Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Velkorysá rekonstrukce řadového domku s nízkým rozpočtem

Velkorysá rekonstrukce řadového domku s nízkým rozpočtem

V jedné z ulic malebné středočeské obce Chotutice září novotou zrekonstruovaný domek s bílou fasádou a střechou pokrytou bobrovkami. Zatímco se z této strany pokorně hlásí k charakteru okolní zástavby, směrem do zahrady se po způsobu ostatních domů chová nanejvýš svobodomyslně.

Citlivé rekonstrukce starého zachovalého domku se chopili architekti Pavel Podlipný a Kateřina Pohlová. Jejich cílem bylo zachovat co nejvíce původních prvků domu, přitom však bydlení v něm přizpůsobit požadavkům současné doby.

Jeden dům jako druhý

Dům svým vzhledem přirozeně zapadá mezi domy podobného charakteru, mezi něž je vtěsnán. Řadové jednopodlažní domky se sedlovou střechou lemují silnici a působí velice jednotným dojmem. Ze své druhé strany však dostává prostor fantazie majitelů a o jednotě zástavby už nemůže být tolik řeč. Jeden dům už zkrátka není jako druhý. Domy mají rozličné přístavby, jsou ověšeny původními nebo novodobými dřevníky, doprovází je jinak řešená zahrada. To všechno utváří jejich originalitu a svébytnost. A platí to i pro domek se střechou plnou bobrovek. Dům totiž směrem do zahrady rozšiřuje kvádr stavby s novou omítkou v šedé barvě. Pozornosti neunikne ani nová dřevěná veranda.

Velkorysá rekonstrukce řadového domku s nízkým rozpočtem
Foto: Michal Ureš

Citlivá rekonstrukce domu

Starý zachovalý dům si prošel kompletní citlivou rekonstrukcí, a to včetně dispozic. V návrhu došlo k zohlednění původní kvality stavby, a to včetně použitých prvků a materiálů. Jedná se zejména o dřevěná okna, kazetové dveře či prkennou podlahu. Při rekonstrukci se dbalo na původní objem a také na jistou poetiku prvních návštěv. Právě proto zde hosty vítají zmíněné kazetové dveře dodávající interiéru dávku elegance. Proto zde nechybí ani zachovalé romantické dlažby či velká okna, kterými proudí velké množství denního světla. Zůstalo tu hodně ze starých časů, a přece se jedná o moderně řešený interiér.

Uspořádání bydlení

Díky omezenému finančnímu rozpočtu museli architekti zvolit cestu kvalitního základu doplněného o finančně dostupné prvky. Toto omezení se nakonec ukázalo jako velká výhoda, a to nejen kvůli zachování řady původních komponentů. Co se týče samotného uspořádání bydlení, přízemí funguje jako hlavní obytný prostor. Nachází se zde kuchyně s jídelnou, z nichž vedou výhledy do ulice, a také obývací pokoj. Tomu pro změnu dominuje velké okno s výhledem do zahrady. Oba tyto prostory jsou propojeny pomocí schodišťové haly. Při otevřených dveřích navíc může vzniknout jeden prostor velkorysých rozměrů. Po barevně výrazném schodišti lze vystoupat do nově vybudovaného podkroví, v němž se nacházejí pokoje a koupelna.

Velkorysá rekonstrukce řadového domku s nízkým rozpočtem
Foto: Michal Ureš

Dům s úctou k minulosti

Interiér domu je elegantně decentní. Vybočuje z něj pouze zmíněné betonové schodiště osvěžené červenou stěrkou. O zajímavou atmosféru uvnitř domu se mimo jiné starají podlahy ze smrkového dřeva či dlažby, které pamatují staré časy. Odkaz minulosti přetrvává také v podobě oken a dveří, které jsou přesnými kopiemi těch původních. Kolemjdoucí pak zvenku jistě zaujme světlá fasáda a střecha z tašek bobrovek. Pozemek za domem je členitý. Začíná jako úzká nudle, načež se otevírá doširoka do prostoru zakončeného vzrostlými stromy.

V Chotuticích tak ve vší pokoře stojí dům, který splňuje požadavky na moderní bydlení, přesto však nedá dopustit na historii, která se v něm odehrála. Staré architektonické prvky ukazuje v symbióze s těmi moderními, a je tedy důkazem, že díky citlivé rekonstrukci může být zachován i genius loci.

Foto: Michal Ureš
Zdroj: www.2xpa.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock