Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se vyhnout chybám při budování obytného podkroví

Půdní vestavba představuje pro mnohé rodiny šanci pro vlastní cenově dostupné bydlení. Bohužel s jejím budováním přichází také spousta překážek, které je potřeba řešit a zhodnotit, zda právě ten váš půdní prostor bude pro bydlení ideální.

Každý střešní prostor bohužel nemusí být ideální pro bydlení, a to hned z několika důvodů.

Střešní konstrukce

Původně tvořil střešní konstrukci pouze nosný krov a střešní krytina. Výhodou takto řešené půdy je přirozené větrání. Při budování bydlení pod střechou je potřeba počítat kromě zateplení také s hydroizolací jednotlivých krokví, tak aby do nich nezatékalo a časem nezačaly hnít. Bezpečnost střechy závisí nejen na skladbě vrstev nebo hydroizolaci ale především na kvalitně udělané práci. Díky tomu lze spoustě problémům předem zamezit.

Příliš šikmá střecha

Nebo složitá konstrukce krovu, mohou být také problém, a to hlavně kvůli tomu, že obojí může ubírat velké množství obytného prostoru.

V takových případech je důležité si před jakýmkoliv plánování udělat prostorovou studii, která odhalí zda - li je daný prostor vhodný pro vybudování bydlení a také, zda-li se toto budování vůbec ekonomicky vyplatí. Některé půdní prostory jsou tak zaplněný konstrukcí krovu, že na samotné bydlení by zde zůstalo opravdu málo místa. Řešením by bylo změnit dřevěnou konstrukci na ocelovou, která půdu překlene bez sloupů, ale bohužel je toto řešení mnohem nákladnější a ne vždy se vyplatí.

Komínová tělesa a světlíky

Další překážku pak mohou představovat komínová tělesa nebo průběžné světlíky. I tímto by se měla prostorová studie zabývat. V případě šikovného zakomponování jednotlivých prvků do celkového vzhledu interiéru se z překážky může stát poměrně zajímavý prvek. Příliš šikmá střecha může také ubírat nemalým způsobem obytný prostor. Řešením by mohl být vikýř, který část střechy zvedne a obytný prostor tak zvětší. Čím větší, tím lepší. Ovšem v takovém případě je potřeba pamatovat na to, že už jedná o vnější zásah do stavby, který si může žádat zvláštní stavební povolení. A samozřejmě cena takového zásahu vás vyjde na mnohem více než umístění střešních oken.

Prosvětlení

Jakýkoliv obytný půdní prostor se neobejde bez střešních oken. V případě, že neuvažujete o umístění vikýře budou střešní okna prakticky jediným zdrojem denního světla. Proto je dobré jejich výběr nepodcenit a umístit je v dostatečném množství na nejlepší možná místa. Díky střešní konstrukci budete v plánování umístění střešních oken omezeni na prostor mezi jednotlivými krokvemi, a to jak v množství, tak ve velikosti.

Při umístění je potřeba se zaměřit nejen na množství nebo velikost, ale také na výšku, ve které se bude střešní okno nacházet. Mělo by z něj jít pohodlně vidět ven, a to jak v sedě, tak ve stoje. Ideálně by mělo být doplněno alespoň venkovními žaluziemi, které nejen stíní, ale v létě brání pronikání slunečních paprsků a v zimě pomohou okna chránit před nánosy sněhu.

{reklama-0}

Budování půdní vestavby není vždy jednoduchou záležitostí, ovšem při překonání případných překážek se vám odvděčí útulným a komfortním bydlením, které má jednoduše své nezaměnitelné kouzlo.

Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/podkrovi-rychlokurz-bydleni.A130415_143949_stavba_rez

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BD Kostelec nad Černými lesy - hravý interiér

Velká kuchyně do malých prostor

Interiér Bobrovníky

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Horská chata v Bedřichově

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock