Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Pasivní dům SkyGarden se střešní zahradou

Pasivní dům SkyGarden se střešní zahradou

Ve Varšavě se nedaleko komunikace nachází zajímavě řešený pasivní dům, na jehož střeše byla vytvořena specifická celoroční zahrada. Jmenuje se SkyGarden a jeho název mluví za vše.

Působivý pasivní dům navrhli architekti Liliana Krzycka, Rafał Pieszko a Adam Baczewski z ateliéru Menthol Architects. Tento ateliér již vyvinul celou řadu konceptů energeticky účinných obytných budov. Soustředí se na propojení estetických a funkčních hodnot s řešeními, která budovám umožňují získat status pasivního bydlení.

Energeticky úsporné bydlení

Dům SkyGarden poskytuje včetně zahrady a garáže užitnou plochu o velikosti 219 m2. Jeho největší ozdobou a současně velice praktickým prvkem je celoroční střešní zahrada, která představuje symbiózu mezi domem a přírodou. Podle architektů má totiž obyvatele domu povzbuzovat k péči o ni a k využívání jejích produktů. Čím více péče tak obyvatelé zahradě věnují, tím větší bude jak úroda, tak úspory ve spotřebě energie. Ve srovnání s klasickým rodinným domem je na vytápění a větrání domu SkyGarden zapotřebí jen malé množství energie. Tento pasivní dům totiž k výrobě teplé vody a jejího ohřevu využívá energii slunce a země. Architekti jej navrhli tak, aby se maximálně přizpůsobil vnějším podmínkám. Jedním z praktických prvků je speciálně navržený prostor centrální haly s možností přirozeného větrání pomocí komínového tahu.

Zahrada na střeše domu

Zahrada integrovaná do těla budovy v zimě akumuluje teplo, zatímco v létě zabraňuje nežádoucímu přehřívání objektu. Systém posuvných panelů na fasádě plní důležitý úkol z hlediska energetické bilance, zároveň však poskytuje i dostatečné soukromí. Posuvné panely jsou vyrobeny ze dřeva a dokonale doplňují bílou fasádu domu. Architekti chtěli navrhnout dům, který by obyvatelům nabídl další místo pro práci a odpočinek. Dům, který by dal vzniknout oáze zeleně s celoroční zahradou určenou k pěstování květin, bylinek, ovoce a zeleniny. Specifická zahrada tak může fungovat jako další zelený obývací pokoj, pracovna či dětská herna. Může se ale také stát příjemným meditačním koutkem uprostřed zeleně, která je přítomná po celý rok.

Pasivní dům SkyGarden se střešní zahradou

Bydlení v pasivním domě

Dům pokorně vyhlížející do krajiny, která není poznamenaná velkou zástavbou, zaujme svým křehkým vzhledem. Vděčí za něj hojnému použití světlého dřeva, které příjemně koresponduje s bílou fasádou. Zeleň pak celou kompozici dokonale osvěžuje. V pasivním domě kráčí praktická stránka ruku v ruce s tou estetickou. Poskytuje svým obyvatelům útulné bydlení s velkorysými výhledy do přírody. Energetická úspornost pak činí tento domov uživatelsky velice přátelským.

Ve Varšavě tak pod taktovkou architektů vyrostl poněkud netradiční pasivní dům. Spolu se střešní zahradou vyzývá k péči o přírodu, která může vydat hodně ze svého bohatství.

Zdroj: menthol.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock