Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rodinný dům s výhledem do krásné jihočeské krajiny

Rodinný dům s výhledem do krásné jihočeské krajiny

Jedinečné výhledy na pohoří Blanského lesa a jeho nejvyšší vrchol Kleť učarovaly rodině, která si na pozemku vysnila pasivní, zděný a co nejvíce prosklený dům. S ohledem na poměrně úzkou parcelu tak zde pod taktovkou architekta Josefa Vostrackého vyrostl dům ve tvaru luku, který svým obyvatelům poskytuje až trojrozměrné výhledy.

Obloukový tvar domu vyhovuje úzkému pozemku o šířce 16 m mnohem více, než kdyby byl tradičně hranatý. Díky tomuto řešení navíc došlo i k oddálení obytných prostor od hranice pozemku a zajištění dostatečného pocitu soukromí. Tvar domu je přirozený a jemný, intimní odstup je vyplněný zahradou. Stavební pozemek směřuje svou delší stranou na jih, zatímco na západě otevírá výhledy na pohoří Blanského lesa.

Uspořádání domu

Přízemí domu navazuje na úroveň parcely u příjezdu a na západní straně přechází v krytou terasu chráněnou skleněnou stěnou. Ta je díky sloupům vyzdvižena nad úroveň zahrady. Podlaha podzemního podlaží se nachází zhruba pod třetinou přízemí a navazuje na zarovnanou dolní část zahrady. Pod přesahem střechy vedoucím až k hlavním dveřím na severní straně jsou dvě parkovací stání. Za zádveřím vede chodba, z níž se dá vstoupit do jednotlivých místností v domě. K těm patří jídelna, kuchyně, prosklený obývací pokoj, další dva pokoje, koupelna a šatna, přičemž ložnice má vlastní koupelnu se saunou.

Rodinný dům s výhledem do krásné jihočeské krajiny
Foto: Petr Zikmund

Pasivní rodinný dům

Co se týče konstrukce rodinného domu, k vyzdění obvodového zdiva v přízemí byly použity broušené cihly HELUZ FAMILY 25, které se v tloušťce 250 mm používají pro konstrukce s dodatečnou izolací. K zateplení posloužila minerální rohož ve dvojitém roštu a zavěšená fasáda z desek a modřínových latí. Zděná stavba v kombinaci s hliníkovými okenními systémy Schüco AWS 90.SI s tepelně izolačními trojskly splnila představu majitele o pasivním domě. Díky chytrému řešení z něj totiž v zimních měsících neuniká tepelná energie a v létě se zase interiér nepřehřívá. K tepelné pohodě v interiéru přispělo rovněž vytápění pomocí tepelného čerpadla s vrtem.

Interiér je zařízen v minimalistickém stylu, a tak je dostatečně otevřený, světlý a vzdušný. Mezi dekorativní prvky, kterých je zde pomálu, patří zejména obrazy, pokojové květiny, ale především dechberoucí výhledy do okolní krajiny. Převažuje zde bílá barva v kombinaci se světlými odstíny dřeva. Ve dne interiér prosvětluje dostatečné množství slunečních paprsků, jakmile se setmí, přicházejí ke slovu originální designová svítidla.

Foto: Petr Zikmund
Zdroj: www.heluz.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock