Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kulatý dům uprostřed lesa

Kulatý dům uprostřed lesa

Tajemný les poblíž Varšavy projasnil působivý kulatý dům, který se stal jeho přirozenou součástí. Připomíná obrovský kmen stromu s řadou otvorů a svým obyvatelům tak poskytuje nevšední domov v náruči přírody.

Kulatý dům byl postaven v blízkosti Kampinoského národního parku ve východní části centrálního Polska. Není tedy daleko od vesnice Żelazowa Wola, ve které se narodil slavný skladatel Frédéric Chopin. Působivý dům tak vznikl v působivém prostředí. Les, ve kterém se nachází, skrývá své tajemství. Dům byl navržen na základě této filosofie, a to Przemysławem Olczykem ze studia Mobius architekci.

Dům ponořený do lesní krajiny

Budova s kruhovým půdorysem zaujímá rozlohu o velikosti 400 m2. Tím, že je postavena v bezprostřední blízkosti lesa, se některé ze stromů stávají přímou součástí konstrukce. Ta je železobetonová a doplňují ji panely z exotického dřeva okoumé ze západu Afriky. Toto dřevo je velice elegantní a bez suků. Právě díky němu se dům může ponořit do lesní krajiny, kterou nezatěžuje svou velikostí. Jeho neobvyklý tvar evokuje kmen s vyříznutými otvory. Ty vypadají jako kapsy, ve kterých se nacházejí jednotlivé místnosti. Rozsáhlý písčitý pozemek hustě pokrytý borovicemi tak pro kulatý dům vytvořil naprosto jedinečnou scenérii.

Komunikace mezi přírodou a architekturou

Kulatý dům zdobí dřevěné kapsy místností a intimní prosklené výklenky. Obyvatelé tak mohou mít pocit, jako by neustále kráčeli mezi stromy. Umně zakomponovaná prosklení rozostřují hranice mezi interiérem a exteriérem, navíc do domu přinášejí dostatek přirozeného světla. Určujícím prvkem tohoto bydlení je svoboda, intimita a v neposlední řadě také komunikace architektury s přírodou. Majitel domu si sice cení soukromí, ale nechtěl, aby se dům zcela uzavřel svému okolí. V reakci na tyto zdánlivě protichůdné konstrukční předpoklady vzniklo ve střední části domu působivé atrium. To se opticky vpíjí do interiéru domu plného přirozeného světla, přírodních materiálů a velkorysého zasklení. Netradiční dům doplňuje i SPA zóna a několik teras, které umožňují další kontakt s přírodou.

Kulatý dům uprostřed lesa
Foto: Paweł Ulatowski

Interiér kulatého domu

Prostor uvnitř domu připomíná soukromou uměleckou galerii. Majitel domu je totiž vášnivým sběratelem umění. Na vytříbený vkus majitele odkazuje rovněž originální schodiště, které je výrazným prvkem interiéru. Všechny místnosti se přitom vyznačují rafinovanou hrou s přírodními materiály. Písečná krajina s vysokou trávou a borovicemi rostoucími v této oblasti k tomu vytváří pozadí, které se neustále mění. Interiér domu se vyznačuje zdrženlivostí detailů, což zdůrazňuje eleganci materiálů a jednoduchost vybavení. Díky minimalistickému stylu v interiéru mohou teprve naplno vyniknout výhledy do lesní krajiny. Ty zdobí nejen společenskou část domu, ale také tu relaxační. Například luxusně zařízené koupelny s výhledem do krajiny jsou tak dokonalým prostředím k odpočinku těla i mysli.

Šedobílý interiér prohřátý dřevem a osvěžený designovým schodištěm poskytuje netradiční útočiště uprostřed překrásné přírody. V symbióze s lesní krajinou vypadá, jako by tu stál odjakživa. Přece jen je ale ukázkou moderní architektury, která zůstává věrná kvalitním přírodním materiálům.

Foto: Paweł Ulatowski
Zdroj: mobius.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock