Z včelího vosku lze získat svíčku dvěma způsoby, a to buď stočením plátů včelího vosku, nebo odlitím svíček z rozpuštěného vosku do formy či nějaké nádoby. Jemně voní a včelí vosk se díky svým blahodárným vlastnostem také silně využívá v kosmetice. Nejčastěji se setkáte s variantou ve žluté barvě, ale někteří výrobci včelí vosk i barví, třeba na zeleno a na červeno.

Jak odstranit vosk z ubrusu i ze stolu

Řepkový vosk

S včelím voskem se může kombinovat třeba vosk řepkový při výrobě svíček odlévaných do skleněných nádob. Při kombinaci obou druhů vosku se zvýší kvalita a délka hoření svíčky.

Sójový vosk

Častou surovinou pro domácí i komerční výrobu svíček je také vosk sójový. Výborně se barví i při domácí výrobě a má nízkou teplotu tání. Sójové svíčky se také lépe hodí, pokud chcete prostřít nějaký zvlášť oblíbený běhoun či ubrus. Výhodou sójového vosku je totiž jeho rozpustnost ve vodě, takže se snadněji vyčistí než třeba parafín. Je ale velmi měkký, takže se nehodí pro vysoké štíhlé svíce, pokud není zkombinován s nějakým tvrdším voskem. Vhodná je kombinace třeba s voskem palmovým, nebo kokosovým.

Kokosový vosk

Vyrábí se kalením kokosového oleje. Pro výrobu svíček je vhodné ho kombinovat s jiným přírodním voskem. Populární je již zmíněná kombinace s voskem sójovým. Jejich směs má nižší bod tání a vyšší vazkost, směs je krásně bílá, takže se jednoduše barví. Finální svíčky dobře hoří.

Palmový vosk a další rostlinné varianty

Dalším voskem rostlinného původu je vosk palmový. Je tvrdší než jiné druhy, takže se hodí i pro vyšší svíčky. Jednoduše se kombinuje nejen s barvami, ale také vůněmi. Svíčky se mohou vyrábět také z konopného či mandlového vosku, případně z vosků různých exotický rostlin nebo ze zeleného čaje.

Metody pro odstranění vosku

Při odstraňování vosku je vždy třeba postupovat opatrně, aby samotné čištění nezanechalo ještě větší škody než vosk. Nikdy neodstraňujte vosk, když je ještě tekutý, ale nejdříve ho nechte zatuhnout. Na ubrusy, ale i oblečení, případně jiné textilie budete vždy potřebovat zkombinovat více metod.

Jak odstranit vosk z ubrusu i ze stolu

Mechanické odstranění

Ztuhlý vosk je možné nejprve odstranit mechanicky, třeba tupou stranou čepele nože. Postupujte ale velmi opatrně, abyste nepoškodili vazbu látky. Větší kusy vosku lze sloupnout i jen tak rukou.

Chlad

Pomoci může také rychlé ochlazení třeba v mrazáku, případně za pomoci kostek ledu. Důležité je, aby ochlazení bylo co nejrychlejší. Z prudce zchlazené látky se pak vosk snadno vydrolí promnutím postiženého místa.

Teplo

Možná vám připadá absurdní, proč vosk zahřívat, když jste ho právě nechali ztuhnout. Teplo ale pomoci může, jen musíte k jeho zdroji dodat ještě něco, do čeho se zahřátý vosk vsákne. Nejčastěji budete mít doma papírové kuchyňské utěrky, případně dětské pijáky (savé papíry). Podle druhu látky dejte více vrstev papíru pod i nad voskovou skvrnu. Teplo můžete dodat buď žehličkou nebo fénem. Vosk by se měl z naprosté většiny vsáknout do papíru. Na ubrusy z přírodních tkanin můžete použít klidně žehličku, u umělých látek buď raději opatrní a použijte jen fén.

Jak odstranit vosk z ubrusu

Ubrus dejte do mrazáku. Pak látku promnete v prstech, aby se co nejvíce vosku vydrolilo. Voskové zbytky odstraňte tupou stranou čepele nože, případně za použití tepla a papírových ubrousků. Pak zůstane už jen mastná skvrna po vosku. Na její odstranění budete potřebovat trochu chemie, co rozpouští vosk. Doma nejčastěji najdete technický líh a aceton, ale lze použít i jiné rozpouštědlo, případně některý ze speciálních čisticích přípravků na skvrny.

Jen pozor na to, z jakého materiálu je ubrus ušitý. Některé tkaniny by mohly chemické prostředky poškodit, proto radši prostudujte pokyny pro praní na štítku, nebo na obale ubrusu. Rozpouštědlo nanášejte buď pomocí hadříku nebo bavlněného tamponu jemně na skvrnu, doku nezmizí. Pak ubrus vyperte jako obvykle, ale na co nejvyšší možnou teplotu (opět podle toho, co dovolí materiál látky). Líh se hodí také na skvrny od barevného vosku.

Trochu jinak to může být v případě, že se vosk vylil i na středový ubrus, který se používá jako kontrastní k velkému ubrusu. V takovém případě budete muset vyčistit ubrus i běhoun a je možné, že v případě barevně kontrastních kusů se barva z jednoho přenese i na druhý. Postupujte stejně, jako bylo popsáno výše, ale pro čištění každého odlišně barevného ubrusu použijte jiný tampon. Běhouny se ale používají někdy i samostatně, takže se vosk může dostat i na desku stolu. Jak na to, píšeme níže.

Jak odstranit vosk z ubrusu i ze stolu

Když to nejde

U menších voskových skvrn si můžete pomoci také rostlinným olejem. Ten na skvrnu naneste a olej by měl pomoci ho snadněji uvolnit. Dalším pomocníkem na skvrnu po vosku může být jedlá soda. Do 10 litrů vroucí vody dejte 5 lžiček jedlé sody. Když se rozpustí, namočte do roztoku ubrus asi na minutu (opět pozor na materiál ubrusu a doporučenou teplotu). Když skvrna nepustí hned, postup opakujte. Pokud se mastná skvrna nedaří vyčistit, zkuste odstraňovač skvrn nanést přímo na skvrnu a látku pak podržte chvíli na nádobou s vroucí vodou.

Jak odstranit vosk z nábytku

Nejsnáze se vosk odstraňuje z kovového a skleněného stolu. U nich stačí jen mechanické odstranění, takže musíte jen dávat pozor, abyste povrch nepoškrabali. Ale pozor na mechanické odstraňování u dřeva. Tím byste u nábytku mohli poškodit lak i samotné dřevo.

Takže žádný nůž, žádnou škrabku. Použijte kostku ledu, případně sáček s ledem a vosk co nejrychleji zchlaďte a pak opatrně sloupněte, pokud to jde. Můžete použít také fén a kuchyňskou utěrku nebo hadřík ze savé látky, třeba látkovou utěrku.

Jak odstranit vosk z ubrusu i ze stolu

Po vosku může na nábytku zůstat mastná skvrna. Obvykle vám na ni bude stačit mýdlová voda, voda s troškou saponátu, nebo ocet. Tím opatrně setřete skvrnu. Ale může se stát, že skvrna nebude jen na povrchu, ale už se částečně vsákla do nábytku. V takovém případě na vyčištění skvrny použijte líh, nebo technický benzín, ale jen tehdy, když nábytek není lakovaný. Líh a benzín se nehodí ani na nábytek s barevným nátěrem. Lak i barvu byste mohli poškodit.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock