Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům v proluce

Dům má tři podlaží a každé je svébytnou zónou. Vzájemně jsou propojena schodištěm a prostory otevřenými přes více podlaží.
Dům má tři podlaží a každé je svébytnou zónou. Vzájemně jsou propojena schodištěm a prostory otevřenými přes více podlaží.

Architekti Hynek Holiš a Šárka Holišová Šochová vedou již několik let úspěšný ateliér v Praze. Dvojice hledala pozemek pro stavbu vlastního domu v okolí Benešova po dlouhá léta, kdy nakonec narazili na proluku nedaleko centra města. Dům, který zde byl postaven, navazuje na sousední řadové domy a přeci díky svému minimalistickému vzhledu vyniká.

Dům stojí kousek od centra

Hledání pozemku, který by byl pro architektonickou dvojici ideální, nebylo vůbec snadné. Nakonec narazili na pozemek s původní zástavbou. Ten se nachází 5 minut chůze od náměstí, s malou zahradou, která s ostatními opticky vytváří jeden velký sad. Na pozemku stál jednopodlažní dům vhodný ke zbourání, částečně podsklepený kamenným sklípkem s cihelnou klenbou.

Dvě ložnice i pokoj pro hosty

Koncept na to, jak bude dům vypadat, se architektům zrodil v hlavě už v den, kdy viděli pozemek poprvé. Na ateliéru (který slouží i jako pokoj pro hosty), garáži a zázemí domu je posazena obytná část s polozapuštěným a převýšeným obývacím pokojem a kuchyní s jídelnou, která je propojena se zahradou – a nad tím je klidová část, kde najdeme dvě ložnice a koupelnu.  Dvůr od ulice dělí plechová brána. Jednotlivé části domu záměrně výškově navazují na okolní římsy a hřebeny a utváří řád v protiváze k prolomení hmoty v ulici.

Stěny v interiéru jsou omítané nebo z režného zdiva
Stěny v interiéru jsou omítané nebo z režného zdiva
Foto: Tomáš Rasl

Byly použity kvalitní materiály

„Konstrukčně byl dům navržený jako vyzdívaný z tvárnic Durisol s železobetonovými stropy. Chtěli jsme ale také využít cihly z původního domu, což se povedlo u štítových nosných stěn, které nemusí být tepelně izolační. Nakonec to stačilo na přízemí, ostatní cihly jsou nové. Od začátku jsme také věděli, že když cihly, tak neomítané s přiznáním nekonečné struktury a všech nedokonalostí.“ říká architekt.

Přečtěte si také

Penthouse BMMT s relaxační zahradou

Na levém břehu Dunaje leží bratislavské obchodní centrum Eurovea, které spojuje nábřeží s centrem města. Zahrnuje kancelářské prostory, byty a hotel. Toto velkorysé obchodní centrum se navíc může…

O ohřev vody i vzduchu v domě se stará plynový kotel umístění v hospodářské místnosti mezi štítek k sousedovi a kuchyňskou stěnou. Zároveň se sem povedlo umístit i pračku se sušičkou. Podlahy v domě jsou z litého terazza nebo je pokrývají celoplošné koberce. Stěny jsou omítané či z režného cihelného zdiva, schody a nábytek jsou pak vyrobeny z modřínu. Venku najdeme na domu světlou dvouvrstvou štukovou omítku, v přízemí černě natřené betonové cihly, černou vstupní bránu tvořící kontrast k jinak světlé fasádě domu.

Zahrada dotváří kouzlo celého domu

„Nedílnou součástí je návrh zeleně s dominantou vstupního dvorku, dřezovcem trojtrnným, mohutnými modrými hortenziemi v zadním dvorku a samotnou zahradou za domem, rozdělenou živými ploty z buxusů a trav do tří za sebou řazených částí - “okrasnou” s levandulemi, bobkovišní a spoustou trvalek doplněnou o bylinky k přípravě jídel, pobytovou s ohništěm a muchovníkem a užitnou s jahodami, malinami, angrešty, jabloní a višní.“ doplnil architekt. 

Foto: Tomáš Rasl
Zdroj: www.hsarchitekti.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock