Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům s rozšířenou kuchyní s nádechem zelené

Dům s rozšířenou kuchyní s nádechem zelené

Ve městě Loughton ve Velké Británii se nachází dvojdomek postavený roku 1930. Mladá rodina, která v něm našla nový domov, si přála přizpůsobit přízemí svým požadavkům na moderní bydlení. Není divu, že zatoužili po velkorysejším prostoru, který by byl mnohem více otevřený do zdejší překrásné zahrady.

Majitelé se se svým přáním obrátili na architekty z londýnského Studia Jayga Architects, kteří navrhli kompletní přestavbu přízemí dvojdomku, včetně rozšíření kuchyně. Na žádost majitelů interiér domu úzce propojili s exteriérem.

Rekonstrukce od podlahy

Přízemí původního domu sestávalo ze tří místností. Nacházela se zde stará úzká kuchyně, stísněný obývací pokoj bez oken a přístavba z 80. let sloužící jako jídelna. Všechny tyto pokoje byly v jedné úrovni, a to necelý metr nad zahradou, do níž bylo možné sejít pouze po strmých schodech. V těsné blízkosti domu se navíc nacházela další přístavba, která bránila výhledům do zahrady a přístupu přirozeného světla do interiéru. Tato stará přístavba byla zbourána, načež byly tři zmíněné místnosti v zadní části domu překonfigurovány. Pak vznikla nová zadní přístavba, která umožnila propojit jednotlivé prostory prostřednictvím vnitřního schodiště. Díky tomuto řešení mohla být podlaha nové kuchyně na stejné úrovni jako zahrada. Mezi stávajícím domem a novou přístavbou navíc vzniklo lineární stropní svítidlo, které spojilo oba dva vnitřní prostory.

Bydlení otevřené do zahrady

Vnější plášť domu byl obložen dřevem, které bylo na místě opáleno pomocí starověké japonské techniky Shou Sugi Ban. Tato technika je přátelská vůči životnímu prostředí, protože nevyžaduje žádné chemické konzervační látky nebo barvy, a přesto zajišťuje dlouhou životnost dřeva i jeho zvýšenou odolnost vůči ohni. Dům ozdobila také dvojice obloukových dveří poskytujících fyzické a vizuální spojení se zahradou. Díky těmto dveřím, které představují písmena „nn“ a výklopnému skleněnému oknu, jež naopak představuje „u“ získal tento dům své jméno Dům nnU. Právě tyto prvky dodávají bydlení hravý a osobitý styl, který kráčí v ruku v ruce i s praktickou stránkou. Výklopné bezrámové okno bylo navrženo jako zdroj světla i jako místo pro netradiční posezení, které poskytuje nerušený výhled do zahrady a nahoru k obloze. Je to skvělé místo k posezení po celý rok. Umožňuje navíc slunečním paprskům zalít světlem jídelní stůl, který se pod oknem nachází.

Dům s rozšířenou kuchyní s nádechem zelené
Foto: Marcus Peel

Kuchyně s nádechem zelené barvy

Překrásnou souhru zahrady a interiéru umocňuje půvabná kuchyňská linka osvěžená příjemným odstínem zelené barvy. Kuchyňská linka s ostrůvkem byla také navržena Studiem Jayga Architects, a to tak, aby příhodně doplnila měkké křivky klenutých dveří a výklopného okna. Kuchyňský ostrůvek přitom zdobí barevná teracová pracovní deska. V kuchyni nechybí ani dostatek úložného prostoru. Bílá barva, pastelová zelená, dřevo a dlaždice – to je příjemná kombinace pro naprosto svěží dojem z této nové kuchyně, která je na přání majitelů úzce propojená se zahradou.

Foto: Marcus Peel
Zdroj: studiojayga.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock