Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Udržitelný dům z betonu a cypřišového dřeva

Udržitelný dům z betonu a cypřišového dřeva

V pobřežním městečku Point Lonsdale ležícím na poloostrově Bellarine ve státě Victoria v Austrálii se nachází působivý dům s příjemným interiérem. Stojící kousek od pláže poskytuje svým obyvatelům udržitelné bydlení uprostřed čarokrásné australské přírody.

Dům postavený pod taktovkou Stonehouse + Irons Architecture krášlí pozemek o velikosti 600 m2. S užitnou plochou 210 m2 představuje přesně dle přání majitelů pohodlné bydlení na důchod s minimální energetickou náročností a údržbou.

Praktický i krásný domov propojený se zahradou

Tento dům je moderní a nadčasový, přesto díky specifickému vzhledu použitého cypřišového dřeva působí příjemným rustikálním dojmem. Právě dřevo a svébytná architektura pomáhají tomuto bydlení k úzkému propojení s okolní přírodou, což jej činí ještě útulnějším. Velká okna spojují interiér s exteriérem a dodávají domu na vzdušnosti. Zdařilému propojení se zahradou napomáhá i fakt, že je domek koncipován jako přízemní a bezbariérový, aby co nejlépe sloužil v době stáří majitelů.

Hřejivé bydlení plné přirozeného světla

Při plánování a stavbě domu bylo zapotřebí počítat také se zdejším drsným podnebím. Z důvodu častých a silných větrů vanoucích od oceánu je tak dům orientován směrem do atria, které představuje příjemnou část domu určenou k setkávání rodiny i odpočinku o samotě. K ubytování dětí a vnoučat pak slouží samostatný byt v křídle orientovaném do ulice. Bydlení u pláže je plné slunečních paprsků, a to díky velkým proskleným plochám, které propojují interiér s dvorkem a zahradou.

Udržitelný dům z betonu a cypřišového dřeva
Foto: Tony Evans

Beton a cypřišové dřevo

Specifické klimatické podmínky hrály významnou roli také při výběru stavebních materiálů. Volba padla na standardní betonové tvárnice a masivní cypřišové dřevo představující finančně nenáročné řešení. Spolu se skromností forem a typizovanými detaily tak tyto materiály snížily investiční náročnost domu. Jedná se navíc o skladbu materiálů, které se perfektně hodí do klimatických podmínek oceánského pobřeží. A zatímco beton zjemňuje světlo, cypřišové dřevo vzbuzuje příjemně hřejivý dojem. Co se týče vytápění domu, o to se stará tepelné čerpadlo, a nechybí ani diskrétně navržené solární panely.

Na návštěvě v interiéru

Interiér udržitelného domu je zařízen velice útulně. Světlé tóny dřeva rozbíjejí bílé a šedé plochy. A zdá se, že uvnitř domu je využit každý centimetr plochy. Jednotlivé místnosti zdobí jen hrstka pečlivě vybraných doplňků, a tak působí stejně vzdušně a čistě jako exteriér. Pozornosti zde neunikne především velký jídelní stůl, komfortní sedací souprava, hřejivá kamna a knihovna.

Z přírodních krás poloostrova Bellarine tak bohatě čerpá svěží bydlení, které bude stárnout s grácií. A které svým obyvatelům poskytne příjemný domov, ve kterém se budou pohybovat s lehkostí.

Foto: Tony Evans
Zdroj: stonehouseirons.com.au

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock