Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Udržitelný dům z betonu a cypřišového dřeva

Udržitelný dům z betonu a cypřišového dřeva

V pobřežním městečku Point Lonsdale ležícím na poloostrově Bellarine ve státě Victoria v Austrálii se nachází působivý dům s příjemným interiérem. Stojící kousek od pláže poskytuje svým obyvatelům udržitelné bydlení uprostřed čarokrásné australské přírody.

Dům postavený pod taktovkou Stonehouse + Irons Architecture krášlí pozemek o velikosti 600 m2. S užitnou plochou 210 m2 představuje přesně dle přání majitelů pohodlné bydlení na důchod s minimální energetickou náročností a údržbou.

Praktický i krásný domov propojený se zahradou

Tento dům je moderní a nadčasový, přesto díky specifickému vzhledu použitého cypřišového dřeva působí příjemným rustikálním dojmem. Právě dřevo a svébytná architektura pomáhají tomuto bydlení k úzkému propojení s okolní přírodou, což jej činí ještě útulnějším. Velká okna spojují interiér s exteriérem a dodávají domu na vzdušnosti. Zdařilému propojení se zahradou napomáhá i fakt, že je domek koncipován jako přízemní a bezbariérový, aby co nejlépe sloužil v době stáří majitelů.

Hřejivé bydlení plné přirozeného světla

Při plánování a stavbě domu bylo zapotřebí počítat také se zdejším drsným podnebím. Z důvodu častých a silných větrů vanoucích od oceánu je tak dům orientován směrem do atria, které představuje příjemnou část domu určenou k setkávání rodiny i odpočinku o samotě. K ubytování dětí a vnoučat pak slouží samostatný byt v křídle orientovaném do ulice. Bydlení u pláže je plné slunečních paprsků, a to díky velkým proskleným plochám, které propojují interiér s dvorkem a zahradou.

Udržitelný dům z betonu a cypřišového dřeva
Foto: Tony Evans

Beton a cypřišové dřevo

Specifické klimatické podmínky hrály významnou roli také při výběru stavebních materiálů. Volba padla na standardní betonové tvárnice a masivní cypřišové dřevo představující finančně nenáročné řešení. Spolu se skromností forem a typizovanými detaily tak tyto materiály snížily investiční náročnost domu. Jedná se navíc o skladbu materiálů, které se perfektně hodí do klimatických podmínek oceánského pobřeží. A zatímco beton zjemňuje světlo, cypřišové dřevo vzbuzuje příjemně hřejivý dojem. Co se týče vytápění domu, o to se stará tepelné čerpadlo, a nechybí ani diskrétně navržené solární panely.

Na návštěvě v interiéru

Interiér udržitelného domu je zařízen velice útulně. Světlé tóny dřeva rozbíjejí bílé a šedé plochy. A zdá se, že uvnitř domu je využit každý centimetr plochy. Jednotlivé místnosti zdobí jen hrstka pečlivě vybraných doplňků, a tak působí stejně vzdušně a čistě jako exteriér. Pozornosti zde neunikne především velký jídelní stůl, komfortní sedací souprava, hřejivá kamna a knihovna.

Z přírodních krás poloostrova Bellarine tak bohatě čerpá svěží bydlení, které bude stárnout s grácií. A které svým obyvatelům poskytne příjemný domov, ve kterém se budou pohybovat s lehkostí.

Foto: Tony Evans
Zdroj: stonehouseirons.com.au

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Mikrobyty – novinka, která láká české investory

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock