Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům v proluce

Dům má tři podlaží a každé je svébytnou zónou. Vzájemně jsou propojena schodištěm a prostory otevřenými přes více podlaží.
Dům má tři podlaží a každé je svébytnou zónou. Vzájemně jsou propojena schodištěm a prostory otevřenými přes více podlaží.

Architekti Hynek Holiš a Šárka Holišová Šochová vedou již několik let úspěšný ateliér v Praze. Dvojice hledala pozemek pro stavbu vlastního domu v okolí Benešova po dlouhá léta, kdy nakonec narazili na proluku nedaleko centra města. Dům, který zde byl postaven, navazuje na sousední řadové domy a přeci díky svému minimalistickému vzhledu vyniká.

Dům stojí kousek od centra

Hledání pozemku, který by byl pro architektonickou dvojici ideální, nebylo vůbec snadné. Nakonec narazili na pozemek s původní zástavbou. Ten se nachází 5 minut chůze od náměstí, s malou zahradou, která s ostatními opticky vytváří jeden velký sad. Na pozemku stál jednopodlažní dům vhodný ke zbourání, částečně podsklepený kamenným sklípkem s cihelnou klenbou.

Dvě ložnice i pokoj pro hosty

Koncept na to, jak bude dům vypadat, se architektům zrodil v hlavě už v den, kdy viděli pozemek poprvé. Na ateliéru (který slouží i jako pokoj pro hosty), garáži a zázemí domu je posazena obytná část s polozapuštěným a převýšeným obývacím pokojem a kuchyní s jídelnou, která je propojena se zahradou – a nad tím je klidová část, kde najdeme dvě ložnice a koupelnu.  Dvůr od ulice dělí plechová brána. Jednotlivé části domu záměrně výškově navazují na okolní římsy a hřebeny a utváří řád v protiváze k prolomení hmoty v ulici.

Stěny v interiéru jsou omítané nebo z režného zdiva
Stěny v interiéru jsou omítané nebo z režného zdiva
Foto: Tomáš Rasl

Byly použity kvalitní materiály

„Konstrukčně byl dům navržený jako vyzdívaný z tvárnic Durisol s železobetonovými stropy. Chtěli jsme ale také využít cihly z původního domu, což se povedlo u štítových nosných stěn, které nemusí být tepelně izolační. Nakonec to stačilo na přízemí, ostatní cihly jsou nové. Od začátku jsme také věděli, že když cihly, tak neomítané s přiznáním nekonečné struktury a všech nedokonalostí.“ říká architekt.

Přečtěte si také

Bílý dům mezi stromy

Minimalistický bílý dům na sebe upozorňuje jakousi výjimečnou čistotou. Jeho jednoduchá elegance, hranaté linie i čistá bílá se tyčí uprostřed vzrostlých stromů a doplňují je. Interiér vás zaujme…

O ohřev vody i vzduchu v domě se stará plynový kotel umístění v hospodářské místnosti mezi štítek k sousedovi a kuchyňskou stěnou. Zároveň se sem povedlo umístit i pračku se sušičkou. Podlahy v domě jsou z litého terazza nebo je pokrývají celoplošné koberce. Stěny jsou omítané či z režného cihelného zdiva, schody a nábytek jsou pak vyrobeny z modřínu. Venku najdeme na domu světlou dvouvrstvou štukovou omítku, v přízemí černě natřené betonové cihly, černou vstupní bránu tvořící kontrast k jinak světlé fasádě domu.

Zahrada dotváří kouzlo celého domu

„Nedílnou součástí je návrh zeleně s dominantou vstupního dvorku, dřezovcem trojtrnným, mohutnými modrými hortenziemi v zadním dvorku a samotnou zahradou za domem, rozdělenou živými ploty z buxusů a trav do tří za sebou řazených částí - “okrasnou” s levandulemi, bobkovišní a spoustou trvalek doplněnou o bylinky k přípravě jídel, pobytovou s ohništěm a muchovníkem a užitnou s jahodami, malinami, angrešty, jabloní a višní.“ doplnil architekt. 

Foto: Tomáš Rasl
Zdroj: www.hsarchitekti.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock