Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nepraktický pozemek se stal výzvou pro nový rodinný dům

Moderní řešení architektů nejednou překvapí. Dokáží překonat negativa pozemků, dokonce je přeměnit na výhody.
Moderní řešení architektů nejednou překvapí. Dokáží překonat negativa pozemků, dokonce je přeměnit na výhody.

Architekt Przemek Olczyk ze studia Mobius Architekci dokázal, že negativa nepraktických pozemků se s trochou důmyslnosti mohou přeměnit ve výhody. Díky jeho chytrému řešení tak na problematickém terénu vápencového útesu v údolí Visly vznikl jeden z nejkrásnějších moderních domů Krakova.

Oblast okolo přírodního parku Bielańsko-Tyniec lemují převážně domy s obytným podkrovím. Toto praktické pojetí bydlení vyplývá z místních zákonů, které mají za cíl zachovat tradiční formy domů s nízkou intenzitou budov. Výjimkou se tak nemohl stát ani dům na útesu, jehož podoba rovněž vzešla z místních podmínek.

Dům na útesu

Architekt musel v prvé řadě vyřešit výškový rozdíl na pozemku, který byl prakticky roztržen na polovinu. Díky tomu došlo k jistým omezením stavebních možností, která však paradoxně dala vzniknout originálnímu domu s nadčasovým rozměrem. Architekt totiž přišel s řešením v podobě převráceného boxu, který propojil dosud oddělené části pozemku. Tím dosáhl i plynulého navázání interiéru na exteriér. Vznikl tak naprosto jedinečný dům, který překvapí kvalitou použitých materiálů i vizitkou architekta, který je uznávaný doma i ve světě.

Hlavní výzvou pro architekta bylo vypořádat se s 8 metrovým vápencovým srázem.
Hlavní výzvou pro architekta bylo vypořádat se s 8 metrovým vápencovým srázem.
Foto: Pawel Ulatowski

Soulad použitých materiálů

O příjemnou kompaktnost tohoto netradičního rodinného domu se zasloužilo příjemné splývání materiálů, které jsou použité jak venku, tak vevnitř. Tato zajímavá filosofie se do domu vepsala díky interiérové architektce Monice Kozłowské, která dala v interiéru prostor materiálům a tvarům, jež plynule navazují na vnější charakter stavby. Břidlice použitá v koupelně tak přímo odkazuje na tu, která dostala místo kolem bazénu a v případě opláštění střechy. Chladný kámen zase zjemňuje dubové dřevo na stěnách a americký ořech na podlaze. Vzniká tak příjemně vyvážené bydlení, které je kompaktní, stylové a odkazující na přírodní materiály.

Přečtěte si také

Svěží dům v Thajsku

V jedné z thajských ulic se nachází dům, který prošel důkladnou rekonstrukcí. Svým atypickým vzhledem vyčnívá z řady okolních domů. Plný svěží zeleně a invence architektů zaujme nejednoho…

Uspořádání rodinného domu

V nejnižší části pozemku se nachází rekreační zóna a ubytování pro hosty. Nechybí tu hřiště ani tenisový kurt. Nejvyšší část pozemku se naopak stala místem denní zóny, kterou zkrášlují působivé výhledy do daleka. Tomuto prostoru dominuje prostorný obývací pokoj s křesly a masivním krbem. Zóna je multifunkční, nachází se zde pracovní koutek i herna pro děti.

Prostorný obývací pokoj s masivním krbem, nábytek Vitry a židle od chorvatského umělce.
Prostorný obývací pokoj s masivním krbem, nábytek Vitry a židle od chorvatského umělce.
Foto: Pawel Ulatowski

Zajímavě řešená je také soukromá část domu s ložnicemi a hygienickým zázemím. Část interiéru umístěna na vyvýšeném pozemku je přitom od sousedství oddělena dvěma křídly, která obsahují další funkce - prádelnu, spíž, garáž a plavecký bazén. Dům odrážející se ve vodní hladině chrání výrazná ramena, která jakoby vytvářela kapuci. Ta nejenže odkazuje na tradiční lidovou architekturu, ale zároveň poskytuje prostor pro četné balkóny a terasy. 

Na první pohled velmi nepraktický pozemek tak dal vzniknout vysoce modernímu bydlení, které přistupuje na prvky lokální architektury i charakter okolních přírodních krás. Dům na útesu si tedy právem vysloužil prestížní evropské ocenění European Property Awards za nejlepší rodinný dům v Polsku. Rovněž byl nominován na Cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe.

Foto: Pawel Ulatowski
Zdroj: www.mobius.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Moderní dům s výhledem na řeku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock