Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nadčasový dřevěný dům postavený tradiční technikou

Nadčasový dřevěný dům postavený tradiční technikou

Dům, který dnes navštívíme, je součástí velkého panství v jednom z překrásných koutů Švédska. Spolu s několika starými budovami uprostřed dechberoucí krajiny s farmami, nekonečnými poli a impozantními výhledy poskytuje svým obyvatelům příjemné útočiště v náruči přírody.

Pozemek je strmý, s budovou na samém vrcholu a také s výhledem na les a nedaleké jezero. Za jejím vzhledem stojí architekti ze švédského studia Fabel Arkitektur. Budova zaujímající plochu o velikosti 85 m2 se skládá ze dvou stejně velkých objemů, jedné uzavřené horizontální dřevěné části a jedné otevřené dřevěné rámové části. V uzavřeném prostoru se nachází ložnice, koupelna a sauna. Ve druhém je velká společenská místnost a po obou stranách otevřená terasa.

Jednoduché, ale propracované bydlení

Vizí bylo přidat k panství budovu, která by byla zdrženlivá a zároveň velkolepá, navíc měla ladit s okolní přírodou. Právě jednoduchost a srozumitelnost byly klíčovými slovy v celém procesu. Obě části budovy jsou vyrobeny výhradně ze dřeva, a to pomocí starých technik, při kterých se nepoužívají šrouby ani hřebíky. Cílem bylo, aby všechny doplňky a materiály v domě, které nebyly vyrobeny ze dřeva, byly čisté, poctivé a snadno interpretovatelné. V koupelně a také jako ochrana mezi krbem a dřevěnou stěnou byl použit tadelakt, voděodolný vápencový omítkový povrch, který představuje tmavý a lesklý kontrast k dřevěným kládám.

Nadčasovost i tradice

Dům je postaven tradičními technikami, které jsou interpretovány novým způsobem. Může to vypadat jednoduše, ale propracované detaily přesvědčí o opaku. Příkladem je sklo v dřevěné rámové části namontované zcela novým způsobem. Kompletní stavba vyžadovala hodně zkušeností a speciálních znalostí, ale zároveň je velmi jednoduchá a udržitelná. Navíc pokud se časem části dřeva poškodí, je velmi snadné jednotlivé díly vyměnit.

Foto: Mikael Olsson
Zdroj: fabelarkitektur.se

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock