Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Když se "stodola" inspiruje katalogovými domy

Když se "stodola" inspiruje katalogovými domy

V současnosti se stále častěji můžeme setkávat s výstavbou novostaveb na okrajích měst, kde je klid od ruchu města, současně to do něj však není daleko. Stejně tomu bylo i na okraji holandské obce Werkhoven, kde stojí nová obytná zóna s typickými katalogovými domy, které jsou od sebe téměř k nerozeznání. Pozemek si tu koupili také mladí manželé, kteří po tuctovém domě zrovna netoužili.

Část domu otevřená po střechu

Zastavěné pozemky měly pravoúhlý tvar, ale pozemek, který si koupili manželé, měl tvar trojúhelníku. Postavené katalogové domy mají ostrou sedlovou střechu, proto i zde architekti začali touto nezbytností. Zevnitř je část interiéru otevřena až po střechu - zde se nachází denní zóna, přičemž část tvoří uzavřený prostor - a nachází se v ní ložnice a koupelny.

Dům uprostřed zahrady

Architekti nemohli převzít rozdělení pozemku podle těch okolních - na předzahrádku a zadní dvůr. Okolní domy byly postaveny v přední části pozemku. Nedovoloval jim to totiž trojúhelníkový tvar jejich pozemku. Stavbu proto položili šikmo doprostřed pozemku. Nakonec se to ukázalo jako velká výhoda. Proč? Protože ze zadní, tedy širší části pozemku, je krásný výhled na pole a stromy. Dvůr je tak během dne příjemně stíněný.

Když se "stodola" inspiruje katalogovými domy

Tři hlavní prvky

Ke dvěma základním prvkům domu, kterými jsou štítová střecha a uzavřena noční či funkční část interiéru, přidali architekti zajímavou dělící linii, která vede z interiéru až do zahrady. Je to vlna či křivka, ve které je zabudováno několik funkcí: kuchyňská linka, prádelna, hygienické zázemí, šatna a sklad. Pokračuje venku v podobě dřevěného zahradního plotu, který odděluje sluneční terasu od parkovacího prostoru.

Sklo přímo v konstrukci

V denní části podporují střechu tři dřevěné sloupy. Jsou umístěny tak, aby nepřekážely ve výhledu. Tato část domu je totiž prosklená a nabízí výhled na stromy a pole. Nachází se zde obývák spojený s kuchyní a jídelnou. Naopak ze strany sousedů je stavba uzavřena. Architekti kladli speciální důraz na to, aby dům zůstal vzhledově čistý, a to i po řešení náročnějších konstrukčních otázek. Jedním z důkazů je i fakt, že kromě tří dřevěných posuvných rámů oken, je sklo umístěno přímo do konstrukce.

autoři projektu: Ruud Visser a Fumi Hoshino

Zdroj: www.rvarchitectuur.nl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

"Hygge styl" Šakvice

DARK LIVING

Koupelna SEACUBE

Interiér domu, promyšlený do detailů

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Sledujte nás

Nejčtenější články

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Rady do malé zahrady

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock