Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nadčasový dřevěný dům postavený tradiční technikou

Nadčasový dřevěný dům postavený tradiční technikou

Dům, který dnes navštívíme, je součástí velkého panství v jednom z překrásných koutů Švédska. Spolu s několika starými budovami uprostřed dechberoucí krajiny s farmami, nekonečnými poli a impozantními výhledy poskytuje svým obyvatelům příjemné útočiště v náruči přírody.

Pozemek je strmý, s budovou na samém vrcholu a také s výhledem na les a nedaleké jezero. Za jejím vzhledem stojí architekti ze švédského studia Fabel Arkitektur. Budova zaujímající plochu o velikosti 85 m2 se skládá ze dvou stejně velkých objemů, jedné uzavřené horizontální dřevěné části a jedné otevřené dřevěné rámové části. V uzavřeném prostoru se nachází ložnice, koupelna a sauna. Ve druhém je velká společenská místnost a po obou stranách otevřená terasa.

Jednoduché, ale propracované bydlení

Vizí bylo přidat k panství budovu, která by byla zdrženlivá a zároveň velkolepá, navíc měla ladit s okolní přírodou. Právě jednoduchost a srozumitelnost byly klíčovými slovy v celém procesu. Obě části budovy jsou vyrobeny výhradně ze dřeva, a to pomocí starých technik, při kterých se nepoužívají šrouby ani hřebíky. Cílem bylo, aby všechny doplňky a materiály v domě, které nebyly vyrobeny ze dřeva, byly čisté, poctivé a snadno interpretovatelné. V koupelně a také jako ochrana mezi krbem a dřevěnou stěnou byl použit tadelakt, voděodolný vápencový omítkový povrch, který představuje tmavý a lesklý kontrast k dřevěným kládám.

Nadčasovost i tradice

Dům je postaven tradičními technikami, které jsou interpretovány novým způsobem. Může to vypadat jednoduše, ale propracované detaily přesvědčí o opaku. Příkladem je sklo v dřevěné rámové části namontované zcela novým způsobem. Kompletní stavba vyžadovala hodně zkušeností a speciálních znalostí, ale zároveň je velmi jednoduchá a udržitelná. Navíc pokud se časem části dřeva poškodí, je velmi snadné jednotlivé díly vyměnit.

Foto: Mikael Olsson
Zdroj: fabelarkitektur.se

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Krb bez komínu? S biolihem ano!

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Bioplynová stanice do vašeho domova

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock