Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Idylický dům v Chorvatsku

Idylický dům v Chorvatsku

Ve městě Vis na stejnojmenném ostrově stojí působivý dům z hrubě tesaného kamene. Byl postaven na strmém pozemku s výhledem na přístav Vis a historické centrum. Obklopují ho stoleté rohovníky a osvěžují výhledy na moře.

Archetypální monolitická stavba vystupuje ze strmého svahu a bujné vegetace, zatímco tvar domu odkazuje na tvar nedaleké věže. Uspořádání otvorů na fasádě je výsledkem promyšlené gradace různých průhledů a stupňů soukromí. Hravé tvarování menších hlubokých okenních otvorů navozuje pocit jeskynního úkrytu, zatímco větší otvory, navazující na terasy a balkony, působí jako rámy pro velkolepé panoramatické výhledy.

Dům z hrubě tesaného kamene

Za osobitým vzhledem domu v Chorvatsku stojí architekti ze Studia Archaos. Na stavbu domu, který zaujímá plochu o velikosti 225 m2, je použit lokální kámen. Ten velice dobře doplňuje broušené betonové bloky a povrchy, které tvoří konzolové terasy, balkon, vyvýšený přístup do domu, lodžie, střechu a cesty kolem domu. Přístup do domu je přitom tvořen pomocí mostu, který tak volně vyčnívá z kamenné konstrukce domu. Materiály zvolené na stavbu domu uchovávají paměť místní tradice a zároveň spojují archaické materiály s těmi současnými, v tomto případě zejména místní kámen s betonem. 

Domov zapadající do historického kontextu

Dům svým vzezřením naprosto ctí vztahy s historickým centrem města. Utopený v zeleni na jeho charakter přirozeně navazuje. Pozemek je na své jižní straně lemován zpevněnou komunikací. Vzhledem k výjimečně strmému svahu, na kterém se pozemek nachází, a v kombinaci se stavebními předpisy vyžadujícími, aby dům byl v určité vzdálenosti od silnice, byl jako jediný příjezd k domu vybudován betonový most. Tato jižní fasáda orientovaná k silnici nabízí minimum otvorů. Nachází se tak zde pouze hlavní vchod do domu, zvýrazněný mostem, a boční vchod, zvýrazněný dlouhým venkovním schodištěm vytesaným do strmého terénu.

Idylický dům v Chorvatsku
Foto: Bosnic+Dorotic

Luxusní interiér plný výhledů

V horním patře domu se nachází hlavní ložnice a koupelna. Z ložnice lze vejít na střešní terasu, která je ze všech stran chráněna zvýšenými zdmi. Obyvatelům se odtud nabízí jedinečný výhled na Vis a dalmatské ostrovy. Do spodní části interiéru, ve kterém se nachází dvě ložnice s koupelnami, balkony a lodžiemi, vede konzolové schodiště. Další schodiště vede dále dolů do společenské místnosti. Uzavřený prostor pod schodištěm ukrývá vestavěnou koupelnu a úložný prostor, zatímco otevřená kuchyně, obývací pokoj a jídelna umožňují přístup na prostornou terasu, hlavní místo letních aktivit. Terasa zasazená do bohaté vegetace využívá stínu, který dům poskytuje. Spodní patro domu ukrývá vinný sklípek a otevírá se do zastíněné letní kuchyně umístěné pod konzolou terasy v horním patře. Prostor se stává intimní zahradní terasou, na kterou navazuje monolitický betonový bazén, obklopený bujnými rohovníky, které zároveň slouží jako zástěna skrývající terasu zvenčí.

Foto: Bosnic+Dorotic
Zdroj: archaos.hr

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock