Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Bonsaj může být šperkem moderního interiéru

Fíkovníky jsou nejznámější bonsaje, které najdeme u většiny pěstitelů, velmi nerady mají studenou vodu a průvan.
Fíkovníky jsou nejznámější bonsaje, které najdeme u většiny pěstitelů, velmi nerady mají studenou vodu a průvan.

Bonsaj jako dekorační prvek interiéru, důležité je vybrat si vhodný druh rostliny. Ne všechny, které se pod označením bonsaj prodávají, jsou zároveň vhodné pro pěstování v interiéru. Máme pro vás jeden osvědčený tip.

Fíkovník, často označovaný také jako fíkus, je nenáročnou a oblíbenou pokojovou rostlinou. Známých je již více než 2000 druhů a kultivarů. V poslední době se také k nám dostali velmi zajímavé formy této tradiční rostliny. Ty mohou zaujmout toho, kdo hledá něco nevšedního a málo rozšířeného.

Fíkovník maloplodých (Ficus microcarpa "Ginseng") se například dá pěstovat i ve tvaru miniaturních stromků, bonsají. Rostlina upoutá drsným a robustnějším vzhledem, nápadně ztluštělou bází, někdy i množstvím vzdušných kořenů a zejména drobnými kožovitými a nápadně lesklými listy. Rostlina se nabízí na obdivování, působí unikátně a originálně, je zcela odlišná od jiné, tradiční interiérové ​​zeleně.

Vhodný výběr rostliny

Vybrat si můžete menší, střední velké, i velmi velké exempláře. Každodenní pohled na rostlinu je vždy příjemný, nabije vás energií a harmonií. Původně roste tento druh fíkovníku v některých částech Asie. Na přirozených stanovištích dosahuje výšky až 20 m. V bytě se tohoto extrému obávat nemusíte. V Evropě se malé rostliny na prodej pěstují ve velkém v Nizozemsku. Sem jsou přineseny z Asie, kde z nich zahradníci vyprodukují atraktivní stromky v podobě bonsají. Rostlina roste pomalu, dožívá se dokonce velmi vysokého věku a bude vašim oddaným společníkem. V Asii, která je již po staletí světovým centrem pěstování bonsají, byste našli i velmi krásné exempláře právě tohoto fíkovníku.

Mezi nejoblíbenější a nejsnáze pěstovatelné pokojové bonsaje určitě patří fíkovník maloplodý
Mezi nejoblíbenější a nejsnáze pěstovatelné pokojové bonsaje určitě patří fíkovník maloplodý

Fíkovník v podobě bonsajové stromečku bude nejlépe umístit v bytě na dobře viditelné místo, samozřejmě záleží na velikosti rostliny. Větší prostory přivítají i větší exempláře, zajímavé jsou rovněž menší jedince, které ale není vhodné míchat ve skupinách s jinými pokojovými rostlinami.

Péče o fíkovník maloplodý

Fíkovníku maloplodým plně vyhovuje prostředí současných moderních bytů, během léta dokonce i pobyt venku, na terase či v zahradě. Nezapomeňte, že v létě má rád teplo, upřednostní však polostín před přímým sluncem. Pokud byste tuto bonsaj vystavili na přímé slunce, zřejmě by došlo k popálení tuhých listů. Rostlině by následně trvalo déle, než by se opět zregenerovala.

Přečtěte si také

Netradiční dekorace: létající sukulenty

Závěsné rostliny se hodí do zimní zahrady nebo na terasu, kde dokonale zaplní prázdný prostor a vytvoří z něj oázu klidu a harmonie. Ideální pro tento druh pěstování jsou sukulenty, které nevyžadují…

V zimě je vhodné pěstovat rostlinu ve světlém a chladnějším prostoru. Doporučená teplota je od 12-15 ° C. Umístění v přetopené místnosti a se sušším vzduchem je dlouhodobě nevhodné zejména pro menší rostliny. Většinou však po aklimatizováni tyto rostliny dobře snášejí i suchý vzduch. Jinak je to při vhodné péči dlouhověká a pěstitelsky nenáročná rostlina.

Bonsaj může být šperkem moderního interiéru

Nezapomeňte na zálivku

Nezbytné je dopřát rostlině pravidelnou zálivku, stačí přibližně dvakrát týdně. Mezi každým zalitím musí substrát v květináči důkladně proschnout. Kořeny tohoto fíkovníku nesnášejí přemokření, hned začínají zahnívat a současně se přidruží i opadávání listů. V létě zalévejte více, v zimě méně. Nezapomeňte kontrolovat podmisky. Může se v nich hromadit zálivková voda, kterou je třeba vylévat. Průběžně můžete, pokud máte v bytě sušší vzduch, rostliny postřikovat odstátou vodou. Viditelně jí to prospěje stejně jako pravidelné přihnojování. Přihnojovat třeba v době intenzivního růstu jednou za týden, v zimě jednou za dva či čtyři týdny.

Bonsaj může být šperkem moderního interiéru

Fíkovník samozřejmě můžete průběžně zastřihovat (za druhým a třetím listem) a tím ho postupně tvarovat. Korunka pěkně zhoustne a rostlina bude působit ještě atraktivnější a bude mít podobu bonsaje. Průběžně je třeba myslet i na přesazování. Ideální na prosazení je březen, stačí tak učinit jednou za tři roky. Při přesazování je vhodné mírně zkrátit i kořeny. Rostlina na to docela dobře reaguje.

Podobně jako ostatní druhy, i tento fíkovník citlivě reaguje na průvan, blízkost tepelného zdroje i časté přemisťování. Zareaguje opadáváním listí, nebo jejich zasycháním. Netřeba se však obávat. Opad listů nebývá masivní a ani netrvá dlouho. Zakrátko si rostlina na nové místo zvykne. Mít takový typ interiérové ​​rostliny z dalekých tropů se v moderním bytě určitě vyplatí.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock