Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rodinný dům s výhledem do krásné jihočeské krajiny

Rodinný dům s výhledem do krásné jihočeské krajiny

Jedinečné výhledy na pohoří Blanského lesa a jeho nejvyšší vrchol Kleť učarovaly rodině, která si na pozemku vysnila pasivní, zděný a co nejvíce prosklený dům. S ohledem na poměrně úzkou parcelu tak zde pod taktovkou architekta Josefa Vostrackého vyrostl dům ve tvaru luku, který svým obyvatelům poskytuje až trojrozměrné výhledy.

Obloukový tvar domu vyhovuje úzkému pozemku o šířce 16 m mnohem více, než kdyby byl tradičně hranatý. Díky tomuto řešení navíc došlo i k oddálení obytných prostor od hranice pozemku a zajištění dostatečného pocitu soukromí. Tvar domu je přirozený a jemný, intimní odstup je vyplněný zahradou. Stavební pozemek směřuje svou delší stranou na jih, zatímco na západě otevírá výhledy na pohoří Blanského lesa.

Uspořádání domu

Přízemí domu navazuje na úroveň parcely u příjezdu a na západní straně přechází v krytou terasu chráněnou skleněnou stěnou. Ta je díky sloupům vyzdvižena nad úroveň zahrady. Podlaha podzemního podlaží se nachází zhruba pod třetinou přízemí a navazuje na zarovnanou dolní část zahrady. Pod přesahem střechy vedoucím až k hlavním dveřím na severní straně jsou dvě parkovací stání. Za zádveřím vede chodba, z níž se dá vstoupit do jednotlivých místností v domě. K těm patří jídelna, kuchyně, prosklený obývací pokoj, další dva pokoje, koupelna a šatna, přičemž ložnice má vlastní koupelnu se saunou.

Rodinný dům s výhledem do krásné jihočeské krajiny
Foto: Petr Zikmund

Pasivní rodinný dům

Co se týče konstrukce rodinného domu, k vyzdění obvodového zdiva v přízemí byly použity broušené cihly HELUZ FAMILY 25, které se v tloušťce 250 mm používají pro konstrukce s dodatečnou izolací. K zateplení posloužila minerální rohož ve dvojitém roštu a zavěšená fasáda z desek a modřínových latí. Zděná stavba v kombinaci s hliníkovými okenními systémy Schüco AWS 90.SI s tepelně izolačními trojskly splnila představu majitele o pasivním domě. Díky chytrému řešení z něj totiž v zimních měsících neuniká tepelná energie a v létě se zase interiér nepřehřívá. K tepelné pohodě v interiéru přispělo rovněž vytápění pomocí tepelného čerpadla s vrtem.

Interiér je zařízen v minimalistickém stylu, a tak je dostatečně otevřený, světlý a vzdušný. Mezi dekorativní prvky, kterých je zde pomálu, patří zejména obrazy, pokojové květiny, ale především dechberoucí výhledy do okolní krajiny. Převažuje zde bílá barva v kombinaci se světlými odstíny dřeva. Ve dne interiér prosvětluje dostatečné množství slunečních paprsků, jakmile se setmí, přicházejí ke slovu originální designová svítidla.

Foto: Petr Zikmund
Zdroj: www.heluz.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock