Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se vyhnout chybám při budování obytného podkroví

Jak se vyhnout chybám při budování obytného podkroví

Půdní vestavba představuje pro mnohé rodiny šanci pro vlastní cenově dostupné bydlení. Bohužel s jejím budováním přichází také spousta překážek, které je potřeba řešit a zhodnotit, zda právě ten váš půdní prostor bude pro bydlení ideální.

Každý střešní prostor bohužel nemusí být ideální pro bydlení, a to hned z několika důvodů.

Střešní konstrukce

Původně tvořil střešní konstrukci pouze nosný krov a střešní krytina. Výhodou takto řešené půdy je přirozené větrání. Při budování bydlení pod střechou je potřeba počítat kromě zateplení také s hydroizolací jednotlivých krokví, tak aby do nich nezatékalo a časem nezačaly hnít. Bezpečnost střechy závisí nejen na skladbě vrstev nebo hydroizolaci, ale především na kvalitně provedené práci. Díky tomu lze celé řadě problémů zabránit.

Příliš šikmá střecha

Příliš šikmá střecha nebo složitá konstrukce krovu mohou být také problém, a to hlavně kvůli tomu, že obojí může ubírat velké množství obytného prostoru. V takových případech je důležité si před jakýmkoliv plánováním nechat provést prostorovou studii, která odhalí, zda je daný prostor vhodný pro vybudování bydlení. A osvětlí také to, zda se toto budování vůbec ekonomicky vyplatí. Některé půdní prostory jsou tak zaplněné konstrukcí krovu, že na samotné bydlení by zde zůstalo opravdu málo místa. Řešením by bylo změnit dřevěnou konstrukci na ocelovou, která půdu překlene beze sloupů. Toto řešení je však mnohem nákladnější a ne vždy se vyplatí.

Jak se vyhnout chybám při budování obytného podkroví
Foto: pexels.com

Komínová tělesa a světlíky

Další překážku mohou představovat komínová tělesa nebo průběžné světlíky. I tímto by se měla prostorová studie zabývat. V případě šikovného zakomponování jednotlivých prvků do celkového vzhledu interiéru se z překážky může stát poměrně zajímavý prvek. Příliš šikmá střecha může také do velké mír zmenšit obytný prostor. Řešením by mohl být vikýř, který část střechy zvedne a obytný prostor tak zvětší. Čím větší, tím lepší. Ovšem v takovém případě je potřeba pamatovat na to, že už se jedná o vnější zásah do stavby, který si může žádat zvláštní stavební povolení. A samozřejmě cena takového zásahu vás vyjde na mnohem více než umístění střešních oken.

Prosvětlení

Jakýkoliv obytný půdní prostor se neobejde bez střešních oken. V případě, že neuvažujete o umístění vikýře, budou střešní okna prakticky jediným zdrojem denního světla. Proto je dobré jejich výběr nepodcenit a umístit je v dostatečném množství na nejlepší možná místa. Díky střešní konstrukci budete v plánování umístění střešních oken omezeni na prostor mezi jednotlivými krokvemi, a to jak v množství, tak ve velikosti. Při umístění je potřeba se zaměřit nejen na množství nebo velikost, ale také na výšku, ve které se bude střešní okno nacházet. Mělo by z něj být pohodlně vidět ven, a to jak vsedě, tak vestoje. Ideálně by mělo být doplněno alespoň venkovními žaluziemi, které v létě brání pronikání slunečních paprsků a v zimě pomohou okna chránit před nánosy sněhu.

Budování půdní vestavby není vždy jednoduchou záležitostí, ovšem při překonání případných překážek se vám odvděčí útulným a komfortním bydlením, které má přece jen své nezaměnitelné kouzlo.

Foto: pexels.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock