Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům oslavující půvab dřeva a sílu historie

Dům oslavující půvab dřeva a sílu historie

Na jednom z kopců v Chile vyrostl působivý dům, který sestává z několika sbíhajících se stodol. Přestože byl postaven v moderním stylu, odkazuje na tradiční lokální architekturu. S výhledem na jezero a nedaleké vulkány poskytuje svým obyvatelům opravdu nevšední bydlení.

Za pozoruhodným vzhledem domu na kopci stojí architekti ze studia LAGAR Arquitectos, kteří na ploše o velikosti 3832 m2 vytvořili naprosto originální bydlení. Posazené nad čarokrásnou krajinou ukazuje tajemný půvab dřeva, především pak recyklovaných modřínových šindelů.

Udržitelnost na prvním místě

Jižní region Chile je propleten dřevěnými stodolami, které čítají bezmála sto let. Tyto udržitelné stavby krášlí břehy jezera Llanquihue a i přes svůj jednoduchý vzhled dokáží pojmout nové funkce a kráčet s dobou. Jejich přirozenou krásou odrážející půvab modřínových šindelů se nechali inspirovat také architekti ze studia LAGAR Arquitectos. Nový dům na kopci tak mluví jazykem svých předchůdců. Těch, kteří se stali součástí místního dědictví, které odkazuje na krásu téměř ztraceného řemesla a svébytnost komunity, jež se kolem dřevěných staveb rozvinula. Inspirací se stala rovněž udržitelnost těchto stavení, která se v modernějším rázu přelila i do nového domu. Ten se tak může pyšnit nízkou spotřebou energie a nenáročnou údržbou.

Dům složený ze tří stodol

Zbrusu nový domov na kopci působí velmi dynamickým dojmem. Sestává totiž ze tří na sobě nezávislých objemů, tří stodol, které se sbíhají v centrální hale. Jejich strany jsou obložené recyklovanými modřínovými šindeli, což dodává tomuto bydlení spolu s vysokými stropy zajímavé charisma. V tomto prostoru vzniká působivá hra světla a stínu. Plně vynikají barvy, které šindele odrážejí do všech stran. Z této ústřední haly lze navíc vystoupat do loftu, který obyvatelům nabízí nejkrásnější výhled na jezero. Systém tří budov umožňuje otevírat a uzavírat prostory podle počtu obyvatel a zároveň poskytuje nezávislost na tepelném zařízení.

Dům oslavující půvab dřeva a sílu historie
Foto: Nico Saieh, Francisco Ibañez, Andrés Laborde

Světlé bydlení s vůní dřeva

Všechny místnosti v domě mají dostatečný přísun denního světla. Napomáhají k tomu mimo jiné zajímavě řešená střešní okna. Příroda dovnitř proniká nejen pomocí překrásných výhledů, ale také nenahraditelnou vůní dřeva. Uvnitř domu se dostává ke slovu především borovice, modřín a také vavřín. Dřevo hrálo významnou roli také při stavbě domu. Zvolený konstrukční systém byl založen na souvislém betonovém základu s hlavní konstrukcí nesenou cypřišovými pilíři. Stěny a střecha jsou vyztuženy několika izolačními vrstvami tak, aby byla zaručena ochrana proti vodě a větru, nechybí ani důležité odvětrávání. Celek pak doplňuje vlnitý zinkový plech použitý v exteriéru, okna jsou vyrobena z nejlepších profilů PVC.

Na jednom z chilských kopců tak vyrostlo opravdu působivé bydlení, které drží krok s dobou, a přesto s vděčností a citem odkazuje na časy dávno minulé.

Foto: Nico Saieh, Francisco Ibañez, Andrés Laborde
Zdroj: lagar.cl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock