Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Idylický dům v Chorvatsku

Idylický dům v Chorvatsku

Ve městě Vis na stejnojmenném ostrově stojí působivý dům z hrubě tesaného kamene. Byl postaven na strmém pozemku s výhledem na přístav Vis a historické centrum. Obklopují ho stoleté rohovníky a osvěžují výhledy na moře.

Archetypální monolitická stavba vystupuje ze strmého svahu a bujné vegetace, zatímco tvar domu odkazuje na tvar nedaleké věže. Uspořádání otvorů na fasádě je výsledkem promyšlené gradace různých průhledů a stupňů soukromí. Hravé tvarování menších hlubokých okenních otvorů navozuje pocit jeskynního úkrytu, zatímco větší otvory, navazující na terasy a balkony, působí jako rámy pro velkolepé panoramatické výhledy.

Dům z hrubě tesaného kamene

Za osobitým vzhledem domu v Chorvatsku stojí architekti ze Studia Archaos. Na stavbu domu, který zaujímá plochu o velikosti 225 m2, je použit lokální kámen. Ten velice dobře doplňuje broušené betonové bloky a povrchy, které tvoří konzolové terasy, balkon, vyvýšený přístup do domu, lodžie, střechu a cesty kolem domu. Přístup do domu je přitom tvořen pomocí mostu, který tak volně vyčnívá z kamenné konstrukce domu. Materiály zvolené na stavbu domu uchovávají paměť místní tradice a zároveň spojují archaické materiály s těmi současnými, v tomto případě zejména místní kámen s betonem. 

Domov zapadající do historického kontextu

Dům svým vzezřením naprosto ctí vztahy s historickým centrem města. Utopený v zeleni na jeho charakter přirozeně navazuje. Pozemek je na své jižní straně lemován zpevněnou komunikací. Vzhledem k výjimečně strmému svahu, na kterém se pozemek nachází, a v kombinaci se stavebními předpisy vyžadujícími, aby dům byl v určité vzdálenosti od silnice, byl jako jediný příjezd k domu vybudován betonový most. Tato jižní fasáda orientovaná k silnici nabízí minimum otvorů. Nachází se tak zde pouze hlavní vchod do domu, zvýrazněný mostem, a boční vchod, zvýrazněný dlouhým venkovním schodištěm vytesaným do strmého terénu.

Idylický dům v Chorvatsku
Foto: Bosnic+Dorotic

Luxusní interiér plný výhledů

V horním patře domu se nachází hlavní ložnice a koupelna. Z ložnice lze vejít na střešní terasu, která je ze všech stran chráněna zvýšenými zdmi. Obyvatelům se odtud nabízí jedinečný výhled na Vis a dalmatské ostrovy. Do spodní části interiéru, ve kterém se nachází dvě ložnice s koupelnami, balkony a lodžiemi, vede konzolové schodiště. Další schodiště vede dále dolů do společenské místnosti. Uzavřený prostor pod schodištěm ukrývá vestavěnou koupelnu a úložný prostor, zatímco otevřená kuchyně, obývací pokoj a jídelna umožňují přístup na prostornou terasu, hlavní místo letních aktivit. Terasa zasazená do bohaté vegetace využívá stínu, který dům poskytuje. Spodní patro domu ukrývá vinný sklípek a otevírá se do zastíněné letní kuchyně umístěné pod konzolou terasy v horním patře. Prostor se stává intimní zahradní terasou, na kterou navazuje monolitický betonový bazén, obklopený bujnými rohovníky, které zároveň slouží jako zástěna skrývající terasu zvenčí.

Foto: Bosnic+Dorotic
Zdroj: archaos.hr

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Mikrobyty – novinka, která láká české investory

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock