Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům v ruině ze 17. století

Dům v ruině ze 17. století

Vesnice Zadní Arnoštov v Pardubickém kraji ukrývá starou sýpku, která dostala novou šanci. Architekti k ní přistoupili netradičním způsobem. Namísto dogmaticky památkářské rekonstrukce či demolice do ní zkrátka vložili nový dům. Ukázali tak osobitý způsob, jakým lze zacházet s původními stavbami.

Do proměny bývalé sýpky se pustili architekti Jan Hora, Barbora Hora a Jan Weisser ze znojemského ateliéru ORA. Vydali se cestou přizpůsobení původního sídla požadavkům moderního bydlení. Nechtěli vytvářet kopii starého domu, přesto si přáli jeho přitažlivou schránku zachovat.

Stará sýpka ohlodaná na kost

Bývalá usedlost, která byla za minulého režimu přestavěna na sýpku, architekty fascinovala. I když byl její vnitřek rozkraden a místnosti přeorganizovány k jinému účelu, stavba nadále působila velkolepým dojmem. I z takto osekaného a jakoby abstrahovaného domu mohli architekti vyčíst přítomnost svébytných architektonických prvků. Objevovali jeho původní formy a byli okouzleni surovou hmotou vzpínající se k nebi, která nezlomně odolávala běhu času. Ruina ze 17. století však byla doslova ohlodaná na kost, zbyla z ní jen zděná schránka se střechou.

Dům v ruině ze 17. století
Foto: BoysPlayNice

Nové bydlení v romantické ruině

Tradiční rekonstrukce staré sýpky nedostala šanci. Architekti spolu se stavaři měli obavy, že by tak přišli o stávající nezaměnitelný charakter usedlosti, a tak se vydali docela jinou cestou. Rozhodli se romantický vzhled ruiny zakonzervovat a do starého domu vložit nový izolovaný dům, který tak splňuje všechny současné energetické standardy. Namísto tří pater má patra dvě, zpátky je i původní měřítko. Také fasáda je dělena tak, jak bývala. Někde vznikly velké otvory navíc podle toho, kde jich bylo zapotřebí.

Prolínání minulosti a současnosti

Dům v domě ukazuje, že je možné získat nové a kvalitní bydlení ekonomicky za použití současných materiálů i recyklování těch původních. Nezávadné druhotně použité dřevěné konstrukce tak byly použity opětovně jakožto konstrukční prvky stropů a výměn krovu. Na místě tudíž zůstala větší část materiálu, pouze došlo k jeho přeskládání. Novou a původní strukturu odděluje udržovaná větraná mezera, konstrukce se tedy nedotýkají. Nově vzniklá struktura je také oproti té staré mírně posunuta. Nová okna tak nesedí přímo na staré okenní otvory, čímž však dochází k působivé přítomnosti staré zdi v interiéru. Staré a nové bydlení se tím pádem příjemně vizuálně prolíná.

Dům v ruině ze 17. století
Foto: BoysPlayNice

Kouzelný interiér domu v domě

Dům slouží svým majitelům k rekreaci uprostřed překrásné krajiny Pardubicka. Setkávají se ve velkorysém obytném prostoru, který je převýšen přes dvě patra. Nachází se zde kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Prostor je minimalisticky zařízený, vyniká v něm především hřejivý dotek dřeva s nádhernou kresbou, o slovo se hlásí také půvabná designová svítidla snášející se nad velký kulatý stůl obklopený židlemi. Chybět nemohou ani romantická kachlová kamna v obývacím pokoji, v němž vzniklo opravdu kouzelné posezení. Bodově osvětlené schodiště vede obyvatele domu do jednotlivých pokojů. Mají podobný charakter jako prostor v přízemí. Hlavní roli v nich hraje dřevo a jemné pastelové barvy na bílém pozadí. Vysoce komfortním a romantickým dojmem působí i koupelny, v nichž nechybí elegantní volně stojící vana.

Zahrada bez hranic

Stejně jako nový dům respektuje ten starý, tak i zahrada přirozeně vrůstá do okolní krajiny a bere si z ní prvky jí vlastní. Platí to například pro sad, luční trávník a hlohy. Zahrada nemá žádné fyzické hranice. Její zakončení naznačují pouze části suchých zídek a cortenová brána. Zahrada tak plynule navazuje na své bezprostřední okolí a umožňuje domu těsné propojení s krajinou. Překrásné výhledy si lze vychutnávat přímo z pohodlí domu pomocí průhledů skrze masivní staré zdi, jež rámují krajinu. Obyvatelům domu slouží také masivní dubový stůl v zahradě, ke kterému se lze přesunout v případě pěkného počasí. V tu chvíli jako by byl člověk přírodě i historii ještě mnohem blíž.

Dům v ruině ze 17. století je příjemnou ukázkou toho, jak lze uchopit staré, ale stále charismatické bydlení. Díky domu v domě byla zachována krása staré sýpky, která nově slouží jako vysoce komfortní bydlení.

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: www.sypkaarnostov.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock