Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům ze dřeva, kamene a betonu s výhledem do krajiny

Dům ze dřeva, kamene a betonu s výhledem do krajiny

Severně od brazilského města Sao José dos Campos, v hornaté, zalesněné krajině Santo Antônio do Pinhal vyrostl pod názvem CM Residence zajímavě řešený rodinný dům. Stíněný stromy a střešními přesahy nabízí příjemné a vysoce komfortní útočiště uprostřed divukrásné brazilské přírody.

Hlavním poznávacím prvkem tohoto poněkud netradičního domu je zajímavá skladba materiálů použitých k jeho výstavbě. Prolínají se patro po patru a každý z nich nabízí pohledově a pocitově něco jiného. Zatímco dřevo navozuje hřejivý pocit útulnosti, kámen a beton zmírňují dopady horkých slunečních paprsků a dodávají bydlení osvěžující chladivý dotek.

Stavba ze dvou bloků

Dům vyrostl na velkorysém pozemku, na němž zaujímá plochu o velikosti 408,35 m². Za svůj neobyčejný vzhled vděčí architektům ze studia Reinach Mendonça Arquitetos Associados, kteří se k nově vznikajícímu bydlení postavili s respektem k přírodě. Architekti Henrique Reinach a Maurício Mendonça stavbu směřovali spíše do výšky, a tak je její dopad na okolní prostředí menší. Díky zajímavě řešeným základům navíc jakoby vrůstá do zahrady. Dva bloky, z nichž je stavba tvořena, vznikly rozdílnými stavebními postupy. Nejnižší podlaží bylo postaveno z betonu a kamenného zdiva. Tento prostor domu funguje jako technický, a tak je doplněn jen docela malými okny. Konstrukce horních dvou podlaží je ze dřeva.

Dům ze dřeva, kamene a betonu s výhledem do krajiny
Foto: Nelson Kon

Vazba mezi materiály i přírodou

Použití betonu se neomezuje pouze na spodní podlaží, prvky z betonu se objevují také ve dvou horních podlažích, které mají dřevěnou konstrukci. Prostřední patro zaujímá největší plochu bydlení a stejně jako zbytek domu představuje příjemnou symbiózu jak mezi jednotlivými materiály, tak mezi interiérem a exteriérem. Dovnitř totiž doslova vplouvají neustále se měnící obrazy přírody, což je umožněno díky velkoplošným skleněným panelům. Ty poskytují obyvatelům domu dechberoucí výhledy na čarokrásnou horskou krajinu.

Bydlení s venkovní kuchyní i bazénem

Hlavní prostor v prostředním podlaží sestává z obývacího pokoje propojeného s kuchyní a jídelnou. O útulnou atmosféru se v této společenské zóně stará krb zasazený do prosklené stěny. Hlavní roli zde hraje dřevo a také mohutné prosklené stěny, které jakoby z této části domu vytvářely další velkou terasu. Jak už bylo zmíněno, také v tomto prostoru se o slovo hlásí beton, a to jak s hladkým povrchem, tak s povrchem vytvořeným bedněním z neopracovaných prken. Prostřední podlaží rovněž ukrývá pokoje pro hosty. Z obývací části lze vstoupit na krytou terasu, kterou doprovází venkovní kuchyně a čtvercový bazén. Umístění obou kuchyní je tak naprosto unikátní. Nerespektují totiž brazilskou tradici, kdy kuchyně mívají ryze servisní funkci. V případě tohoto domu jsou naopak jeho plnohodnotnou součástí.

Dům ze dřeva, kamene a betonu s výhledem do krajiny
Foto: Nelson Kon

Místo jako stvořené k relaxaci

Nejvyšší podlaží poskytuje ty nejkrásnější výhledy do přírody. Nachází se v něm ložnice a pracovna. Horní podlaží je s tím prostředním na místo podlahy propojeno pomocí volného prostoru. Působivý interiér plný dřeva je proti intenzivnímu slunečnímu záření chráněn velkými střešními přesahy. Také tady tak architekti mysleli na důležitou hru světla a stínu. Tímto způsobem je koncipován celý dům, který působí příjemným a útulným dojmem, přičemž v obzvláště horkých dnech dokáže poskytnout vytoužené chladnější prostředí. Kromě střešních přesahů se o příjemné zastínění starají také mříže z dřevěných latí.

V zalesněné krajině Santo Antônio do Pinhal tak bez větších zásahů do okolí vzniklo útulné a velice komfortní bydlení. Dům postavený v úzkém kontaktu s přírodou poskytuje příjemně otevřený prostor pro život, inspirativní výhledy i zajímavou souhru materiálů.

Foto: Nelson Kon
Zdroj: rmaa.com.br

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock