Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Černý dům se otevírá do krajiny

Černý dům se otevírá do krajiny

Černý štítový dům se zeširoka otevírá do zvlněné appalačské krajiny se zaoblenými vrchy a širokými údolími propletenými řekami. Zbrusu nové stavení čerpá z dědictví venkovské architektury a vytváří působivý domov s řadou velkolepých výhledů.

Dům mladého newyorského páru vděčí za svůj vzhled architektonickému ateliéru Desai Chia Architecture. Mladá dvojice zatoužila po úniku z města a setrvání v ničím nerušeném prostředí, které jim však nabídne dostatečný komfort. Vzniklo tak bydlení, které se jim stává příležitostným přístavem a ve kterém snad jednou budou natrvalo žít.

Dům souznící s přírodou

Při pohledu zvenku se toto stavení velice dobře snaží přizpůsobit svému bezprostřednímu okolí. Spolu se svým nenáročným tvarem, použitým kovovým střešním materiálem a dřevěnými obklady příhodně zapadá do drsné appalačské krajiny. Dům usazený uprostřed lesa nabízí dramatický výhled na řeku a do údolí. Právě úchvatná příroda a pocit soukromí byl pro mladé manžele impulsem k postavení nového domu. Na jeho místě přitom dříve stával starý srub, který však nenabízel nic, co by manželé potřebovali. Architekti Katherine Chia a Arjun Desai však přece jen však kvůli snížení stavebního odpadu zachovali betonový základ původního stavení.

Bydlení plné inspirace

Paleta materiálů a barev domu úzce koresponduje s přírodním prostředím. Na betonové základně vznikl dům s elegantní strukturou, v níž je silně patrný genius loci. Forma podobná stodole čerpá inspiraci ze všudypřítomných hospodářských stavení. Připomíná hřebeny a údolí blízkých hor. Právě slavný most West Cornwall v regionu posloužil jako inspirace pro šikmý tvar střechy domu.

Černý dům se otevírá do krajiny
Foto: Paul Warchol

Minimalistický styl v interiéru

Pod přísně tvarovanou střechou je plynule uspořádán interiér domu. Ten je řešený tak, aby co nejméně blokoval výhledy do krajiny. V jednotlivých místnostech je kladen důraz na kvalitu materiálů a mix barev. Šedobílou paletu prohřívají světlé tóny dřeva a dramatizují četné černé akcenty. Celek pak osvěžují čarokrásné výhledy do přírody, která hraje řadou rozmanitých barevných kombinací. Majestátní dojem v interiéru vzniká díky vysokým stropům, minimalistickému stylu a převaze čistě bílé barvy. Četné výhledy a průhledy otevírají interiér do přírody a osvěžují tak vcelku konzervativní bydlení. I když jsou obyvatelé díky nepříznivému počasí nuceni trávit čas pouze uvnitř domu, nejsou tak odtrženi od přírody a jejích proměnlivých krás. Jakmile se vyčasí, mohou si užívat stolování a lenošení na stupňovité terase, která vede po celé délce domu, anebo přímo na zahradě. Zajímavý prvek v exteriéru představuje obrovský balvan stojící jako socha naproti společenským prostorům.

Foto: Paul Warchol
Zdroj: desaichia.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Mikrobyty – novinka, která láká české investory

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock