Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Bonsaj může být šperkem moderního interiéru

Fíkovníky jsou nejznámější bonsaje, které najdeme u většiny pěstitelů, velmi nerady mají studenou vodu a průvan.
Fíkovníky jsou nejznámější bonsaje, které najdeme u většiny pěstitelů, velmi nerady mají studenou vodu a průvan.

Bonsaj jako dekorační prvek interiéru, důležité je vybrat si vhodný druh rostliny. Ne všechny, které se pod označením bonsaj prodávají, jsou zároveň vhodné pro pěstování v interiéru. Máme pro vás jeden osvědčený tip.

Fíkovník, často označovaný také jako fíkus, je nenáročnou a oblíbenou pokojovou rostlinou. Známých je již více než 2000 druhů a kultivarů. V poslední době se také k nám dostali velmi zajímavé formy této tradiční rostliny. Ty mohou zaujmout toho, kdo hledá něco nevšedního a málo rozšířeného.

Fíkovník maloplodých (Ficus microcarpa "Ginseng") se například dá pěstovat i ve tvaru miniaturních stromků, bonsají. Rostlina upoutá drsným a robustnějším vzhledem, nápadně ztluštělou bází, někdy i množstvím vzdušných kořenů a zejména drobnými kožovitými a nápadně lesklými listy. Rostlina se nabízí na obdivování, působí unikátně a originálně, je zcela odlišná od jiné, tradiční interiérové ​​zeleně.

Vhodný výběr rostliny

Vybrat si můžete menší, střední velké, i velmi velké exempláře. Každodenní pohled na rostlinu je vždy příjemný, nabije vás energií a harmonií. Původně roste tento druh fíkovníku v některých částech Asie. Na přirozených stanovištích dosahuje výšky až 20 m. V bytě se tohoto extrému obávat nemusíte. V Evropě se malé rostliny na prodej pěstují ve velkém v Nizozemsku. Sem jsou přineseny z Asie, kde z nich zahradníci vyprodukují atraktivní stromky v podobě bonsají. Rostlina roste pomalu, dožívá se dokonce velmi vysokého věku a bude vašim oddaným společníkem. V Asii, která je již po staletí světovým centrem pěstování bonsají, byste našli i velmi krásné exempláře právě tohoto fíkovníku.

Mezi nejoblíbenější a nejsnáze pěstovatelné pokojové bonsaje určitě patří fíkovník maloplodý
Mezi nejoblíbenější a nejsnáze pěstovatelné pokojové bonsaje určitě patří fíkovník maloplodý

Fíkovník v podobě bonsajové stromečku bude nejlépe umístit v bytě na dobře viditelné místo, samozřejmě záleží na velikosti rostliny. Větší prostory přivítají i větší exempláře, zajímavé jsou rovněž menší jedince, které ale není vhodné míchat ve skupinách s jinými pokojovými rostlinami.

Péče o fíkovník maloplodý

Fíkovníku maloplodým plně vyhovuje prostředí současných moderních bytů, během léta dokonce i pobyt venku, na terase či v zahradě. Nezapomeňte, že v létě má rád teplo, upřednostní však polostín před přímým sluncem. Pokud byste tuto bonsaj vystavili na přímé slunce, zřejmě by došlo k popálení tuhých listů. Rostlině by následně trvalo déle, než by se opět zregenerovala.

Přečtěte si také

K podzimu patří dýně

Vedle kouzelně zbarveného listí a sametových kaštanů patří k symbolům podzimu také dýně, která k nám zavítala spolu s čím dál tím oblíbenějším Halloweenem. Nejenže skvěle chutná, ale také krásně…

V zimě je vhodné pěstovat rostlinu ve světlém a chladnějším prostoru. Doporučená teplota je od 12-15 ° C. Umístění v přetopené místnosti a se sušším vzduchem je dlouhodobě nevhodné zejména pro menší rostliny. Většinou však po aklimatizováni tyto rostliny dobře snášejí i suchý vzduch. Jinak je to při vhodné péči dlouhověká a pěstitelsky nenáročná rostlina.

Bonsaj může být šperkem moderního interiéru

Nezapomeňte na zálivku

Nezbytné je dopřát rostlině pravidelnou zálivku, stačí přibližně dvakrát týdně. Mezi každým zalitím musí substrát v květináči důkladně proschnout. Kořeny tohoto fíkovníku nesnášejí přemokření, hned začínají zahnívat a současně se přidruží i opadávání listů. V létě zalévejte více, v zimě méně. Nezapomeňte kontrolovat podmisky. Může se v nich hromadit zálivková voda, kterou je třeba vylévat. Průběžně můžete, pokud máte v bytě sušší vzduch, rostliny postřikovat odstátou vodou. Viditelně jí to prospěje stejně jako pravidelné přihnojování. Přihnojovat třeba v době intenzivního růstu jednou za týden, v zimě jednou za dva či čtyři týdny.

Bonsaj může být šperkem moderního interiéru

Fíkovník samozřejmě můžete průběžně zastřihovat (za druhým a třetím listem) a tím ho postupně tvarovat. Korunka pěkně zhoustne a rostlina bude působit ještě atraktivnější a bude mít podobu bonsaje. Průběžně je třeba myslet i na přesazování. Ideální na prosazení je březen, stačí tak učinit jednou za tři roky. Při přesazování je vhodné mírně zkrátit i kořeny. Rostlina na to docela dobře reaguje.

Podobně jako ostatní druhy, i tento fíkovník citlivě reaguje na průvan, blízkost tepelného zdroje i časté přemisťování. Zareaguje opadáváním listí, nebo jejich zasycháním. Netřeba se však obávat. Opad listů nebývá masivní a ani netrvá dlouho. Zakrátko si rostlina na nové místo zvykne. Mít takový typ interiérové ​​rostliny z dalekých tropů se v moderním bytě určitě vyplatí.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock